Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Dobra kaszka dla niemowląt. Czyli jaka?

Portal dla rodziców małych dzieci ‘Bobosfera’ także opublikował własny Ranking najlepszych kaszek dla niemowląt. To kolejny taki ranking w ostatnim czasie. Inne pojawiały się na Dzieci Są Wazne czy na znanych rodzicielskich blogach. Bardzo nas to cieszy, gdyż jako rodzice, nie raz i nie dwa, szukaliśmy zestawienia najlepszych, a przy tym najzdrowszych kaszek dla dzieci, sprawdzonych i polecanych przez innych rodziców.

 
 
Tylko organiczne produkty!
 
W tym konkretnym rankingu do porównania wybrane zostały tylko kaszki zbożowe, które powstały z surowców pozyskanych z ekologicznych upraw. I już w tym momencie, bardzo nam się ten ranking spodobał :)
Ponadto wszystkie wybrane eko kaszki nie mają w składzie mleka, cukru, chemicznych dodatków – choć część z nich można przyrządzić na bazie mleka, to jednak decyzja ta pozostaje po stronie rodzica czy chce podać kaszkę z mlekiem mamy, wodą, mlekiem roślinnym lub mlekiem krowim modyfikowanym.
 
Na początku rankingu stwierdzono, że jakość i walory zdrowotne nie będą oceniane, gdyż z założenia wybrano tylko najlepsze /oraz najzdrowsze kaszki zbożowe jakie są dostępne aktualnie na rynku. Po rozwagę natomiast wzięto sposób przygotowania kasz, konsystencję, oraz zapach i smak.
 
 
Wachlarz zbóż w kaszkach dla niemowląt
 
Zaproponowane organiczne kaszki dla dzieci są dość zróżnicowane pod względem doboru zbóż, wieku podania oraz ewentualnych dodatków owocowo-warzywnych.
W zestawieniu ekologicznych kaszek dla niemowląt pojawiły się dwie kaszki Mamuko, o których niedawno pisaliśmy – Kukurydziana z owsem i kaszka gruboziarnista dla niemowląt po 12. miesiącu Owies, jasna gryka i jęczmień. Zdecydowanie to nasi faworyci i jak się okazuje nie tylko my cenimy ją za „owsiankowy” smak:
 
„Mamuko po spróbowaniu - pierwsza myśl – to jest owsianka! Jeśli ktoś jest amatorem klasycznej owsianki to Gniecione ziarna Mamuko weźmie w ciemno!”
 
 
Cały ranking oceniamy całkiem pozytywnie, a listę kaszek organicznych wzbogacilibyśmy jeszcze o szerszy wybór Mamuko, szczególnie z uwagi na eliminujący zarazki sposób przyrządzania. Jedyne do czego chętnie się przyczepimy to fakt, że niestety kaszek nie można wypróbować online.
Nie mamy gwarancji, że kupując wszystkie kaszki z rankingu Zosia czy Witek pokochają ich smak, tak jak rodzice pokochali ich skład.
 
Żywienie niemowląt i dzieci, a szczególnie rozszerzanie diety to często trudny i wymagający cierpliwości etap rozwoju dziecka. Pocieszające jest jednak to, że upodobania smakowe zmieniają się czasem w mgnieniu oka. Niepowodzenia zaś, nie powinny zniechęcać do próbowania nowych smaków i konsystencji potraw.