Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Żywienie niemowląt: noworodek

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat żywienia małych dzieci. Jak należy karmić maleństwo w pierwszych miesiącach życia? Poniżej odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące żywienia niemowląt od pierwszego do czwartego miesiąca życia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią. Korzyści jest bardzo wiele. „Mleko matki zawiera wszystkie substancje niezbędne noworodkowi, w odpowiednich proporcjach. Poza substancjami odżywczymi zawiera również przeciwciała, chroniące dziecko przed infekcjami. Dzieci karmione naturalnie rozwijają się optymalnie i są zdrowsze w dalszych latach życia. Karmienie powinno odbywać się na żądanie, czyli za każdym razem, gdy dziecko wykazuje objawy głodu.” – tłumaczy Justyna Jessa, dietetyk z Poradni Dietetycznej Świadomej MamyPrenavita.

Zwiększenie laktacji

Wiele mam karmiących piersią szuka sposobów na zwiększenie laktacji. „Główną metodą pobudzania laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi, gdyż ssanie najskuteczniej wywołuje produkcję pokarmu. Poza tym można wesprzeć się dietą, która również ma wpływ na laktację. Dobry stan odżywienia oraz odpowiednia ilość płynów korzystnie wpływa na ten proces. Raz dziennie (nie częściej!) można wypić napar z kopru włoskiego, anyżku, kminku i lukrecji.” – radzi dietetyk.

RELATED

Specjalnie dla mam przygotowano herbatki laktacyjne, warto więc sięgnąć po Herbatkę Humana dla karmiących mam, ponieważ to jedyna herbatka o udowodnionym klinicznie działaniu prolaktacyjnym.

Co zrobić, gdy niemowlę słabo rośnie

Zdarza się także, że niemowlę karmione piersią zbyt mało przybiera na wadze. Wtedy koniecznie należy się skonsultować z lekarzem, który pomoże zdiagnozować problem oraz zaleci jego rozwiązanie. Zwykle pediatrzy zalecają dokarmianie mlekiem początkowym.

Gdy karmienie piersią nie jest możliwe

W takim wypadku mleko początkowe powinien wybrać lekarz pediatra, w porozumieniu z rodzicami. „Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od stanu zdrowia dziecka, a więc od tego, czy rozwija się prawidłowo, czy optymalnie przybiera na masie ciała, czy ma alergie na pokarmy. Jeżeli np. dziecko jest w grupie ryzyka wystąpienia alergii na białko mleka krowiego, wówczas wybieramy mleka typu H.A. Są to preparaty o nieznacznym stopniu hydrolizy białka. W przypadku już stwierdzonej alergii, wykorzystuje się preparaty o znacznym stopniu hydrolizy.” - tłumaczy Justyna Jessa.

W grupie produktów Humana są to mleka modyfikowane początkowe (Humana 1). Mleka Humana Plus są przeznaczone dla dzieci o większym apetycie, gdyż są bardziej sycące, natomiast mleka modyfikowane Humana Premium mają skład jeszcze bardziej zbliżony do mleka matki. Z kolei rodzice dzieci ze skłonnością do alergii powinni sięgnąć po Humana HA 1 Premium oraz mleko początkowe Humana HA 1 Plus Premium z LC-PUFA. Jest to sycący hipoalergiczny preparat do stosowania w profilaktyce alergii pokarmowej.

Woda dla niemowląt

Przyrządzając mleko oraz herbatki dla niemowląt rodzice nie powinni używać wody z kranu, nawet po przegotowaniu. Warto użyć specjalną wodą dla niemowląt, która nie obciąży małego organizmu nadmiarem minerałów. Na rynku dostępna jest woda dla niemowląt Humana, która nie wymaga przegotowania i jest specjalną wodą przeznaczoną do przyrządzania wszystkich rodzajów mleka, kaszek i herbatek dla niemowląt i małych dzieci. Może być także podawana jako czysta woda do gaszenia pragnienia.

Zachowajmy umiar

Niestety myśląc o diecie naszego malucha możemy czasem przedobrzyć. Czasem młodzi rodzice popełniają błędy przyrządzając mleko modyfikowane. Najpowszechniejszy błąd to dosypywanie większej ilości proszku niż jest to zalecane. Tak przyrządzone mleko może być zbyt ciężkostrawne i źle odbić się na zdrowiu niemowlęcia. Proporcji mleka nie należy nigdy zmieniać!

Absolutnie nie wolno podawać dziecku mleka krowiego, gdyż układ pokarmowy tak małego dziecka zupełnie nie jest na nie przygotowany.

Rodzice, zwłaszcza niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym powinni także zwrócić uwagę na kupkę niemowlęcia. Jeśli jest twarda i maluch ma problemy z wypróżnieniem zwykle jest to oznaką, iż dziecko dostaje za mało płynów. Wtedy należy niemowlę dopajać. Na rynku dostępne są herbatki dla niemowląt, które można podawać już po pierwszym tygodniu życia, m.in. Humana Herbatka na brzuszek oraz Humana Herbatka Słodkich Snów. Można także sięgnąć po wodę dla niemowląt. W czasie upałów ilość napojów należy zwiększyć.

Żywienie niemowląt w pierwszych miesiącach życia opiera się głównie na mleku matki lub też początkowym mleku modyfikowanym. W kolejnym artykułach przedstawimy jak bezpiecznie i stopniowo rozszerzyć dietę maleństwa.

 


Czytaj również:

Żywienie niemowląt: po 4. miesiącu >>>