Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

5 sposobów na ulewanie u niemowląt

Ulewanie u niemowląt to jedna z częstych dolegliwości w pierwszym roku życia. Spędza sen z powiek niejednej mamie. Na szczęście jest kilka sposobów, które warto wypróbować. Jeden z najskuteczniejszych to wybór odpowiedniego mleka dla niemowląt

Zwrócenie dopiero co spożytego mleka u noworodków związane jest z niedojrzałością przewodu pokarmowego. U starszych niemowląt przyczyną może być zbyt szybkie wypływanie pokarmu z piersi bądź przez smoczek butelki. Czasem związane jest z odbijaniem połykanego w trakcie karmienia powietrza.

1. Spokój podczas karmienia

Czas karmienia to moment wyciszenia. Powinno odbywać się w sposób powolny, cichy i spokojny. Należy zapobiegać sytuacjom, kiedy karmienie może być gwałtowanie przerwane i dziecko jest zaskoczone ostrym dźwiękiem telefonu lub domofonu. Zadbaj również, aby czas bezpośrednio po karmieniu był spokojny, bez aktywnej zabawy.

RELATED

2. Półleżąca pozycja do karmienia i po jedzeniu

Dziecko nie powinno jeść w pozycji leżącej, lecz w pozycji zbliżonej do półpionowej. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalną Poduszkę dla niemowląt KLIN, która zapobiega ulewaniu się pokarmu. Poduszka taka ma profilowany kształt gwarantujący prawidłowe ułożenie główki nieco wyżej od reszty ciała.

Także po jedzeniu należy trzymać dziecko w pozycji półpionowej przez około 20 - 30 minut. Jeśli boimy się, że zadławi się po odłożeniu do łóżeczka, można podłożyć zrolowany koc pod materacyk, dzięki któremu głowa będzie znajdowała się wyżej. Gotowym rozwiązaniem jest np. Poduszka 25° do łóżeczka Candide, zapewniająca sen w odpowiedniej pozycji. Posiada specjalny pas zapinany na rzepy, który nie dopuszcza do zsunięcia się dziecka.

3. Przerwy na odbijanie

Jeśli karmisz butelką, rób przerwę co trzy do pięciu minut, aby niemowlęciu się odbiło, gdyż powinno ono uwolnić połknięte w trakcie jedzenia powietrze. W tym celu należy wykorzystać jedną z trzech pozycji do usuwania powietrza: na siedząco, kładąc niemowlę na swoim ramieniu lub kładąc je na brzuszku na swoich kolanach. Możesz również kołysać malucha i delikatnie oklepywać mu plecy. Warto przy tym zabezpieczyć się ręcznikiem, aby maluszek nie pobrudził Twojego ubrania.

4. Odpowiedni smoczek do butelki

Upewnij się, że otwór w smoczku ma odpowiedni rozmiar. Nie może być za duży, gdyż strumień mleka będzie zbyt silny ani za mały, bo wtedy maluch nałyka się powietrza. Możesz sprawdzić, czy otwór w smoczku jest w sam raz odwracając butelkę do góry dnem. Powinno wypłynąć z niej kilka kropli, a po chwili już nic. Odpowiednie produkty na ulewanie u niemowląt to np. AVENT Smoczki na butelkę serii Airflex, dostępne w sklepie Kidy.pl. Dzięki wbudowanemu zaworkowi niemowlę naturalnie kontroluje wypływ mleka, podobnie jak podczas karmienia piersią, co pomaga ograniczać ulewanie się.

5. Zagęszczone mleko modyfikowane

Dzieciom ze skłonnością do ulewania zalecane są również zagęszczone mleka modyfikowane. W tym celu stosować można serię mlek dla niemowląt Humana Plus, które zawierają dodatek lekko strawnej skrobi i maltodekstryn, co jednocześnie nie podnosi ich kaloryczności. W gamie produktów dostępnych w e sklepie Kidy.pl jest to Mleko początkowe Humana 1 Plus, Mleko początkowe Humana 1 Plus Premium jak również Mleko początkowe Humana HA 1 Plus Premium przeznaczone dla dzieci o podwyższonym ryzyku wystąpienia chorób alergicznych. Wszystkie z wymienionych mlek dla niemowląt są idealne również po zakończeniu karmienia piersią lub jako jedyny pokarm, gdy niemowlę nie jest karmione piersią.

Specjalnie dla niemowląt ze skłonnością do ulewań przeznaczone jest też mleko Humana AR (antyrefluksowe), które od niedawna jest dostępne na polskim rynku. Humana AR jest specjalnym preparatem opartym o białka mleka, przeznaczonym do postępowania dietetycznego u niemowląt z podwyższoną tendencją do ulewań. Można ją znaleźć w sklepie Kidy.pl.

Warto jednak pamiętać, że regularne, obfite ulewanie jest zawsze powodem do konsultacji pediatrycznej. Żadna doświadczona mama z internetowego forum nie oceni lepiej stanu Twojego dziecka niż lekarz, który podczas wizyty zwróci uwagę na przyrost masy niemowlęcia i zaleci właściwe rozwiązania.