Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Casting Niania – czyli jak wybrać najlepszą nianię

Wybór odpowiedniej osoby do opieki nad dzieckiem to niezwykle ważna kwestia. Na co zwracać uwagę – wybierając nianię? Jak znaleźć tą właściwą osobę, z którą maluch będzie spędzał większą część dnia?

 

Warto by mamy poszukujące niani zaczęły od określenia swoich oczekiwań w stosunku do niej np. czy ma to być ktoś, kogo zadaniem będzie tylko opieka nad dzieckiem czy również wykonywanie określonych prac domowych.


Wiek opiekunki to również kwestia, nad którą warto się zastanowić – czy np. ma to być studentka czy też pani na emeryturze. Wiadomo, że osoba młoda tego typu pracę będzie traktowała jako etap przejściowy, dlatego też jest większe prawdopodobieństwo, że szybciej odejdzie. Warto mieć na uwadze, iż częste zmiany opiekunek nie są dobre dla dziecka – zaburzają jego poczucie bezpieczeństwa i mogą mieć negatywne skutki dla rozwoju emocjonalnego. Dlatego podczas rozmowy należy omówić z kandydatką te wątpliwości. Gdy decydujemy się na studentkę – bo wiele studentek zwłaszcza kierunków pedagogicznych szuka takiej formy pracy to zwróćmy uwagę na którym jest roku, bo jeśli na ostatnim to wiadomo, że nie zwiąże się z nami na długo.

 

RELATED


Podczas spotkania z potencjalna nianią niezwykle jest ważne, jakie pierwsze wrażenie zrobi na nas dana osoba, jak zachowa się w stosunku do dziecka i czy uda jej się nawiązać z nim kontakt. Ważne jest również, jakie ma doświadczenie w opiece nad małymi dziećmi. Pozytywne referencje to istotny element – zawsze mamy prawo je sprawdzić dzwoniąc do wcześniejszych pracodawców. Gdy mamy taką możliwość wybierajmy nianię z udziałem osoby trzeciej np. męża lub kogoś nam życzliwego – jeśli potencjalna niania zrobi na wszystkich dobre wrażenie daję to większą szansę na właściwy wybór.


Przed zostawieniem naszego maluszka z opiekunką, warto zaplanować czas na wspólne poznanie np. niania może przychodzić na 2-3 godziny i spędzać czas wspólnie z mamą i dzieckiem – taka sytuacja daje możliwość wzajemnego poznania w bezpiecznych warunkach i jest dobrą okazją do przekazywania wielu szczegółów dotyczących upodobań
naszego dziecka.


Wobec tego jak powinna być idealna niania?
Powinna lubić dzieci oraz budzić zaufanie. Być odpowiedzialna i przewidująca. Cierpliwa i jednocześnie stanowcza, a przede wszystkim szanująca poglądy rodziców na wychowanie.
Życzę trafnych wyborów.Agnieszka Gotkiewicz
psycholog, pedagog