Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Kiedy wprowadzić dziecku stały pokarm

Gdy dziecko ma około 3 – 4 miesięcy zaczyna coraz częściej budzić się w nocy i częściej niż zwykle jeść. Wówczas mamy zaczynają się zastanawiać, czy nie potrzebuje czegoś więcej oprócz mleka. Czy jest to odpowiedni czas na wprowadzenie pokarmów stałych?

Wiele dyskusji wywołuje wskazanie odpowiedniego momentu do wprowadzenia do diety dziecka stałego pokarmu.

Między 3 a 4 miesiącem życia niemowlę zaczyna intensywnie rosnąć. Sprawia to, że odczuwa coraz większy głód i częściej budzi się do karmienia. Nie można jednak traktować tego jako znak zachęcający do wprowadzenia nowych posiłków.

Badania wskazują, że niemowlęta bardzo indywidualnie rozwijają gotowość do jedzenia pokarmów stałych. Niektóre dojrzewają do tego po 4 miesiącach, inne 6 czy 7. Nie można się więc sugerować innymi dziećmi oraz słuchać namów przyjaciół czy rodziny.

Nie należy też ulegać żadnej presji otoczenia! Żadna kobieta nie powinna też czuć się złą, czy wyrodną matką, jeśli jej dziecko nie jest gotowe do zmian w diecie. Jednak zgodnie z opinią Instytutu Matki i Dziecka, wprowadzenie pokarmów stałych powinno nastąpić najpóźniej do końca szóstego miesiąca życia dziecka.

Jak znaleźć więc odpowiedni moment na wprowadzenie stałego pokarmu? Maluch sam daje znaki, czy ma chęć na nowe przekąski. Coraz częściej domaga się karmienia i nie jest to związane z ząbkowaniem lub chorobą. Zaczyna również interesować się jedzeniem spożywanym przez innych członków rodziny. Potrafi już samodzielnie siedzieć oraz trzymać pokarm w rękach.

Zdarza się, że maluch sam sięga po jedzenie z talerza i wkłada do buzi. Jeśli jednak po spożyciu odczuwa ból brzucha, ma zaparcia bądź w stolcu widać niestrawione resztki, należy odczekać ze zmianami kilka tygodni. Nawet zewnętrzne oznaki gotowości do przyjmowania stałych pokarmów, nie oznaczają bowiem, że system trawienny dziecka jest do tego dojrzały.

Przez pierwsze miesiące maluch jedynie oswaja się z nowymi posiłkami i smakami. Dlatego trzeba podchodzić do jego prób z dystansem i nie starać się karmić go na siłę. Pokarmy należy wprowadzać też powoli. Najlepiej pojedynczo, odczekując po każdym kilka dni i obserwując czy nie pojawi się reakcja niepożądana.