Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Magia Świąt

Pięknie ozdobiona bombkami choinka, świecące i kolorowe lampki, zapach pieczonego ciasta i spacerujący po ulicach Mikołaje. Wszyscy na to oczekujemy przez cały rok, a zwłaszcza nasze pociechy. Dlatego warto zadbać by Święta Bożego Narodzenia były dla naszych dzieci równoznaczne z czasem spędzonym z rodziną, magiczną atmosferą i tradycją kultywowaną od wieków.

Każdy rodzic powinien zatroszczyć się o to, by święta nie kojarzyły się jego dziecku jedynie z prezentami i nieograniczoną ilością słodyczy. Warto zadbać, by ten okres był nie tylko kolorowy i pełen smacznego jedzenia, ale także pouczający dla dzieci.

Oprócz tradycji związanych ze świątecznymi 12 potrawami, miejscem przy stole dla niespodziewanego gościa czy dzielenia się opłatkiem, pamiętajmy, że w tym czasie możemy dziecko nauczyć nowych kolęd, wierszyków, robienia ozdób choinkowych, a co najważniejsze pokazać ile radości może sprawiać obdarowywanie bliskich.

RELATED

Często zadajemy sobie pytanie: co mówić dziecku o świętym Mikołaju. Czy on istnieje czy nie, czy naprawdę ma zaprzęg reniferów i wchodzi przez komin by położyć pod choinką prezenty? Co roku zastanawiamy się czy warto kultywować tradycję opowieści o świętym Mikołaju nie wychodząc przy tym na „kłamczuchów”.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zarówno snucie opowieści o dziadku z brodą w czerwonej czapce, a także ujawnienie faktów na jego temat ma swoje plusy i minusy. Jednak warto się zastanowić czy należy od razu uświadamiać dziecko jak jest naprawdę.

W ten sposób możemy przecież pozbawić naszego malucha radości w czasie pisania listu do świętego Mikołaja oraz tej magicznej atmosfery oczekiwania na dźwięk dzwonków sań. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie dziecku fantazjowania na temat św. Mikołaja uświadamiając jednak, że jest to postać baśniowa, stworzona by nadać niezwykłej magii świętom.

Nie oznacza to wcale, że mamy zrezygnować ze wspólnego pisania listów do świętego Mikołaja, przebieranie się za niego w Wigilijny wieczór czy uczenia dzieci wierszyków i piosenek, które mają dla niego zaśpiewać.  W ten sposób dziecko nie oskarży nas w przyszłości o kłamstwo, jednocześnie doświadcza magicznej atmosfery tajemniczości i uczy się oddzielać rzeczywistość od fantazji.

Atmosfera panująca w tym czasie jest bardzo ważna, ale równie ważne jest to, co pojawi się na świątecznym stole. Oprócz tradycyjnych Wigilijnych potraw powinniśmy zastanowić się nad jakimś smacznym deserem.

Nie muszą to być wcale słodycze, które, pomimo iż są uwielbiane przez dzieci, niekonieczne są dla nich zdrowe. Humana ma dla Was bardziej zdrową propozycję, która na pewno posmakuje Waszym pociechom. Są to deserki owocowe.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie polecamy nowe kaszki gotowe w formie deserków z dodatkiem wanilii lub herbatnika.

Bądźmy mądrymi rodzicami i sprawmy by ten szczególny okres Świąt Bożego Narodzenia był dla naszych maluchów niepowtarzalny i wyjątkowy, spędzony na zabawie i nauce wśród najbliższych im osób.