Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Niemowlę na basenie

Z pozoru wrzesień nie jest znaczącym momentem w życiu niemowląt. A jednak wtedy rodzice wraz z maluchami mogą zapisać się na zajęcia pływania, gdyż wiele ośrodków organizuje wtedy nabory na jesienne kursy.

Pływanie z niemowlętami to dość nowy trend, obecny w Polsce od około 12 lat. Z roku na rok jest coraz popularniejszy, gdyż wedle szacunków instruktorów 5 – 8 % rodziców z dziećmi do lat 2 uczęszcza na takie zajęcia. – „Przyjmujemy niemowlęta, które ukończyły 3 miesiąc życia. Dla takich maluchów woda jest czymś naturalnym i im dziecko mniejsze, tym lepiej się z nim pracuje. Np. 4 – 5 miesięczne maluchy świetnie nurkują, ale ważne, by nie robić im presji. Zasada jest taka, że rodzice aktywnie uczestniczą w zajęciach, więc dobrze jeśli lubią wodę. Jeśli nie, nie powinni się do tego zmuszać.” – mówi Anna Kula, instruktorka ze szkoły Bąbelki Pływają.

Dlaczego warto pływać z niemowlętami?

Zabawy z maluchem w wodzie mają wiele zalet, np. intensywnie wpływają na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. – „Z pozoru zajęcia wyglądają jak zabawa, ale niemowlę ciężko pracuje. W ciepłej wodzie swobodniej wykonuje ruchy i przez to wzmacnia swój układ mięśniowy i koordynację ruchową, co może sprawić, że zacznie wcześniej chodzić i będzie sprawniejsze. Na początku rodzice nie wiedzą jak bezpiecznie trzymać niemowlaka na basenie, ale po 12 lekcjach mogą sami pływać z maluchem np. na wakacjach i świetnie się bawić. Takie zajęcia to także dobry sposób na przygotowanie do przedszkola lub żłobka, oswajanie z rówieśnikami, nowym otoczeniem". – wylicza instruktorka.

Przed pierwszymi zajęciami

Należy koniecznie skonsultować się z pediatrą i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań. Większość szkółek wymaga pisemnej zgody od lekarza na udział dziecko w zajęciach, gdyż obecnie jest to wymóg prawny. Pływać nie mogą niemowlęta, które mają problemy z nerkami, poważne problemy kardiologiczne, czy cierpią na przewlekłe choroby laryngologiczne. Jeśli maluch ma katar lub niedawno przebył infekcję również należy się wstrzymać od udziału w zajęciach. Lepiej też nie karmić niemowlęcia bezpośrednio przed lekcją, a około godzinę wcześniej.

RELATED

- „Przed rozpoczęciem kursu dobrze jest przyzwyczaić dziecko do temperatury wody 30 – 31 stopni w ten sposób, że systematycznie obniżamy temperaturę podczas wieczornej kąpieli. Powinna ona być dłuższa, chłodniejsza, ale wesoła, bardziej kojarząca się z zabawą, niż spaniem. – tłumaczy Anna Kula. - „Rodzice muszą wiedzieć, że nie mogą robić nic na siłę i jeśli maluszek reaguje nerwowo nie wchodzimy do wody, dajemy mu czas na oswojenie. Na basenie jest wiele kolorowych zabawek, które stymulują dzieci. Rodzice śpiewają piosenki, czasem wykonują jakąś małą choreografię. To czas radości i zabawy.” – opowiada instruktorka.

Na co zwrócić uwagę wybierając basen

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że na pływanie z małymi dziećmi nadają się tylko baseny z wodą ozonowaną. Instruktorka tłumaczy jednak, że każdy basen ozonowany jest również chlorowany, choć zawiera niższe stężenie chloru. Jednak nie ma to większego znaczenia, jeżeli chodzi o dzieci.

Ważnymi wymogami jest temperatura wody 31 – 32 stopnie w basenie, w którym odbywają się zajęcia oraz systematyczność czyszczenia wody. Z reguły większość basenów jest codziennie odkurzanych. Na przybycie maluchów powinny także być przygotowane szatnie, co oznacza, że są zaopatrzone w przewijaki.

Wspólne zajęcia na basenie z niemowlakiem pod okiem fachowego instruktora to przedłużenie wakacyjnego relaksu nad wodą i przygotowanie do takiego odpoczynku na przyszły rok. To radosne zajęcia, które wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. A co najważniejsze, to niesamowity sposób na umacnianie więzi emocjonalnej między oseskiem, a rodzicami.