Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Nocne karmienie

Noc zamienia się z dniem, przyjemność z obowiązkiem. Myśli są inne i potrzeby są inne. To wszystko wiąże się z pojawieniem na świecie dziecka. Charakterystyczną cechą pierwszego etapu życia każdego z ludzi jest spożywanie posiłków. Dość dużo, dość często. Na dodatek, jedzenia bez względu na porę dnia lub nocy – bo posiłek zapewnia dziecku prawidłowy rozwój.

Mama więc nie śpi w nocy, bo karmi dziecko. Żeby nakarmić, trzeba wstać w nocy do bobasa. To jednak bywa bardzo męczące dla większości matek. Kiedy więc karmić dziecko w nocy, a kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Nocne karmienie jest bardzo dobre dla dziecka. Według obecnie obowiązujących standardów medycznych i żywieniowych nie należy rezygnować z nocnego karmienia w pierwszych miesiącach życia naszego potomka. Jak najwcześniej należy ograniczać nocne karmienie niemowlęcia.

Budzenia się w nocy najłatwiej oduczą się właśnie młodsze dzieci. Jeśli nocne karmienie trwa dłużej, to trudniej je przerwać bez protestów ze strony dziecka. Mama jednak powinna wrócić do normalnego trybu życia, a dziecko również musi zrozumieć, że to noc jest do snu. Ponadto, u starszych niemowląt nocne karmienie niesie za sobą ryzyko próchnicy.

Skąd bierze się ta niezwykła potrzeba spożywania posiłków w nocy? Cóż, to nie tyle jest nocne jedzenie posiłków, co raczej całodobowa potrzeba spożywania. Dziecko w pierwszym roku życia rośnie w zawrotnym tempie. Jego fizyczny rozwój nie będzie już nigdy tak dynamicznie przebiegał, jak w ciągu tych pierwszych miesięcy życia.

Kształtują się organy, rozwija i rośnie całe ciało. Dziecko potrzebuje potężnych zasobów odżywczych i energetycznych. Żołądek bobasa jest jednak mały, więc trudno mu gromadzić zapasy. Co ciekawe, dzieci lubią spokój - chociaż same go nikomu nie oferują. Noc jest spokojna! Dziecko w nocy skupia się na ssaniu maminej piersi lub butelki. Bobasa nie rozprasza ogrom bodźców, które otrzymuje w dzień.

Nocne karmienie ma pozytywny wpływ na przyrost masy ciała i rozwój dziecka. Zaspokaja ono bardzo ważne potrzeby żywieniowe dziecka. Jak się bowiem okazuje, nocny pokarm mamy jest do trzech razy bardziej tłusty, niż pokarm dzienny. Ponadto pokarm nocny zawiera więcej potasu oraz żelaza. Jeśli mama karmi piersią, to musi wiedzieć, że nocny pokarm jest bogatszy od dziennego pokarmu w nienasycone kwasy tłuszczowe.

RELATED


Pamiętajmy, że nie każda pobudka w nocy musi oznaczać potrzebę spożywania posiłku. Kilkumiesięczne niemowlę budzi się w nocy, bo może ząbkować, mogło mieć zły sen, lub usłyszało podejrzany hałas. Mama powinna wiedzieć, kiedy karmienie w nocy jest uzasadnione.

Kiedy i jak karmić niemowlę w nocy?

Od pierwszego do szóstego tygodnia życia dziecko powinno być w nocy karmione. Nie ma znaczenia, czy otrzyma pierś, czy też nakarmi butelką. Karmienia powinny być częste, nie rzadziej, niż co cztery godziny. Jeśli niemowlę samo się nie obudzi, to mama i tak powinna je nakarmić.

Podczas nocnego karmienia mama musi pilnować, żeby dziecko nie było w pozycji zupełnie płaskiej. Niemowlę powinno mieć lekko uniesioną głowę. Zmniejsza to ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem, czy zalania mlekiem uszu niemowlęcia. Najedzonego bobasa mama powinna przez kilka minut potrzymać pionowo. Ułatwia to odbicie się połkniętego wraz z pokarmem powietrza.
 
Od szóstego do ósmego tygodnia życia dziecka, konsekwentnie można je przyzwyczajać do tego, że noc to pora spania. Nie trzeba też już niemowlaka budzić do karmienia, jeśli nie budzi się samo. W tym momencie trudniej będą miały z odzwyczajaniem od nocnego karmienia dziecka mamy karmiące piersią.

Co dalej z karmieniem dziecka? Nocne karmienie można zastępować wieczornym karmieniem. Dziecko mające powyżej dwóch miesięcy powinno spać bez przerwy od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. Dziecko dobrze jest przed snem nakarmić.