Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Noworodek nie chce spać

Przeciętnie nieprzerwany sen noworodka może wynosić 4 – 5 godzin, choć zdarza się, że niektóre maluchy przesypiają bez pobudki tylko dwie godziny. Niestety jest wiele powodów, przez które maleństwo nie może zasnąć.

Czas jaki przesypiają noworodki w ciągu dnia to ok. 16 godzin. Początkowo nie ma tu żadnych reguł dyktujących rytm snu, ponieważ jest jeszcze za wcześnie na wyrobienie takich mechanizmów. Jednak np. leżenie bez drzemki przez około dwie godziny może być bardzo męczące dla maluszka w pierwszych trzech miesiącach życia.

Przyczyny kłopotów ze snem

Lista przyczyn, które sprawiają, że maluch nie może zasnąć jest bardzo długa. Na początku warto upewnić się, czy zaspokojone są jego podstawowe potrzeby, a więc czy nie zgłodniał lub czy nie ma pełnej pieluszki, a może potrzebuje przytulenia i bliskości mamy?

RELATED

A może chodzi o czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ - jak temperatura w pokoju maluszka – noworodek może mieć problemy z zaśnięciem, gdy jest mu za gorąco. Dziecku mogą również przeszkadzać domowe hałasy, których my nie zauważamy – włączony telewizor, dzwonek telefonu, szczekanie psa. A może jest mu po prostu niewygodnie i trzeba poprawić pościel w łóżeczku.

Infekcje, kolki, zaparcia

Niestety brak snu i marudzenie może też oznaczać nadchodzące infekcje – zwykle dzieci są płaczliwe, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Płacz zwiastuje często typowe dla tego wieku dolegliwości - zaparcia lub kolki. Warto wówczas sięgnąć po herbatki ziołowe, które mają działanie uspokajające np. Humana Herbatka Słodkich Snów, która zawiera m.in. melisę. Z kolei na boleści związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego świetnie sprawdzają się Humana Herbatka na brzuszek oraz Humana Herbatka z kopru włoskiego z kminkiem, stosowana we wzdęciach i skurczach jelit. Wszystkie te herbatki to bezpieczne napoje, które można podawać noworodkom po 1 tygodniu życia.

Z pełnym brzuszkiem lepiej się zasypia

Z kolei niemowlętom po 6. miesiącu życia, które mają już za sobą pierwsze, udane próby z rozszerzeniem diety, można podawać specjalne kaszki na dobranoc. Np. Kaszka Humana Na Dobranoc mleczno-jęczmienna z bananami jest szczególnie sycąca, podobnie jak Kaszka Humana Na Dobranoc mleczno-jęczmienna z brzoskwiniami.

Rady dla zmęczonych rodziców

Kiedy dziecko obudzi się w nocy unikaj wszystkiego, co może je pobudzić, przede wszystkim hałasu i jasnego światła. Zadbaj, aby wysypiało się w ciągu dnia, gdyż przemęczone dzieci mają jeszcze większe kłopoty z zaśnięciem. Wprowadź wieczorne rytuały jak kąpiel, kołysanka. Nie unikaj przytulania i pocieszania dziecka w nocy, kiedy jest to konieczne.

Niewyspany noworodek tu również słaniający się rodzice, którzy powinni przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Np. nie jeździć samochodem po południu, gdy ze zmęczenia „zasypiają na stojąco”. Również, gdy czujesz, że oczy same Ci się zamykają podczas karmienia bądź kołysania malucha, lepiej wówczas odłożyć go do łóżeczka, aby dziecko nie wypadło z rąk.

Kiedy maluch zacznie przesypiać noc?

Sześciotygodniowe tygodniowe niemowlęta wydłużają swój nieprzerwany sen, który w nocy może trwać nawet do 5 godzin. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej budzą się na posiłek i w wieku trzech miesięcy nakarmione np. o godzinie 22.00 mogą przespać niemal do świtu. To etap, który maluchy karmione piersią osiągają 2 – 3 miesiące później, gdyż mleko mamy jest przez nie szybciej trawione, potrzebują więc częstszych posiłków.