Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Sposoby na niejadka


Wszyscy rodzice pragną, by dziecko jadło wszystko i w odpowiedniej ilości. Wiele mam niepokoi się i obwinia gdy tak nie jest. Pamiętajmy, że apetyt malucha i gusta smakowe zmieniają się dość dynamicznie zwłaszcza w pierwszym okresie życia. Jednego dnia dziecko chętnie je daną potrawę, a drugiego zdecydowanie odmawia. Ale co zrobić gdy maluch w ogóle odmawia jedzenia, jak poradzić sobie z niejadkiem?

    Na pewno należy zachęcać, a nie zmuszać! Zmuszanie dziecka do jedzenia przynosi zazwyczaj odwrotny skutek. Jeśli dziecko konsekwentnie odmawia jedzenia jakiejś potrawy po prostu zrezygnujmy i zastąpmy ją czymś innym. Pamiętajmy, że niekiedy uraz do przysłowiowego szpinaku może zostać na całe życie. Natomiast warto pobudzać apetyt malucha, tak by samo chciało jeść. Kiedy dziecko nie czuje presji, zaczyna zwracać uwagę na to, że jest głodne.

RELATED


Skonsultujmy również obawy dotyczące niejadka z pediatrą. Gdyż po zbadaniu dziecka będzie mógł określić, czy rozwija się ono prawidłowo i harmonijnie, czy jego krzywa wzrostu i wagi mieści się w normie.  Można również zrobić rzetelny bilans tego co dziecko zjada w ciągu dnia czy tygodnia i przez to sprawdzić czy ilości są wystarczające dla jego wieku.


Gdy maluch nie chce jeść, rodzice zazwyczaj denerwują się i jednocześnie koncentrują na nim uwagę na dłuższy czas. Często pod odmową jedzenia kryje się potrzeba bliskości i kontaktu z rodzicem. Dlatego gdy mamy do czynienia z niejadkiem najpierw musimy znaleźć przyczynę niechęci do jedzenia.

Oto kilka rad z których można skorzystać walcząc z niejadkiem:


•    pozwólmy zgłodnieć maluchowi – podawanie posiłków zbyt często nie pozwala mu poczuć głodu, ograniczmy przekąski między głównymi posiłkami;
•    urozmaicajmy dziecku dania, zbyt monotonna dieta nie jest atrakcyjna dla nikogo;
•    podawajmy posiłki kolorowo i apetycznie, pamiętajmy o zasadzie, że jemy oczami;
•    pozwólmy dziecku na własne decyzje – niech samo wybierze co zje np. na deser;
•    zaangażujmy dziecko w przygotowywanie posiłków, dużą przyjemność sprawi mu np. mieszanie sałatki czy przyprawianie zupy. Dziecko rzadko odmawia jedzenia tego co samo przygotowało, gdyż siadając przy stole jest z tego bardzo dumne;
•    porcje na talerzu niech będą małe – zawsze łatwiej zacząć jeść, jeśli jest szansa, że się tę porcje skończy;
•    posiłki jedzmy przy wspólnym stole

 Wszystkie rady dotyczące niejadków można właściwie podsumować jednym zdaniem: Nie zwracajmy zbytniej uwagi, jak i ile je nasze dziecko lub przynajmniej tego nie okazujmy. Należy nakładać maluchowi na talerz jedzenie i sprzątać go po zakończeniu posiłku bez zbędnych komentarzy. Okazywać dziecku zainteresowanie, spędzać z nim czas w ciągu dnia. Wytrzymajmy tak przez trzy tygodnie – życiu dziecka nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jest natomiast duża szansa, że wszystko samo się ułoży, pod warunkiem że będziemy konsekwentni. 


Agnieszka Gotkiewicz
psycholog, pedagog