Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.

Które mleko na wakacje – psychologia mamy

Jak wykazują badania - prawie 100% mam przed urodzeniem dziecka deklaruje chęć karmienia piersią przez kilka pierwszych miesięcy. Do rzadkości należą przypadki, że mama chce karmić od razu sztucznie – np. ze względów estetycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) promuje karmienie piersią dziecka do 6go miesiąca życia i wymaga przestrzegania tych wytycznych przez producentów mleka modyfikowanego – stąd zakaz promowania mleka początkowego.

Karmienie piersią, nawet jeśli początkowo może przysparzać mamie trudności, jest bardzo wygodne, ekonomiczne a przede wszystkim stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia.

Mamy biorące udział w badaniu (FGI Humana),  podawały jedynie dwa minusy karmienia piersią – nieustanne zwracanie uwagi na swoją dietę, tak by pokarm był wartościowy i tak by dziecko nie miało żadnych dolegliwości; drugą sprawą stanowiącą utrudnienie był wymieniany  fakt, że nie do końca mogą kontrolować ilość wypijanego mleka, co czasem budzi niepokój, czy dziecko jest najedzone, szczególnie gdy należy do tych bardziej spokojnych i nie upominających się o pokarm. 
 


RELATED


Marzeniem mam – pół żartem pół serio – jest karmiący piersią ojciec, który czasem mógłby przejąć ten obowiązek nocą.  Mama karmiąca piersią jadąc na wakacje nie musi pamiętać o zapasie mleka, o butelkach, termosach, jej wygodą jest to, że ma pokarm zawsze przy sobie i zawsze gotowy. Inaczej ma się sprawa w przypadku mam, które nie mogły od początku karmić piersią lub pokarm szybko im zanikł.

Jest to dla mam mało komfortowa sytuacja, ze względów właśnie społecznych. Mają mocno zakorzenione w głowie, że jeśli nie karmią, to nie są najlepszymi mami, a przecież każda mama chce być dla swojego dziecka najlepszą mamą na świecie! Ważne by dostrzec takie mamy i pomóc im w psychicznym przełamaniu pewnych utartych schematów.

Butelkowa mama – gdyby to od niej zależało – tak szybko nie zmieniałaby mleka, a zatem nie ma w tym jej winny, a jak wskazują wyniki badań – tak często się czuje.

Mleka dostępne na rynku w obecnych czasach są już tak dobrej jakości i tak bardzo zbliżone do pokarmu kobiety, że nie trzeba się martwić, że dziecko nie otrzyma wszystkiego co najważniejsze. Do mleka modyfikowanego dodawane są wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka – składniki. Są mleka dla dzieci z różnymi dolegliwościami – takie jak ulewanie, ryzyko alergii czy nawet preparaty dla dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową. Wybór jest ogromny, jakość na najwyższym poziomie, a do tego można w sposób spokojny kontrolować ilość podawanego pokarmu dziecku, a co więcej obudzić w nocy tatę by nakarmił niemowlę. I sprawa najistotniejsza, nie zależnie od tego czy dziecko jest karmione piersią czy butelką – można je przytulać nieustannie, bawić się z nim i dbać o silną więź emocjonalną.

A na wakacje? Trzeba zabrać nieco więcej rzeczy, ale już teraz istnieją bardzo wygodne dla rodziców, gotowe do podania mleka HUMANA z których w czasie wakacji warto skorzystać. Czy piersią czy z butelki – zawsze z największą czułością i miłością do dziecka. A dla dziecka bez względu na sposób karmienia – jego  mama i tak jest najlepsza na świecie.

Wszystkim mamom życzymy wspaniałych wakacyjnych chwil – pełnych spokoju, bezpieczeństwa, a przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia ich dzieci!