Laktator to jedna z rzeczy, która obowiązkowo powinna znaleźć się na liście wyprawki dla dziecka. Jest to urządzenie, które posłuży przez dłuższy czas zarówno maluszkowi, jak i jego mamie. Choć dobry laktator nie jest tani, wydatek ten należy traktować w kategorii inwestycji, a nie zbędnego kosztu. Sprawdzamy dlaczego.
Początki karmienia
Początkowy okres karmienia maluszka może być bardzo trudny. Niektóre dzieci nie potrafią bowiem efektywnie ssać lub chwycić piersi, przez co mamy często podejmują decyzję, aby karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Tymczasem nie ma nic bardziej cennego od pokarmu matki, dlatego warto walczyć o każdą jego kroplę. Pomoże w tym właśnie laktator.
Dzięki niemu mama może odciągać pokarm i podawać maluszkowi w butelce, dopóki ten nie nauczy się ssać tak, aby móc spokojnie najeść się przy piersi. Laktator pomaga także mamom wcześniaków bądź dzieci, które z jakiegoś powodu nie mogą być po porodzie przy mamie – może ona dostarczyć odciągnięte mleko, które poda na przykład położna. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z karmienia piersią, nawet pomimo początkowych przeszkód.
Podtrzymanie laktacji
Laktator może posłużyć do rozkręcenia, ale i utrzymania laktacji. Czasami bowiem mama pomimo najszczerszych chęci nie może karmić swojego dziecka piersią przez pewien czas. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy musi ona przyjmować leki uniemożliwiające karmienie bądź udaje się na hospitalizację.
Niestety, w takich przypadkach mamy zwykle kończą swoją przygodę, choć wcale nie muszą tego robić. Kluczem do sukcesu jest regularne odciąganie pokarmu. Dziecko co prawda nie może go spożywać (w przypadku leków; w przypadku hospitalizacji tata może odbierać odciągnięty pokarm), jednak mama ma szansę na utrzymanie laktacji i powrót do karmienia w późniejszym czasie.
Laktator świetnie sprawdzi się również w sytuacji, gdy mama ma za dużo pokarmu. Ma to miejsce głównie w ciągu pierwszych dni od porodu, jednak czasami nawał pokarmu zdarza się i w późniejszym czasie. W obu przypadkach nieodzowne jest odciąganie pokarmu laktatorem, gdyż jego nadmiar może prowadzić do zapalenia piersi.
Dziecko pod opieką taty
Mama nie zawsze może być przy dziecku przez całą dobę. Czasami musi bowiem udać się na wizytę lekarską, bądź zwyczajnie odstresować się podczas popołudniowej kawy z przyjaciółmi. Maluszek zostaje wtedy pod opieką taty lub babci, którzy jednak nie są w stanie podać mu innego pokarmu, niż ten z butelki. Nie trzeba w takiej sytuacji decydować się na mleko modyfikowane, nie ma również potrzeby, aby mama w pośpiechu wracała do domu w celu nakarmienia maluszka.
Mleko można wcześniej odciągnąć, a nakarmić nim dziecko może opiekun. Odciągnięte mleko nadaje się do spożycia jeszcze przez około 6 godzin, dlatego mama może wyjść z domu nawet na dłużej. Odciąganie mleka to również doskonały sposób na karmienie dzieci, które zaczynają swoją przygodę w żłobku lub z opiekunką. Dzięki niemu nie trzeba rezygnować z karmienia dziecka piersią, gdy mama musi bądź chce wrócić do pracy, nawet na pełny etat. Laktator może więc posłużyć mamie znacznie dłużej niż tylko przez pierwszych kilka miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z philips.pl |