Ciąża i poród, a także menopauza, często wiążą się z przykrymi skutkami ubocznymi dla naszego zdrowia i wyglądu. Należą do nich m.in. nietrzymanie moczu czy zniekształcenia narządów w obrębie pochwy oraz warg sromowych. Zalecane przez lekarzy ćwiczenia mięśni dna miednicy często przynoszą poprawę w zakresie funkcjonalności tych części ciała, jednak w żaden sposób nie wpływają na ich stronę wizualną. Leczenie tego typu problemów oferują gabinety medyczne, w których wykonywane są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Rewitalizacja pochwy, plastyka warg sromowych (tzw. labioplastyka) czy też ogólna korekta wyglądu krocza jest dziś wykonywana u bardzo wielu kobiet.
Zabiegi ginekologii plastycznej
Problemy zdrowotne z zakresu ginekologii mogą mieć różne podłoża: od chorób, przez urazy mechaniczne, aż po zmiany struktury tkanek związane z przekwitaniem. Niektóre pacjentki decydują się na wykonanie różnych zabiegów z przyczyn kulturowych lub religijnych, inne mają na celu poprawę wyglądu swoich okolic intymnych. Niezależnie od przyczyn, dla których decydujemy się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, możemy liczyć na pomoc w zakresie kilku prostych zabiegów.
Labioplastyka (plastyka warg sromowych) to jedna z najczęściej wykonywanych procedur medycznych z zakresu ginekologii plastycznej. Zabieg polega na zmniejszeniu, wypełnieniu lub usunięciu asymetrii warg sromowych. Zwykle decydują się na niego pacjentki, u których doszło do uszkodzenia tkanek oraz osoby, które nie są zadowolone z naturalnego wyglądu swoich miejsc intymnych.
Hoodoplastyka, czyli zabieg polegający na wymodelowaniu napletka łechtaczki. Wykonuje się go najczęściej w sytuacjach, gdy fałd skórny znajdujący się nad łechtaczką wykazuje cechy przerostu i utrudnia osiągnięcie satysfakcji seksualnej.
Hymenoplastyką nazywamy rekonstrukcję błony dziewiczej. Na ten zabieg decydują się zwykle pacjentki, które odczuwają taką potrzebę z przyczyn kulturowych lub religijnych.
Zabiegiem przeciwnym do hymenoplastyki jest hymenotomia, czyli chirurgiczne nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej. Zabieg jest zwykle wykonywany u pacjentek, u których występują wady anatomiczne utrudniające współżycie.
Introitoplastyka to plastyka przedsionka pochwy. Wykonuje się ją zwykle u kobiet, u których doszło do rozerwania lub rozcięcia tkanek (zazwyczaj w trakcie porodu). Zabieg może być połączony z perineoplastyką, czyli ogólną korektą wyglądu krocza.
Waginoplastyka to rewitalizacja pochwy. Celem zabiegu jest obkurczenie ścianek pochwy i zwiększenie doznań seksualnych podczas stosunku. Waginoplastyka jest szczególnie polecana pacjentkom, które rodziły w sposób naturalny. Alternatywą dla operacji chirurgicznej jest laserowe lub ultradźwiękowe obkurczanie pochwy.
Ginekologia plastyczna – przygotowanie do zabiegu
W Klinice Miracki w Warszawie ginekologia plastyczna jest każdorazowo poprzedzona szeregiem konsultacji lekarskich. Plan pracy jest ustalany przez zespół chirurgów i anestezjologów, z uwzględnieniem zarówno potrzeb, jak i indywidualnych preferencji pacjentki. Przed przystąpieniem do operacji niekiedy konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań krwi. Zabieg nie może zostać wykonany u pacjentek, u których występują następujące przeciwwskazania:
- ciąża,
- nowotwór,
- miesiączka,
- stan zapalny pochwy,
- zaburzenia układu odpornościowego,
- niska krzepliwość krwi,
- nieprawidłowy wynik cytologii.
W przypadkach, gdy zabieg ginekologii estetycznej nie może zostać przeprowadzony na drodze chirurgicznej, często możliwe jest zaproponowanie alternatywnych, mniej inwazyjnych metod leczenia. Dużą popularnością w tym zakresie cieszy się laseroterapia, a także terapia ultradźwiękami oraz zabiegi iniekcyjne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub autologicznych komórek tłuszczowych. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych zabiegów są dostępne na stronie internetowej https://klinikamiracki.pl.