Za oknem coraz cieplej, lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Wielu z nas nie może się już doczekać słońca i gorących dni. Planujemy wyjazdy na plaże, nad jeziora czy piesze lub rowerowe wycieczki. Coraz więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. W tym okresie beztroski powinniśmy jednak pamiętać, że słońce bywa niebezpieczne. Potrafi sprawić, i to bardzo szybko, że pożałujemy eksponowania się na jego promienie bez odpowiedniego zabezpieczenia. Jak się chronić przed oparzeniami słonecznymi?
Oparzenia słoneczne
Za oparzenie słoneczne odpowiadają promienie UVB. Pierwszym jego objawem jest rumień, który zazwyczaj pojawia się ok. 2-4 godzin po ekspozycji na słońce. Wtedy właśnie zaczynamy odczuwać nieprzyjemne pieczenie, a nawet ból. Najczęściej objawy te znikają po paru dniach. Zależy to jednak przede wszystkim od stopnia poparzenia.
Oparzenie I stopnia – jest poparzeniem naskórka. Skóra jest delikatnie zaczerwieniona, czasami pojawia się niewielki obrzęk. Dokucza nam swędzenie i pieczenie, ciało w tych miejscach jest znacznie cieplejsze i bardziej wrażliwe na dotyk. Pomóc sobie możemy poprzez zastosowanie maści na oparzenia termiczne, zimnych okładów.
Oparzenia II stopnia – jest to poparzenie nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej. W takim wypadku powinniśmy skorzystać z porady u lekarza. Skóra jest mocno zaczerwieniona, spuchnięta, bardzo boli i piecze, pojawiają się na niej bąble, z których często sączy się surowiczy płyn. Może pojawić się także gorączka. Po konsultacji lekarskiej stosuje się maści osuszające, przeciwbakteryjne oraz sterydowe.
Zapobiegaj poparzeniom
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Eksponujmy się na słońce, ale z głową! Oto kilka złotych zasad bezpieczeństwa:
- Stosujemy kremy z filtrem dopasowane do naszej karnacji – im wyższy filtr, tym bezpieczniejsze opalanie
- Opalamy się w bezpiecznych godzinach – unikajmy ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 15
- Pamiętamy o nakryciu głowy – lekki kapelusz ochroni głowę, uszy i kark przed promieniami słonecznymi
- Dbamy o oczy – okulary słoneczne powinny posiadać odpowiedni filtr UV
- Do słońca musimy się przyzwyczaić – nie powinniśmy od razu wylegiwać się na słońcu przez cały dzień, ale przyzwyczajać naszą skórę stopniowo
- Pijemy dużo wody – latem powinniśmy nawadniać nasz organizm, wypijając nawet 4 litry płynów. Unikajmy jednak alkoholu
- Po opalaniu – stosujemy odpowiednie nawilżające kosmetyki, aby ulżyć wysuszonej skórze. Świetnie sprawdzą się maści i kremy na oparzenia termiczne i słoneczne.