Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Najczęstsze zaburzenia naczyń krwionośnych — co warto wiedzieć?

Naczynia krwionośne to zespół tętnic i żył, obiegających cały Twój organizm dostarczając krew do wszystkich komórek ciała. Zaburzenia naczyń krwionośnych spowodowane różnymi czynnikami, mogą prowadzić do poważnych zmian chorobowych, a nawet do śmierci. Jakie są najczęstsze zaburzenia naczyń krwionośnych? Jaką dają objawy i kiedy trzeba koniecznie się zgłosić do angiologa? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego zaburzenia krążenia są tak bardzo niebezpieczne?

Tętnice i żyły tworzą skomplikowaną sieć, układu krwionośnego, zwanego drzewem naczyniowym, którego siłą napędową jest serce. Natleniona krew wędruje z płuc przez serce do wszystkich zakamarków naszego ciała mózgu, mięśni i narządów dostarczając komórkom tlenu i składników odżywczych niezbędnych do ich funkcjonowania i powraca do płuc żyłami. Brak dostaw tlenu nawet przez kilka minut powoduje śmierć komórek i często poważne zaburzenia i choroby. Właśnie dlatego o żyły i tętnice trzeba bardzo dbać, o czym często zapominamy.

Naczynia krwionośne są bardzo wrażliwe na działanie różnych czynników między innymi papierosów, alkoholu, a także antykoncepcję hormonalną. Nieodpowiednia dieta będąca przyczyną wysokiego cholesterolu prowadzi do powstawania zmian miażdżycowych, powodując ich całkowite zatkania, w efekcie wywołując martwicę tkanek, zawały i udary. Problemy naczyniowe mają osoby zmagające się nie tylko z miażdżycą, czy otyłością, lecz także z cukrzycą, chorobami nerek, czy też poddawane leczeniu sterydowemu.

W takiej sytuacji wato być pod opieką lekarza angiologa, który przeprowadzi badania i wprowadzi ewentualne leczenie lub profilaktykę. Specjalistyczną opiekę, znajdziesz w naszym ośrodku Dolnośląskie Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny https://www.dcg.wroclaw.pl/angiolog-wroclaw.html.

Najczęstsze choroby żył

Żylaki kończyn dolnych to jedna z najczęstszych chorób żylnych, która dotyka nawet 44% kobiet oraz 32% mężczyzn po 60 roku życia. Są to powierzchniowe poszerzenia żył, które powstają w wyniku niewydolności zastawek żylnych. Najczęściej objawiają się:

  • Bólem i pieczeniem kończyn dolnych;
  • Poczuciem ciężkich nóg i dyskomfortu u osób, które przez dłuższy czas stały lub siedziały;
  • Obrzękami w okolicach kolana;
  • Czasem wysypką w okolicy stawu kolanowego.

Leczenie żylaków jest zależne od stopnia ich zaawansowania, do jednych z najczęstszych terapii zalicza się zabiegi chirurgiczne i laseroterapię. Żylakom można przeciwdziałać, pamiętając o codziennej dawce ruchu.

Zakrzepica żył głębokich to poważne zaburzenie, które może doprowadzić do śmierci. Jej przyczyną jest powstanie zakrzepu w naczyniu żylnym, zależnie od miejsca powstania zakrzepu może przebiegać bez objawowo, lub dawać szereg różnych objawów. Najczęściej u pacjentów dochodzi do zakrzepicy żył dolnych, co prowadzi do powstania obrzęku kończyny i bólu przy ucisku lub dotyku naczynia. W poważniejszych przypadkach może dojść do zatorowości płucnej, która jest bardzo groźnym zaburzeniem, które należy jak najszybciej zdiagnozować i leczyć. Na zakrzepice najbardziej są narażone osoby palące, z otyłością oraz kobiety w ciąży po 35. roku życia.

Miażdżyca tętnic

Jednym z najczęstszych zaburzeń tętnic jest miażdżyca występująca średnio u około 15% – 20% procent ludzi po 70 roku życia. Poważnym problemem jest jednak fakt, że miażdżyca tętnic coraz częściej występuje u osób znacznie młodszych między 40 a 60 rokiem życia. Jest jedną z najpowszechniejszych chorób niezakaźnych, która może prowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, a nawet śmierci. Co ciekawe, choć największy odsetek chorych występuje w krajach rozwiniętych, jednak jest ona obecna na cały świecie.

Miażdżyca tętnic powstaje w wyniku odkładania się we wnętrzu naczyń zgęstnień, czyli tłuszczu, włókien kolagenowych oraz makrofagów, które zwężają światło naczynia, upośledzając przepływ krwi, aż może dojść do jego całkowitego zamknięcia, powodując niedokrwienie.

Jednym z najważniejszych czynników powodujących miażdżycę jest oczywiście nieodpowiednia dieta, przede wszystkim bogata w cholesterol i tłuszcze nasycone i bardzo często cierpią na nią osoby z nadwagą i otyłością, ale nie tylko. W grupie ryzyka są również osoby ze skłonnościami genetycznymi,  palące papierosy, cierpiące na nadciśnienie oraz z cukrzycą typu II.

Kiedy warto wybrać się do angiologa?

Z wizytą u angiologa nie warto zbyt zwlekać, wcześniejsze wykrycia zaburzeń naczyniowych może uchronić przed poważnymi zaburzeniami.  Dlatego koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, jeśli zaobserwujesz u siebie takie dolegliwości jak:

  • Puchnięcie nóg i kostek;
  • Pojawiania się pajączków naczyniowych na skórze;
  • Żylaki;
  • Skurcze i pieczenie nóg;
  • Poczucie ciężkich nóg po całym dniu stania lub siedzenia;
  • Częste mrowienie w kończynach lub chwilowa utrata czucia.

Pod stałą opieką angiologa powinny być również osoby cierpiące między innymi na takie choroby przewlekłe jak:

  • Otyłość;
  • Miażdżyca;
  • Cukrzyca typu I i II;
  • Zaburzenia krzepnięcia;
  • Nadciśnienie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]