Każdy zdrowy, prawidłowo rozwinięty człowiek posiada dwie nerki, które przypominają kształtem fasolki. Nerki to wewnętrzne narządy układu moczowego. Spełniają wiele funkcji w naszym organizmie: wydalniczą, regulacyjną i endokrynną.
Funkcje nerek
Nerki spełniają w naszym organizmie wiele funkcji. Stanowią element układu moczowego, dzięki nim zachodzić mogą ważne procesy. Za co odpowiadają nerki?
- Wydalanie – odpowiedzialne są za wydalanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii,
- Filtrują i zatrzymują składniki przydatne do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
- Dbają o prawidłowy poziom płynów ustrojowych,
- Wpływają na prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego,
- Utrzymują równowagę kwasowo-zasadową.
Ból nerek
Gdy struktura nerek zostaje uszkodzona, nie są one w stanie prawidłowo filtrować krwi. W naszym organizmie zaczynają się wtedy zbierać szkodliwe substancje. Dlatego też prawidłowe funkcjonowanie tego narządu jest kluczowe dla zdrowia. Ból nerek jest sygnałem ostrzegawczym, którego nie wolno lekceważyć. Może pojawiać się gwałtownie lub utrzymywać się przez długi okres, nasilając się wraz z upływem czasu.
Ból nerek bywa mylony z bólem kręgosłupa. Nerki umiejscowione są po obu stronach kręgosłupa, w okolicach lędźwi. Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszą takie objawy jak m.in. rzadkie oddawanie moczu, zmieniony kolor moczu, ból czy pieczenie podczas oddawania moczu, podwyższona temperatura, ból głowy i zmęczenie – udajmy się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania i, w razie potrzeby, przepisze skuteczne leczenie.
Kamica nerkowa – skąd ten ból?
Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z układem moczowym. Jest wynikiem pojawienia się w nerkach złogów tzw. kamieni, które z biegiem czasu przesuwają się układem moczowym, a wydalenie ich jest bardzo bolesne. Atak kamicy nerkowej nazywamy kolką nerkową. Towarzyszą jej ogromny ból, mdłości, krwiomocz, gorączka.
Jak poradzić sobie z bólem nerek?
Odczuwając ból w okolicach lędźwiowych, najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Żeby zapobiegać pojawieniu się przykrych dolegliwości, warto sięgnąć także po preparaty wspomagające prawidłowe funkcjonowanie nerek i dróg moczowych. Należy także pić duże ilości płynów w ciągu dnia. Regularne nawadnianie jest najlepszą metodą dbania o zdrowie układu moczowego.