Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza bywa bardzo stresującym wydarzeniem, budzącym lęk i zawstydzenie. Warto jednak pamiętać, że regularne wykonywanie podstawowych badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie i wpływ na nasze zdrowie. Dowiedz się, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, kiedy należy ją odbyć oraz jak się do niej przygotować.
Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwszą wizytę u ginekologa należy obyć tuż po rozpoczęciu miesiączkowania (pomiędzy 12 a 15 rokiem życia). Młode kobiety, które jeszcze nie współżyły, mogą udać się do ginekologa dziecięcego, czyli specjalisty posiadającego dodatkową wiedzę z zakresu pediatrii i endokrynologii.
Warto tutaj zaznaczyć, że osoby niepełnoletnie na wizytę u specjalisty muszą udać się z opiekunem, jednak nie musi on być obecny przy właściwym badaniu.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Właściwe badanie ginekologiczne trwa zaledwie kilka minut. Po zakończeniu wywiadu lekarskiego pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu ginekologicznym. W pierwszej kolejności lekarz dokonuje oceny szyjki macicy, a następnie przechodzi do przeprowadzenia badania ginekologicznego dwuręcznego. Na koniec, metodą palpacyjną i wzrokową badane są piersi pacjentki.
W razie konieczności specjalista może wykonać również cytologię, która polega na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy. Cytologia jest podstawowym badaniem ginekologicznym, które pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy, dlatego też powinno być wykonywane regularnie – co najmniej raz na 2 lata lub częściej, jeżeli istnieją do tego wskazania.
Zarówno podczas pierwszej, jak i kolejnych wizyt lekarz z pewnością zapyta o:
- powód wizyty,
- datę ostatniej miesiączki,
- częstotliwość występowania miesiączek,
- ewentualne dolegliwości bólowe,
- przyjmowane leki.
Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?
Przygotowując się do pierwszej wizyty u ginekologa, należy pamiętać o kilku aspektach. Po pierwsze, warto przygotować sobie w głowie lub na kartce odpowiedzi na wyżej przedstawione pytania. Przed badaniem nie musisz się myć specjalnymi produktami, golić czy perfumować, wystarczy, że zachowasz normalną higienę części intymnych. Na wizytę u ginekologa, warto włożyć sukienkę, spódnicę lub tunikę. Oprócz tego, że taki strój jest niebywale wygodny i komfortowy, to zapewnia także większą dyskrecję.
Umawiając się na wizytę u ginekologa w Centrum Medycznym Babka Medica nie potrzebujesz skierowania. Co więcej, możesz samodzielnie wybrać lekarza – od Ciebie zależy czy będzie to kobieta, czy mężczyzna.