Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Tlen, węgiel, wodór oraz azot — pierwiastki niezbędne do życia

Tlen, węgiel, azot i wodór to pierwiastki niezbędne do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stanowią one nie tylko podstawę związków organicznych, takich jak białka, tłuszcze, czy węglowodany, lecz także biorą udział w licznych reakcjach zachodzących w naszym ciele. Zobacz, jak ważne funkcje w Twoim organizmie spełniają tlen, węgiel, azot i wodór.

Tlen – podstawa życia na ziemi

Tlen jest pierwiastkiem najpowszechniej występującym na ziemi. W stanie gazowym stanowi 21% dolnej atmosfery ziemskiej – czyli powietrza, którym oddychamy. Jest silnym utleniaczem wiążącym się niemal ze wszystkimi pierwiastkami. Z wodorem tworzy wodę, która zajmuje 71% powierzchni ziemi, zaś w skorupie ziemskiej jego zawartość wynosi 46%.

Ludzkie ciało składa się w 63% z tlenu, w 18,5% z węgla, 9,3%, wodoru oraz 3,3%, azotu pozostałe 3,7% to różne śladowe pierwiastki. Tlen jest niezbędnym składnikiem reakcji oddychania komórkowego, w wyniku której powstają cząsteczki energii ATP. Energia ta jest podstawą funkcjonowania komórek naszego ciała, skóry, mięśni, serca, mózgu, bez niej nie ma życia. Właśnie dlatego odpowiednie dotlenienie organizmu jest tak bardzo istotne dla każdego z nas. Co więcej, pomaga wzmocnić ciało i umysł, wspiera procesy regeneracyjne, przyspiesza rekonwalescencje po zabiegach i kontuzjach.

By dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, warto skorzystać z sesji tlenoterapii w komorze normobarycznej. W specjalnej kapsule, w której jest podwyższone ciśnienia do 1500 hPa, oddychasz wyjątkową mieszanką gazów zawierającą aż 40% tlenu, 2% dwutlenku węgla i 0,5% wodoru cząsteczkowego. Więcej na temat korzyści z terapii tlenowej w komorze normobarycznej znajdziesz na https://lifechamber.pl/.

Węgiel – podstawowy budulec każdego związku organicznego

Węgiel to podstawowy pierwiastek związków organicznych, przede wszystkim węglowodanów, oraz tłuszczów, ale także aminokwasów. Dlatego też jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Związki zawierające węgiel, np. glukoza są utleniane w procesie oddychania komórkowego, przez tlen uzyskując potrzebną do życia energię, o czym wspominaliśmy już wcześnie.

Węgiel w organizmie funkcjonuje również w postaci dwutlenku węgla, który częściowo jest wydychany w procesie oddychania, jednak pełni również istotne funkcje. Odpowiada za uwalnianie tlenu z hemoglobiny w komórkach ciała, które jest właśnie zależne od stężenia CO2. Przy stężeniu dwutlenku węgla poniżej 5%, tlen „przykleja” się do hemoglobiny i nie trafia do komórek, gdzie jest potrzebny. Odpowiada również za tzw. wazodylatacje, czyli skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych.  Zbyt niska zawartość dwutlenku węgla powoduje ich skurcz, podwyższona zaś  rozszerza naczynia, ułatwiając transport krwi do wszystkich komórek. To jednak nie wszystko CO2 stymuluje ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym regulujący procesy oddychania. Jest również niezbędny do regulacji równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Właśnie dlatego mieszanina gazów w komorze normobarycznej zawiera nie tylko wyższe stężenie tlenu, ale również dwutlenku węgla.

Wodór i azot — istotne dla Twojego zdrowia

Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie.  To element składowy wielu związków nieorganicznych i organicznych. Wodór z tlenem tworzą cząsteczki wody, tak istotnej dla wszystkich organizmów. Wodór tworzy wiązania nie tylko z tlenem, ale również i węglem, właśnie dlatego wraz z nimi tworzy złożone struktury łańcuchów związków organicznych, takich jak węglowodory oraz węglowodany. Łączy się także z niemetalami, np. siarką, azotem, czy chlorowcami.

Choć wodoru w organizmie jest mniej niż tlenu czy węgla, również pełni w nim ważne funkcje, nie tylko jako element związków organicznych. Wodór molekularny jest również silnym antyutleniaczem, dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwymi reakcjami utleniania. Mogą one bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak nowotwory, czy choroba niedokrwienna serca.

Na koniec parę słów o azocie, który stanowi główny składnik powietrza. Jest również niezbędnym elementem organicznych związków azotowych, takich jak białka czy kwasy nukleinowe, które stanowią jedną piątą masy ludzkiego ciała.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]