Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy meble szkolne wpływają na zdrowie uczniów?

uczniowie w szkole

Odpowiedź na to pytanie jest krótka: tak. Zwłaszcza jeśli mówimy o uczniach szkół podstawowych, którzy przez cały okres edukacji dynamicznie się rozwijają.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zwraca uwagę na fakt, że: „Choroby narządu ruchu są uznane za narastający problem zdrowia publicznego. Postrzega się je w aspekcie ograniczenia sprawności lub całkowitej niepełnosprawności ludzi dorosłych. Jednak początek dysfunkcji narządu ruchu – to okres szkolny, gdzie młodzi ludzie, w wieku, gdy posiadają najsilniej rozwiniętą potrzebę ruchu spędzają w przymusowej siedzącej pozycji kilka, a nawet w starszych klasach kilkanaście godzin dziennie (praca w szkole i w domu)”.

We wnioskach z kontroli przeprowadzonej przez Sanepid w licznych placówkach oświatowych możemy wyczytać, że za różnorakie dysfunkcje aparatu ruchu odpowiada m.in. nieodpowiedni dobór mebli. Te sprawiają, że uczniowie przez wiele godzin przebywają w nieodpowiedniej pozycji i oprócz schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą nabawić się również problemów z odcinkiem szyjnym czy nadgarstkiem. Dobrze dobrane meble pozwalają także na zachowanie właściwej odległości od ekranu komputera i zniwelowanie jego negatywnego wpływu na wzrok.

Na tym etapie należy zadać sobie pytanie o to, jak właściwie dobrać meble szkolne, aby były one odpowiednie dla uczniów? Powszechnie stosuje się do tego wytyczne, które określają odpowiednią wysokość blatu oraz siedziska do wzrostu. Wyglądają one następująco:

Wysokość blatu: 46 cm / Wysokość siedziska: 26 cm / Wzrost ucznia: 93-116 cm

53 cm / 31 cm / 108-121 cm

59 cm / 35 cm / 119-142 cm

64 cm / 38 cm / 133-159 cm

71 cm / 43 cm / 146-177 cm

76 cm / 46 cm / 159-188 cm

82 cm / 51 cm / 174-207 cm

Ergonomiczny układ mebli może być wybawieniem dla zdrowia uczniów, dlatego Państwowa Inspekcja Sanitarna zaleca coroczny przegląd pracowni pod kątem dostosowania sprzętu oraz szkolenia dla uczniów w tym zakresie. Do tego należy pamiętać, ze krzesła oraz biurka w sali powinny być oznaczone odpowiednimi numerami od 1 do 6, aby uczniowie mogli dobrać stanowiska pracy do swoich potrzeb.

Tekst opracowany przy współpracy z producentem mebli szkolnych – firmą Supellex.