Dziecko ma bardzo delikatną skórę, która jest niezwykle skłonna do podrażnień. Z tego też powodu od dnia narodzin trzeba zadbać o nią w sposób szczególny. Wbrew pozorom znaczenie mają nie tylko kosmetyki, ale też pieluszki. Dziś doradzimy Wam, jak zadbać o skórę maluszka.
Kosmetyki tylko najlepsze
Wybierając kosmetyki dla maluszka, trzeba kierować się ich jakością, ale i składem, a także odczynem pH. W żadnym przypadku nie można stosować uniwersalnych produktów, nawet gdyby były wegańskie. Kosmetyki dla noworodka powinny być bezzapachowe. Ale też ważny jest sam odczyn. I najlepiej tutaj postawić na odczyn pH, który wynosi 7.0, czyli jest zbliżony do obojętnego. Jednak już około dwa tygodnie od narodzin profil skóry się zmienia i jest wtedy na pograniczu obojętnego i lekko zasadowego. Rzecz jasna produkty dla niemowląt powinny mieć w miarę prosty skład i być oparte o w pełni bezpieczne substancje. Pamiętajcie, że atutem będzie też pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka bądź też innej renomowanej, medycznej placówki naukowej o profilu pediatrycznym. Im więcej pozytywnych opinii, tym lepiej. Przypominamy też, aby dokładnie czytać wszystkie etykiety i w razie wątpliwości sprawdzić czy dany skład jest dobry.
Jakie kosmetyki warto kupić?
Na pewno niezbędnym produktem jest krem na odparzenia, który warto stosować profilaktycznie. Przede wszystkim dobrze zabezpiecza i chroni delikatną skórę maluszka przed czynnikami drażniącymi, a gdy dojdzie już do odparzenia to ułatwia regeneracją naskórka. Taki produkt należy stosować na umytą i suchą skórę maluszka po każdej zmianie pieluszki. Kolejny ważnym kosmetykiem jest krem ochronny do twarzy. Doskonale chroni on przed działaniem czynników zewnętrznych. Latem trzeba stosować krem nawilżający, zaś zimą ochronny. W okresie noworodkowym i niemowlęcym nie można nie stosować kremów z ochroną UV. W naszym zestawieniu produktów niezbędnych nie może zabraknąć kosmetyków do mycia, choćby emulsji. Takie kosmetyki powinny mieć właściwości myjące, ale i natłuszczające. I tutaj przypominamy jak ważną rolę pełni maź płodowa. Dlatego też zalecamy, by nie spieszyć się z pierwszą kąpielą maluszka. Oliwka i balsam do ciała to kolejne niezbędne kosmetyki. Niezastąpione są też delikatne chusteczki nawilżające, które sprawdzą się, gdy nie macie dostępu do wody choćby podczas spaceru. Do przemywania oczek stosujemy sól fizjologiczną w jednorazowych ampułkach (NaCl 0,9%). należy ją nakładać na jałowe gaziki i przemywać oczka maluszka.
Wybór pieluszek ma znaczenie
Nie można też zapominać o pieluszkach. Wiadomo, że najwięcej osób wybiera pampersy, bo zwyczajnie ich używanie jest najwygodniejsze. Zużytego pampersa po prostu się wyrzuca i po sprawie. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie są to najlepsze pieluszki, a wręcz przeciwnie. Można określić je mianem najgorszych dla delikatnej skóry noworodka. Owszem po pierwszym miesiącu życia można już ich używać bez żadnych wyrzutów sumienia, ale jednak do tego czasu najlepiej sprawdzą się bezpieczne pieluszki muślinowe. Takie pieluchy rzeczywiście są najdelikatniejsze dla skóry noworodka. Swoją droga można nimi przecierać i buzię maluszka. Zwróćcie jeszcze uwagę, że są niezwykle miękkie i w żadnym przypadku nie podrażniają skóry maluszka. Co ciekawe po praniu miękną, co stanowi kolejną zaletę, bo jak możecie się spodziewać trzeba jest prać bardzo często. Ale z drugiej strony takie rozwiązanie uważane jest za ekologiczne.
Wietrzenie skóry noworodka
Niezależnie czy stosujecie pieluszki muślinowe (te wam polecamy na 100%) czy też zwykłe pampersy, powinniście pamiętać o tym, by wietrzyć delikatną skórę maluszka. Najlepiej ściągnąć mu pieluszkę i położyć na rozłożonej pieluszce bawełnianej. Dobrze jeżeli będziecie to robić każdego dnia i to przynajmniej przez 30 minut. Pamiętajcie, że w pokoju trzeba utrzymać prawidłową temperaturę. Najlepsza jest taka, która wynosi 22 stopnie Celsjusza. W pokoju nie może być też przeciągów. Do tego zabezpieczcie łóżko np. matą ochronną na wypadek, gdyby maluszek musiał oddać potrzebę fizjologiczną. Dzięki temu nie będzie czekać Was duża ilość sprzątania.