Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak zaprzyjaźnić malucha z przyrodą?

Uwrażliwianie dziecka na otaczające piękno przyrody warto rozpocząć od najmłodszych lat. Kształtowanie właściwych przekonań w młodym wieku zbierze znakomite plony w przyszłości, przynosząc w rezultacie korzystne efekty dla kolejnych pokoleń. Jak zaprzyjaźnić malucha z przyrodą?

Dyskusje w plenerze

Podejmowanie tematu szanowania przyrody i dbałości o środowisko najlepiej połączyć z aktywną wyprawą w teren. Nie warto ograniczać się do suchych faktów – maluchy najlepiej poznają otaczający je świat poprzez doświadczanie. Warto zatem zaplanować wycieczkę do lasu, na pobliskie łąki, do rezerwatu przyrody lub miejsca, które uchodzi za atrakcję, i tam rozpocząć ekscytującą pogadankę o tym, jak dbać o to, co cenne dla człowieka.

W zbieraniu informacji przyda się ciekawy blog parentingowy. Na jego stronach można znaleźć pomysły na aktywny wypoczynek z dzieckiem oraz garść istotnych informacji dotyczących przyrody.

O czym opowiadać dziecku podczas wspólnego spaceru?

Rodzice są dla malucha największym wzorem do naśladowania i chłoną każdą informację z ust swoich najbliższych. Tym bardziej warto przygotować się do opowieści, by przekazać je w angażujący sposób. Tematów do rozmowy z pewnością nie zabraknie! Należy uświadomić dziecko o zagrożeniach związanych z pozostawianiem śmieci, wzniecaniem ognia w miejscach zabronionych, a następnie skupić się na kwestiach stricte powiązanych z naturą.

Rozmowy o roślinności, zwierzętach, wodzie i powietrzu będą równie fascynujące jak przygody ulubionego bohatera z bajek, jeśli w trakcie pojawią się elementy silnie oddziałujące na dziecięcą wyobraźnię. Zainteresowanie malucha z pewnością wzrośnie, jeśli pojawią się wzmianki o ukrytej w lesie chatce czy bogatym świecie mikroorganizmów.

Ogródek przed domem

Zagospodarowanie skrawka zieleni przed domem będzie wspaniałą lekcją obcowania z naturą dla każdego dziecka. Sadzenie roślin i nasion, z których będą potem smaczne i zdrowe zbiory, pozwoli spojrzeć maluchowi na świat, który obfituje w cenne dary w zamian za troskę i doglądanie. Czynności ogródkowe nauczą dziecko wytrwałości i cierpliwości, dokładnie ukażą łańcuch przyczynowo-skutkowy i wpoją kluczowe wartości. Satysfakcja po zebraniu pęczka szczypiorku czy garści poziomek będzie źródłem dziecięcej radości.

Ogródek można z powodzeniem zastąpić miejscem na balkonie lub wygospodarować kącik na parapecie. Sadzenie nasion w doniczkach będzie równie wspaniałą przygodą, co przekopywanie przydomowego ogródka.

Przyjaźń w praktyce

Każda przyjaźń wymaga troski i nieustannej pielęgnacji, aby mogła się rozwijać. Szacunek do przyrody też będzie wymagał podejmowania aktywnych działań. Dziecko może doświadczać bliskości natury na wiele sposobów. Stąpanie boso po trawie, słuchanie odgłosów przyrody, czy nawet taplanie się w błocie to doświadczenia, które pozwalają maluchowi oswajać się z otoczeniem.

Tutaj najlepiej sprawdzi się reguła „im szybciej, tym lepiej”. Im wcześniej dziecko będzie mieć kontakt z naturą, tym szybciej wyrobi sobie dobre nawyki związane z troską o nią.