Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Nauka czytania od pierwszych miesięcy życia? Sprawdź, na czym polega metoda Domana!

nauka czytania

Nie jest tajemnicą, że najmłodsi najbardziej cenią tę naukę, która odbywa się przez zabawę. Co ciekawe, ta zależność wykorzystywana jest nie tylko przez kreatywnych rodziców i pedagogów, ale i specjalnie opracowane metody dydaktyczne. Jedną z nich jest metoda Domana, dzięki której dziecko uczy się czytać już od pierwszych miesięcy życia. Na czym polega ten proces? Sprawdź, jak wykorzystać go w służbie rozwoju swojej pociechy!

Glen Doman, autor metody czytania globalnego, zwanej również metodą Domana, to amerykański fizjoterapeuta. Choć początkowo jego praca skierowana była do najmłodszych z uszkodzeniem mózgu, to szybko zorientował się, że daje zaskakujące efekty również u dzieci zdrowych. Stosowanie metody Domana u maluchów na całym świecie szybko stało się popularne, a sam proces okazał się prawdziwym fenomenem.

Czytanie globalne – na czym polega?

Na czym polega metoda Domana i jak wykorzystać ją na co dzień? W czytaniu globalnym dziecko nie uczy się poszczególnych liter, a odczytywania całych wyrazów. Co ciekawe, dzieje się to za pomocą atrakcyjnej aktywności, którą pociecha postrzega jako zabawę. Sama nauka nie zajmuje wiele czasu, a jej kolejne etapy skutecznie prowadzą dziecko w stronę umiejętności czytania.

Jak uczyć dziecko metodą Domana?

Nauka czytania metodą Domana polega na prezentowaniu dziecku zestawów specjalnie zaprojektowanych kart z napisami. Komplet powinien zawierać pięć kart, które pokazywane są małemu uczniowi trzy razy dziennie w odstępie przynajmniej 30 minut. Nauka rozpoczyna się od prostych rzeczowników, a stosowane w niej zestawy są codziennie modyfikowane. Zgodnie z założeniami metody, poszczególne karty powinny być pokazywane bardzo krótko – tylko tyle, ile zajmuje wyraźne wypowiedzenie umieszczonego na nich słowa.

Kiedy zacząć naukę czytania globalnego?

Naukę czytania globalnego metodą Domana możesz zacząć już z dzieckiem poniżej trzeciego miesiąca życia. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na niedojrzałość oczu u pociech w takim wieku stosuje się specjalne zestawy kart do stymulacji wzroku.

Przeczytaj:  Co każdy ósmoklasista powinien umieć? Czyli o przygotowaniach do egzaminu, nadrabianiu zaległości, ale i przydatnych pomocach naukowych

Zadbaj o rozwój swojego dziecka z metodą Domana!

Nauka metodą Domana cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Jest doskonałą zabawą i świetną formą spędzania wolnego czasu z pociechą. Co więcej, stosowana jest również w nauce języka angielskiego! Jak wypróbować czytanie globalne ze swoim dzieckiem? Zaopatrz się we wspomniane zestawy kart – znajdziesz je np. w sklepie Wczesna Edukacja.