Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Prezentowe inspiracje komunijne: Krugerrand

Seria monet wytwarzanych w Republice Południowej Afryki już na zawsze będzie miała szczególne znaczenie dla szeroko pojętego rynku inwestycyjnego. To właśnie ona rozpoczęła niejaki trend do produkcji fizycznego kruszcu w tej właśnie formie. Jest to też idealny pomysł na prezent komunijny dla młodego inwestora.

Początek emisji nastąpił w 1967 roku. Od tego momentu produkuje się numizmaty, którym głównym przeznaczeniem jest lokowanie w nich zgromadzonych wcześniej oszczędności. Stabilny rozwój tego segmentu zdaje się dość jasno pokazywać, że taka forma cieszy się naprawdę niemałym zainteresowaniem.

Warto w tym miejscy wspomnieć, że tej monecie zawdzięczamy rozwój rynku fizycznego złota, jednak nie do końca w ten sposób, jak życzyliby sobie twórcy całej opisywanej tu serii. Co wynika z tego dość enigmatycznego i zawiłego wprowadzenia? Fakt, że w pewnym momencie nałożona na Republikę Południową sankcje. Jednym z jej elementów był zakaz eksportu tych właśnie monet za granicę. Powód nałożenia restrykcji był skądinąd słuszny. Nie wziął się on znikąd i wiązał się z prowadzeniem przez władze w Kapsztadzie niegodziwej polityki związanej z segregacją rasową, czyli apartheidem.

Taka decyzja międzynarodowej opinii publicznej spowodowała, że niejako inne kraje zostały zachęcone do produkcji własnych serii. Można tu wymienić choćby amerykańskie monety Gold Eagle, czy też produkowany w Austrii Filharmonik.

Pierwszym nominałem z serii Krugerrand, jaki regularnie zaczął się pojawiać w sprzedaży, był ten jednouncjowy. Dopiero w kolejnych latach klienci mieli możliwość kupna kolejnych egzemplarzy z innymi zawartościami kruszcu. Obecnie na rynku spotkać można w sumie spotkać cztery warianty. Oprócz wspomnianej znajdziemy też numizmat półuncjowy, oraz zawierający odpowiednio ćwierć uncji i 1/10 tej samej jednostki. Widać więc, że wybór jest całkiem spory. Wszystkie numizmaty wyprodukowano używając 22-karatowego złota. Jest to istotne choćby ze względów kolekcjonerskich.

Także pod względem jakości nie ma powodów do narzekania. Tak ze względu na próbę kruszcu, jak i na motywy umieszczone na poszczególnych monetach. Ich awers stanowi podobiznę Paula Krugera. Była to jedna z czołowych postaci tak zwanych wojen burskich. Był to konflikt rozgrywający się na przełomie XIX i XX stulecia pomiędzy Brytyjczykami, a Burami zamieszkującymi tereny dzisiejsze tereny należące właśnie do Republiki Południowej Afryki. Na awersie widnieje z kolei postać antylopy z gatunku springbok, która często występuje właśnie w tym zakątku globu. Umieszczanie motywów, które dość łatwo można utożsamić z krajem, który produkuje daną serię to zabieg charakterystyczny. Nie tylko zresztą dla monet stricte inwestycyjnych. Najprostszym przykładem będą tu polskie banknoty znajdujące się w regularnym obiegu. Jeśli szukasz ciekawego prezentu, który wyróżni się spośród wielu kopert – złoto na prezent komunijny – będzie idealnym pomysłem!