Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Suchy kaszel u dziecka – wszystko co musisz o nim wiedzieć

dziecko ma suchy kaszel i dostaje syrop

Suchy kaszel u dziecka to zawsze bardzo męcząca dolegliwość. Maluch dusi się podczas kaszlu i nie może normalnie złapać powietrza. Często nie wiemy co robić i od razu pędzimy do lekarza. Jednak przyczyna kaszlu może leżeć nie tylko po stronie tej dolegliwości. Po czym rozpoznać suchy kaszel u dziecka? Dlaczego powstaje? Co zrobić, aby zlikwidować jego powód?

Suchy kaszel u dziecka – objawy

Warto na początek nauczyć się odróżniać suchy kaszel u dziecka od mokrego. Wiele z nas w dalszym ciągu ma z tym problem. Trzeba wiedzieć, że ten odruch jest naturalną odpowiedzią organizmu na jego stan. W przypadku kaszlu mokrego, odkrztuszamy wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. W takim przypadku nie należy podawać środków blokujących ten odruch, ponieważ odkrztuszanie jest wskazane. Inaczej jest w przypadku kaszlu suchego. Jest on zazwyczaj bardzo męczący i jeśli nie podamy dziecku odpowiedniego leku, może sobie boleśnie podrażnić gardło.

Warto wiedzieć, że jeśli dziecko ma infekcję to kaszel suchy prędzej czy później zmienia się w mokry. Czas kiedy maluch cierpi na takie objawy może trwać od trzech do nawet ośmiu tygodni. Inaczej jest w przypadku, kiedy przyczyną nie jest choroba.

Jakie przyczyny ma suchy kaszel u dziecka?

Suchy kaszel u dziecka może mieć różne podłoże. Warto wiedzieć skąd bierze się ta dolegliwość. Oto kilka powodów, przez które występuje suchy kaszel:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna – jest to najczęstszy powód jego występowanie. Często dochodzi do przekształcenia suchego kaszlu w mokry. Również sporym problemem może być jego nawracanie. Taki stan może trwać nawet do 8 tygodni.
  • kaszel poinfekcyjny – występuje bardzo często po przebytej chorobie. Jego występowanie jest następstwem podrażnionej śluzówki. Nie jest tak silny jak podczas trwania infekcji, jednak wciąż męczy dziecko. Utrzymuje się nawet do 6 tygodni, czyli tyle, ile zajmuje regeneracja błony śluzowej gardła.
  • reakcja alergiczna – suchy kaszel często pojawia się przy alergii oraz w przypadku, kiedy dziecko choruje na astmę.
  • stres – zaskakujące jest to, że dziecko często kaszle przez stres lub inne podobne czynniki o podłożu psychogennym.
Przeczytaj:  Co zrobić gdy dziecko za dużo czasu spędza ze smartfonem?

Jak leczyć suchy kaszel u dziecka?

Suchy kaszel u dziecka to dolegliwość, która wymaga diagnozy. Obowiązkowo należy udać się na wizytę lekarską w celu wykonania konkretnych badań diagnostycznych. Należą do nich przede wszystkim:

  • testy alergiczne
  • rentgen płuc
  • wymaz z gardła

Co jeszcze można zrobić, aby złagodzić przyczynę kaszlu? Oto kilka sposobów:

Zadbaj o jakość powietrza

Warto przywiązywać większą wagę do jakości powietrza, którym oddycha nasze dziecko. Powinniśmy zadbać o jego odpowiednie nawilżenie i czystość. W tym celu można zakupić specjalny sprzęt, który nawilża i oczyszcza powietrze. Zbyt przesuszone źle wpływa na drogi oddechowe dziecka.

Inhalacje

Jeśli dziecko cierpi na męczący kaszel, zaleca się wykonać inhalację. Jeśli nie mamy potrzebnego sprzętu, można wykorzystać do tego domowy sposób (miska z gorącą wodą i ręcznik na głowę). Warto dodać do wody ziół takich jak na przykład rumianek. Taka inhalacja nawilży błonę śluzową i sprawi, że kaszel ustąpi.

Syrop przeciwkaszlowy

Jeśli dziecko cierpi na męczący suchy kaszel, możemy podać mu syrop przeciwkaszlowy. Można kupić wiele takich leków w aptece bez recepty. Powinno przynieść to chwilową ulgę w kaszlu.

Suchy kaszel u dziecka potrafi być bardzo męczący. Zmartwiony rodzic często nie wie jak sobie z nim poradzić. Jeśli jesteśmy zagubieni, powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty w celu diagnozy.