Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Dlaczego Twoje niemowlę chrapie w nocy?

Kiedy niemowlę chrapie

Sen dla każdego niemowlaka jest bardzo istotny. To wypoczynek, dzięki któremu maluch może właściwie funkcjonować. Jest to również czas na regenerację, która pozwala na intensywny rozwój dziecka. Każda matka chce, aby jej dzidziuś miał spokojne i przespane noce. Jednak często niepokojący jest fakt, kiedy niemowlę chrapie. Dlaczego tak się dzieje oraz co należy zrobić w takim przypadku?

Dlaczego Twoje niemowlę chrapie?

Chrapanie to rzecz dosyć skomplikowana. Niemowlę może robić to z różnego powodu i w różnej częstotliwości. Zdarza się, że cichutko przesypia całe noce, a innym razem bez przerwy chrapie. Oto kilka powodów przez które niemowlę chrapie:

  • budowa układu oddechowego (na przykład krzywa przegroda nosową)
  • przeziębienie (szczególnie w chwili kiedy jednym z objawów jest katar)
  • powiększone migdałki
  • alergia (nieżyt nosa)

To najczęstsze powody przez które niemowlęta nie przesypiają cicho każdej nocy.

Co zrobić kiedy niemowlę chrapie?

Ważne jest, aby nie lekceważyć tego, że niemowlę chrapie. Być może wpływ na to ma coś poważnego. Jednak nie należy panikować, a spokojnie i racjonalnie podejść do tematu. Co najlepiej zrobić na początku?

Ułóż dziecko w odpowiedniej pozycji do spania

Należy pamiętać, że pozycja, w której dziecko śpi ma ogromne znaczenie w kwestii chrapania. Ułożenie malucha w odpowiedni sposób może zupełnie zlikwidować te nieprzyjemne objawy. Dodatkowo można w ten sposób zapobiec śmierci łóżeczkowej. Jak właściwie kłaść malucha do spania?

Najlepsza pozycja do snu dla niemowlaka to pozycja na plecach. Pozwala ona zapobiec zakrztuszeniu. Główka malucha powinna być skierowana na jedną ze stron. Najlepiej układać ją na zmianę na każdym boku, aby nie uległa odkształceniu.

Nigdy nie powinniśmy układać dziecka do spania na brzuchu. W takiej pozycji nie tylko jest mu niekomfortowo, ale również niebezpiecznie. Dodatkowo takie ułożenie może powodować uciążliwe chrapanie.

Przeczytaj:  Śmierć łóżeczkowa – czym jest i jak jej zapobiegać?

Pamiętajmy, aby nie kłaść niemowlaka na poduszce. Może to powodować nocne chrapanie! Ponadto ta część pościeli dla niemowląt nie jest wskazana.

Sprawdź czy dziecko ma drożny nos

Warto sprawdzić, czy maluch nie ma zatkanego nosa. Katar lub sucha śluzówka nie tylko powodują chrapanie, ale również problemy z oddychaniem. Aby dziecko spokojnie przesypiało noce, każdy rodzic powinien przed snem dokładnie oczyścić nos malucha. Dzięki temu nie będziemy martwić się, że ciężko mu się oddycha. Jak dbać o czystość nosa?

  • korzystaj z nawilżaczy powietrza
  • stosuj maść majerankowa pod nos dziecka
  • używaj soli fizjologicznej w celu nawilżenia śluzówki nosa

Takie czynności pozwolą zapobiec powstawaniu niedrożności przewodu oddechowego co ułatwi spokojny sen.

Udaj się do lekarza!

Jeśli mamy wątpliwości, dlaczego niemowlę chrapie to warto udać się do specjalisty. Po zrobieniu badań (na przykład prześwietlenia rentgenowskiego) oceni on wygląd dróg oddechowych. Ich zła budowa może być głównym sprawcą nocnego chrapania. Częstą dolegliwością objawiającą się w taki sposób jest krzywa przegroda nosowa.

Często powodem chrapania może być katar. Jeśli jest długotrwały, warto ocenić skąd bierze się dolegliwość. Być może wskazane jest wykonanie testów alergicznych. To również może rozwiązać problem chrapania.

Chrapiące niemowlę to zmartwienie dla każdego rodzica. Nigdy nie należy tego lekceważyć, ponieważ może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych. Warto jednak w miarę możliwości zapobiegać, na przykład poprzez nawilżanie nosa i powietrza oraz odpowiednią pozycję do spania dla naszego dziecka. Musimy pamiętać, że nic nie jest tak ważne dla dziecka jak spokojny sen.