Porozumiewanie się w przynajmniej jednym obcym języku to dziś niemal standard. Pomimo tego nadal wiele osób nie jest w stanie wypowiedzieć kilku podstawowych zdań, mając kontakt z obcokrajowcem. Równie spora grupa jest zdania, że efektywna nauka języka obcego możliwa jest wyłącznie w szkole językowej lub na korepetycjach. Nic bardziej mylnego – oto tricki na samodzielną naukę w domu.
Język jako codzienność
Posługiwanie się językiem obcym bywa trudne, szczególnie na początku, gdy zakres słownictwa jest niewielki. Można to szybko zmienić! Wystarczy patrzeć na przedmioty znajdujące się w codziennym otoczeniu i znajdować dla nich odpowiednik w obcym języku. Jeden wyraz szybko zacznie prowadzić do kolejnego metodą skojarzeń. Na przykład:
autobus – przystanek autobusowy – jechać autobusem – czekać na autobus – kupić bilet
To już całkiem rozbudowany łańcuch nowych wyrazów, dzięki którym poszerza się zakres słownictwa. A możliwości są nieskończone!
Przyjemne z pożytecznym, czyli chwila relaksu w tramwaju
Warto uświadomić sobie, że nauka języków obcych może odbywać się nie tylko w domu. Także w drodze do pracy czy na uczelnię – zamiast przyglądać się przechodniom zza szyby tramwaju można wyciągnąć fiszki i wzbogacać swoją wiedzę o nowe zwroty. Fiszki są świetnym uzupełnieniem wiedzy. Można zakupić zestaw dostosowany do aktualnego poziomu nauki. Plastikowa kieszonka, załączana do każdego zestawu, służy właśnie nauce poza domem i równie dobrze, jak w środkach komunikacji, sprawdzi się na przerwie w szkole czy podczas przerwy na lunch w pracy.
Krótko, ale często
Efektywna nauka języka obcego nie musi wcale oznaczać godzin ślęczenia nad nudnymi materiałami. Plan nauki może wyglądać całkiem nowocześnie – kilka minut, ale za to codziennie. Ciekawa perspektywa? Każdy jest w stanie wygospodarować te 10 czy 15 minut w ciągu dnia, by podszlifować swój językowy warsztat. W tym czasie warto poświęcić się zagadnieniom z jednej kategorii: dziś niech będzie gramatyka, jutro nauka czasowników, pojutrze nazwy składników spożywczych itd.
Ciekawe materiały
Jest wiele podręczników językowych, których przyswajanie bywa zwyczajnie nużące. Na szczęście oferta szkoleniowa jest tak szeroka, że nie trzeba nawet ograniczać się do wersji papierowej. Znakomita większość użytkowników sieci decyduje się na aplikacje w smartfonach czy nowoczesny kurs audio, którego można słuchać również poza domem.
Chcieć, to móc
Kluczem do efektywnej nauki są chęci. Bez nich ani rusz! Przyswajanie wiedzy na siłę prędzej czy później spotka się z oporem, któremu będą towarzyszyć dziesiątki wymówek. Najlepiej jasno określić swoje cele już na samym początku i znaleźć czynniki, które motywują do działania. Potem pozostaje już tylko systematyczna i mądra nauka, której efektem będą nowe umiejętności komunikacyjne.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do zalet uczenia się nowych języków. Poza nawiązywaniem nowych kontaktów i rozszerzaniem wiedzy o krajach zagranicznych to także świetny trening dla szarych komórek.