Wynik testu ciążowego wyszedł pozytywny, jak zatem przygotować się na ciążę? Początki ciąży to dla wielu kobiet niezwykle trudny moment. Na co się przygotować i zwrócić uwagę? Czy można uprawiać sport? Jakich pokarmów należy unikać, jakie suplementy włączyć do codziennej diety, a także, na jakie badania lekarskie warto się wybrać?
Początki ciąży – jak długo trwają?
Początkami ciąży nazywamy okres obejmujący pierwszy trymestr. Zaczyna się on od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed pozytywnym wynikiem testu ciążowego, wykrywającego obecność hormonu gonadotropowego kosmówkowego (hCG) w moczu. Hormon ten pojawia się do 10 dni po zapłodnieniu, a jego wiarygodność oscyluje w granicach 95%.
Pierwszym trymestrem określamy więc pierwsze 12 tygodni ciąży. To także w trakcie jego trwania w organizmie zachodzi wiele zmian. Z zewnątrz są one praktycznie niezauważalne, jednakże wewnątrz organizmu dochodzi do wielu ważnych zmian, przygotowujących organizm do urodzenia dziecka. Są to m.in.:
- Stłumienie owulacji;
- Przyśpieszenie procesów metabolicznych organizmu;
- Ścięgna, więzadła, jelita i mięśnie dna miednicy przygotowują się na dodatkowy ciężar;
- Zwiększenie przepływu krwi i podniesienie ilości czerwonych krwinek;
- Rozrost macicy;
- Wytwarzanie hormonów ciążowych – estrogen, progesteron i hCG.
Początki ciąży – jak rozwija się nienarodzone dziecko?
W początkowej fazie ciąży Twoje dziecko jest jeszcze tak małe, iż nie można określić jego wzrostu, czy wagi. Z początkowych kilku milimetrów organizm dorasta do ok. 6-7 centymetrów pod koniec 12 tygodnia ciąży, a następnie osiąga wagę ok. 17 g. Jego rozwój fizyczny również przyczynia się do nabrania przyszłych kształtów:
- Pojawiają się pierwsze, zauważalne rysy twarzy;
- Rozwój półkul mózgowych nabiera tempa;
- W tym okresie rozwijają się również najważniejsze organy wewnętrzne – serce zaczyna bić, a układ kostny ulega znacznemu rozrostowi.
Jak przygotować się na początki ciąży? – rzeczy, których warto unikać
Każda kobieta we wczesnej ciąży powinna zdecydować się na zdrową żywność, dużo odpoczywać, rzucić potencjalnie szkodliwe dla niej i dziecka nawyki, a także otrzymywać regularną opiekę prenatalną na wczesnym etapie ciąży.
Czego zatem nie należy robić w początkowym stadium ciąży?
- Należy unikać całkowicie alkoholu, papierosów i wszelkich używek – wszystko to może mieć negatywny wpływ na wzrost i zdrowie dziecka, a także na Twoje zdrowie. Należy również zachować ostrożność w przypadku potencjalnego kontaktu z innymi substancjami toksycznymi, takimi jak silne środki czyszczące, czy suplementy wpływające na zmiany ciśnienia krwi i układ hormonalny;
- Unikaj szkodliwego promieniowania – negatywnie wpływa na podział komórek. Rentgen, MRI czy tomografia komputerowa są zatem tematem tabu w czasie początkowej ciąży;
- Nie lekceważ stresu – chroniczny stres jest czynnikiem silnie oddziałującym na produkcję kortyzolu i adrenaliny, hormonów mających silny wpływ na ludzki organizm. Zbyt duże stężenie obydwu hormonów we krwi może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu;
- Nie stosuj gorących kąpieli i wizyt w saunie – podwyższona temperatura ciała matki we wczesnej ciąży może zwiększyć ryzyko wrodzonej niedoczynności tarczycy u dziecka;
- Wyeliminuj lub ogranicz spożycie kofeiny – niektóre badania istotnie sugerują, iż wypijanie półtora kubka kawy dziennie może opóźnić poczęcie dziecka i zwiększyć potencjalne ryzyko poronienia.
Dieta a początek ciąży – co warto suplementować?
Najbardziej krytyczne momenty w rozwoju rozwijającego się dziecka mają miejsce, zanim kobieta zda sobie sprawę z faktu, iż jest w ciąży. Podejmując wczesne środki ostrożności, takie jak przyjmowanie profilaktyczne kwasu foliowego z witaminy grupy B, można zapobiec niektórym wadom wrodzonym mózgu i rdzenia kręgowego.
Równie ważnym elementem codziennej diety przyszłej mamy jest odpowiednia ilość jodu. Zapotrzebowanie organizmu w czasie ciąży na jod jest tak duże, że z trudem można je pokryć samymi produktami spożywczymi. Zmniejsza ryzyko zaburzeń neurologicznych, a także zmian hormonalnych, mających wpływ na powstanie wrodzonej niedoczynności tarczycy.
Ćwiczenia w początkowej ciąży – czy są zalecane?
Jeśli ćwiczyłyśmy już przed zajściem w ciążę, nie musimy przerywać regularnych treningów. Jedynym wyjątkiem są sporty ekstremalne, takie jak podnoszenie ciężarów, wspinaczka, czy biegi przełajowe.
Regularne ćwiczenie na świeżym powietrzu jest zdrowe nie tylko dla Ciebie, ale także dla nienarodzonego dziecka. Pływanie, jogging, jazda na rowerze i joga mają pozytywny wpływ na rozwój płodu. Najważniejszym środkiem ostrożności w trakcie uprawiania powyższych czynności jest unikanie nadmiernego przemęczenia.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza w trakcie początków ciąży?
Gdy tylko podejrzewasz, że możesz być w ciąży, powinnaś umówić się na wizytę u ginekologa. Zazwyczaj termin pierwszej wizyty kontrolnej wyznacza się na ok. 8 tydzień ciąży. Podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w macicy, a także, czy można wykryć bicie serca. Są to najpewniejsze dowody ciąży.
Pierwsze duże badanie ultrasonograficzne odbywa się z kolei między 9 a 12 tygodniem ciąży. W początkach ciąży lekarz może nie widzieć żadnych szczegółów fizycznych wykształconych u dziecka, jednakże to właśnie w trakcie badania ultrasonograficznego można wykluczyć poważne deformacje płodu.
Oprócz badań powiązanych z dobrostanem dziecka należy również umówić się na wizytę u dentysty. Szereg zmian hormonalnych podczas ciąży sprawia, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe, wpływając na ryzyko powstania stanów zapalnych jamy ustnej.
Jakie problemy można wykryć podczas wizyty u lekarza?
W trakcie diagnostyki lekarskiej można wykonać testy w celu wykrycia infekcji, chorób przenoszonych drogą płciową lub innych problemów zdrowotnych. Jak najszybsze wykrycie potencjalnych dolegliwości, a za tym ich odpowiednia profilaktyka mogą zmniejszyć szansę przeniesienia danego stanu na dziecko. O jakich problemach mówimy?
- Cukrzyca – kobiety z cukrzycą, które muszą przyjmować insulinę i nie są odpowiednio kontrolowane, mają od 4 do 6 razy większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Kontrolowanie poziomu cukru w trakcie ciąży zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka;
- Różyczka – kiedy kobieta nie jest odporna na tę chorobę, może zostać zaszczepiona, także w trakcie ciąży, aby zminimalizować szkodliwe działanie choroby na organizm dziecka;
- Toksoplazmoza – infekcja wywoływana przez pasożyty, może nieść poważne konsekwencje dla płodu. Zaleca się, aby kobiety, które nie wiedzą, czy są odporne na toksoplazmozę, nie spożywały surowego lub niedogotowanego mięsa. Nie powinny mieć także kontaktu z kocimi kuwetami, uważanymi za groźne ogniska toksoplazmozy;
- Padaczka, epilepsja – niektóre leki stosowane w celu kontrolowania nagłych napadów drgawek zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Podczas wizyty lekarskiej specjalista zaleci odstawienie tych leków, tudzież rozpoczęcie przyjmowania innego, bezpieczniejszego dla dziecka preparatu.
Początki ciąży – zadbaj o komfort swój i dziecka
Pierwsze tygodnie ciąży to najbardziej wrażliwa faza, nie tylko dla dziecka, ale także i dla przyszłych rodziców. Zdecydowana większość dzieci rodzi się całkowicie zdrowa, dlatego regularne konsultacje lekarskie przed poczęciem to dobry czas na omówienie wszelkich problemów lub wątpliwości.
Niezależnie od tego, jak ryzykowna jest wczesna ciąża dla dziecka, nie należy panikować. Relaks i odpoczynek, a także dobre myśli o przyszłym narodzeniu pozytywnie wpływają na organizm matki i dziecka. Jak wiadomo, stres w trakcie ciąży ma również negatywny wpływ na Twoje dziecko. Nie wstydź się rozmów z lekarzami, a zasięgnięcie porady i otuchy u innych matek pomoże Ci przygotować się do wejścia w nowy okres swojego życia bez obaw i stresu.
Autor artykułu: blackliner.pl