Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Najprzyjemniejszy etap ciąży. Co się dzieje w II trymestrze?

2 trymestr ciąży

Wchodzisz w drugi trymestr ciąży? Możesz odetchnąć z ulgą! Twój partner również się ucieszy… Najbardziej dokuczliwe dolegliwości powinny już minąć. Pierwsze 13 tygodni masz już za sobą i zdążyłaś przyzwyczaić się do bycia w ciąży. 17 tydzień przynosi ciekawą zmianę proporcji – Twoje dziecko jest teraz większe niż jego łożysko. Druga część ciąży przynosi więcej spokoju, ale tylko pozornie. W Twoim brzuchu dzieje się naprawdę dużo!

„Świadomość bycia matką rośnie proporcjonalnie do wielkości brzucha. I w miarę jak brzuch rósł, przestawałam myśleć, że coś tracę.” Agnieszka Chylińska

Koniec z nudnościami i ochota na seks

Gdyby tylko tak opisywać drugi trymestr ciąży, przyszli tatusiowie byliby zachwyceni. Po części mają ku temu powody. Większość kobiet po 13 tygodniu ciąży zauważa znaczną poprawę nastroju. Ustępują nudności i wymioty, mija permanentne zmęczenie, poprawia się także nastrój.Wpływa na to, oprócz zmian hormonalnych, także sam fakt, że przyszła mama zdążyła zaakceptować swój stan. Przywykła już do tego, że jest w ciąży i poukładała swoje życie zawodowe tak, aby zadbać o swoje potrzeby.

Zwiększone libido ciężarnych kobiet w drugim trymestrze to coś więcej niż legenda. Wiele pań potwierdza, że w tym czasie miały ochotę na seks znacznie częściej niż na początku ciąży. Znaleźć możne liczne grono mam, które przyznają się do tego, że między 13 a 26 tygodniem ciąży, uprawiały seks częściej, niż kiedykolwiek w swoim życiu. Za tą erotyczną stronę drugiego trymestru odpowiadają jak zawsze hormony, a oprócz tego uczucie szczęścia, które sprzyja zbliżeniom z partnerem.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy:

  • znacznie zwiększa się objętość krwi,
  • rośnie mięsień sercowy i przyspiesza tętno,
  • oddech pogłębia się nawet o 40%,
  • pod koniec 5 miesiąca macica sięga już do pępka,
  • narządy wewnętrzne zaczynają się przesuwać,
  • pęcherz zaczyna być uciskany rosnącą macicą,
  • poprawia się przemiana materii i trawienie,
  • pojawiają się przebarwienia skóry w tym linea negra na brzuchu.
Przeczytaj:  Który to tydzień ciąży? - Metody określenia istnienia ciąży oraz rozwoju płodu

Płeć, linie papilarne, pierwsze ruchy

W drugiej części ciąży dziecko wygląda jak… człowiek. Jest jeszcze bardzo malutkie, ale ma w pełni wykształcone wszystkie części ciała, co może zaskoczyć na USG. Skoro podstawowe partie są już na swoim miejscu, przychodzi czas na mniej spektakularny, ale dużo bardziej skomplikowany rozwój.

Niesamowite rzeczy dzieją się w mózgu płodu, rozwija się wzrok, słuch, zmysł dotyku. 17 tydzień ciąży, który został wspomniany już we wstępie, jest wyjątkowy także z innych powodów. Około tego tygodnia maluch zaczyna ssać kciuk. Rodzice są zachwyceni, gdy udaje im się podejrzeć go na badaniu właśnie w trakcie tej czynności. Malutkie paluszki także się rozwijają – pojawiają się na nich paznokcie. A co najbardziej niesamowite – na opuszkach palców zaczynają tworzyć się linie papilarne. Dziecko ma już swoje odciski palców, a nie mierzy jeszcze nawet 15 cm!

To, co najbardziej interesuje większość przyszłych rodziców, to płeć dziecka. Jest ona ustalona już od dawna, ale właśnie w 17 tygodniu rozwijają się jej zewnętrzne aspekty. U dziewczynek widoczne stają się wargi sromowe. U chłopców rozpoczyna się proces zstępowania jąder do worka mosznowego. W drugim trymestrze po raz pierwszy można poczuć ruchy dziecka, chociaż rusza się już od dawna. Wcześniej po prostu było zbyt małe. To wszystko sprawia, że środkowy etap ciąży jest zdecydowanie najprzyjemniejszy.