Wypadanie włosów po ciąży niestety dotyczy wielu kobiet. Nadmierna utrata włosów w tym wypadku wiąże się ze stanem fizjologicznym – organizm wraca do równowagi hormonalnej po kilku miesiącach ciąży. Całkowicie normalne jest też to, że młode mamy martwią się taką sytuacją. To problematyczne zwłaszcza wtedy, gdy przed ciążą kobiety cieszyły się gęstymi i długimi włosami. Nie zapominajmy o tym, że zbyt duża utrata włosów może wiązać się z chorobami. Co na wypadanie włosów? Czy istnieją domowe sposoby na to, aby wzmocnić fryzurę po ciąży? Jakie rozwiązanie wybrać?
Wypadanie włosów po ciąży
Jak wzmocnić włosy po ciąży? To pytanie nurtuje wiele kobiet. Na początku warto dowiedzieć się, dlaczego włosy w tej sytuacji wypadają. Istotne jest to, że wzrost i wygląd kosmyków jest związany z wieloma czynnikami. Chodzi tutaj głównie o:
- Genetykę
- Dietę
- Choroby
- Hormony
- Przyjmowane leki itp.
Co ciekawe, wypadanie włosów po ciąży jest też nazywane łysieniem poporodowym. Wiąże się z cyklem życia włosa, który regulowany jest przez hormony. W trakcie ciąży w organizmie zwiększa się znacznie poziom estrogenów. Te hormony mają za zadanie wspomagać utrzymanie ciąży, powiększanie macicy i wpływają także na wygląd kobiety w ciąży. W efekcie skóra ciężarnej staje się gładka, a włosy są mocniejsze. Duże stężenie estrogeny sprawia, że włosy nie wypadają i dochodzi do wydłużania fazy ich wzrostu. Jednakże po porodzie ten stan się zmienia, dlatego często mamy do czynienia z osłabieniem włosów. Kosmyki przechodzą w fazę tzw. telogenu, czyli spoczynku oraz obumarcia.
Czy wypadanie włosów po porodzie jest normalne?
Warto wiedzieć, że wypadanie włosów po ciąży zazwyczaj jest normalne. To przejściowy stan, który pojawia się zazwyczaj ok. 3 miesiące po urodzeniu dziecka. Okazuje się, że w tym czasie kobieta może stracić nawet do 30% włosów, a na skórze głowy niekiedy widać prześwity. Jeśli mamy do czynienia ze zwiększonym wypadaniem włosów, warto skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj nadmierne wypadanie ustaje po 6-12 miesiącach po narodzinach dziecka. Nasza gospodarka hormonalna wraca do normy, dlatego zauważamy wpadanie włosów w normalnej ilości. Ponadto, na głowie pojawiają się także nowe, krótkie włoski.
Okres ten może się wydłużyć, zwłaszcza u kobiet karmiących piersią. Mamy chore na depresję także mogą borykać się z kiepską kondycją włosów. To wskazuje, że kobiety powinny być otoczone w tym czasie szczególną opieką. Jeśli przez długi czas wypadają nam włosy, trzeba zbadać tarczycę, ferrytynę i żelazo. Kontrolowanie takiej sytuacji jest bardzo ważne, gdyż może wiązać się z poważniejszymi chorobami. Jak wzmocnić włosy po ciąży? Przyjrzyjmy się temu, co może nam pomóc.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?
Co na wypadanie włosów po ciąży? Istnieje wiele sposobów, które pomogą nam zadbać o zdrowe i lśniące włosy. Musimy mieć na uwadze to, że łysienia poporodowego nie można zatrzymać. Jednakże istnieją metody na przyspieszenie wzrostu włosów, które staną się zdrowe i mocne. Bardzo ważną kwestią jest zbilansowana dieta, która ma wpływ na cały organizm. Młode mamy nie muszą trzymać określonej diety, przy czym warto zadbać o dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Co powinniśmy spożywać? Postawmy na posiłki pełne białka, tłuszcze o przeciwzapalnych właściwościach, węglowodany z produktów zbożowych, siarkę, magnez, cynk, wapń i witaminy z grupy B. Ich źródła znajdziemy w mięsie, rybach morskich, kakao, warzywach strączkowych i owocach. Pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta to podstawa dla każdego z nas.
Kolejnym wsparciem mogą być suplementy diety. W tym wypadku trzeba skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutów. Produkty są pomocne wtedy, gdy u kobiety występują niedobory marko, mikroelementów i witamin. Musimy ostrożnie dobierać suplementy, gdyż nie każde nadają się dla karmiącej mamy. Nie jest zalecane sięganie po suplementy bez określenia niedoborów w organizmie.
Co jeszcze może pomóc kobiecie?
Jeżeli składniki odżywcze nie trafią do cebulki włosów, nawet najlepsze suplementy nie spełnią swojego zadania. Bardzo ważne jest to, aby pobudzać krążenia skóry głowy. W tym celu posłuży nam masaż. Wykonamy go opuszkami palców lub specjalnymi masażerami. Faktem jest, że lepsze odżywienie mieszków włosowych wpływa na produkcję mocniejszych włosów. Popularnością cieszą się także domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży. Zaliczamy do nich między innymi:
- Stosowanie zbilansowanej i zdrowej diety
- Odpowiednią pielęgnację włosów
- Wybieranie kosmetyków na bazie naturalnych składników
- Stosowanie odżywek i szamponów do wypadających włosów
- Regularne masaże skóry głowy, pobudzające mieszki włosowe
Po porodzie każda mama boryka się z wieloma trudnościami. Gdy dodatkowo wypadają nam włosy garściami, odczuwamy niepokój. Spadek samopoczucia także ma wpływ na pogorszenie kondycji włosów, o czym warto pamiętać.
Młode mamy chętnie korzystają z pomocy dermatologów i kosmetologów. Gdy nie ma przeciwwskazań do stosowania zabiegów wpływających na wzrost włosów, można je zastosować. Przykładem jest mezoterapia igłowa skóry głowy lub zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Specjalista opracuje taki plan zabiegów, który zapewni pożądane efekty. Nie bez znaczenia jest to, że odpowiednia pielęgnacja i delikatność mają wpływa na wspomaganie odrostu włosów. Po porodzie zakupić można specjalne wcierki i odżywki, które są przeznaczone do walki z łysieniem poporodowym. Należy czesać i myć włosy delikatnie. Sprawdza się także zrezygnowanie z rozjaśniania lub farbowania włosów.
Wiemy już, co na wypadanie włosów po ciąży może nam pomóc. Nie warto się załamywać wtedy, gdy włosy wypadają w dosyć dużej ilości po porodzie, gdyż jest to naturalny stan. Na szczęście możemy skorzystać z wielu kosmetyków i metod, które pozwolą nam na nowo odzyskać mocne włosy. Większość kobiet uważa, że fryzura to ich wizytówka. Nadmierne wypadanie włosów po ciąży może załamać kobietę, jednak stres zawsze jest złym doradcą. Tutaj liczy się cierpliwość, delikatność i często wsparcie specjalistów.
Artykuł opracowaliśmy przy współpracy z serwisem https://lepiejtowiedziec.pl/