Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka. Aby przejść przez ten proces w miarę łatwo, warto przed rozpoczęciem wprowadzania pokarmów stałych zapoznać się podstawowymi zasadami dotyczącymi rozszerzania diety maluszka. Jak wprowadzić dziecko w świat nowych smaków? Od czego zacząć?
Jak rozpocząć rozszerzanie diety?
Kiedy nadchodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka? Dietę dziecka możesz zacząć rozszerzać w okolicach 6. miesiąca życia. Są to zalecenia zarówno polskich, jak i światowych specjalistów. Podstawowa zasada rozszerzania diety mówi, że aby rozpocząć podawanie posiłków stałych, dziecko musi wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety. Jeśli rodzic nie widzi takiej gotowości, być może trzeba poczekać jeszcze kilka dni. Dziecko powinno umieć już stabilnie siedzieć, z podparciem lub na kolanach rodzica, a także interesować się jedzeniem, nie wypychać go z buzi i umieć je przeżuwać.
Nie rezygnuj z mleka na rzecz wprowadzanego dania
Mleko mamy jest najcenniejszym pokarmem dla dziecka. Powinno ono być podstawą diety dziecka do ukończenia 1. roku życia. Na początkowym etapie rozszerzania diety naszym celem jest jedynie zapoznanie dziecka z nowymi smakami, a nie nakarmienie dziecka do syta. Najpierw nakarm dziecko tak jak zwykle piersią lub mlekiem modyfikowanym. Po upływie co najmniej 30 minut spróbuj podać maluszkowi posiłek stały. Wprowadzaj produkty stopniowo, zawsze obserwując reakcje dziecka na nowe składniki.
Produkty polecane do jedzenia
Co mogę podać mojemu dziecku? Najważniejsza zasada stanowi, że rodzic sam określa, jakie pokarmy chce podać swojemu dziecku, a ono decyduje, czy je zje i w jakiej ilości. Niewątpliwie najlepiej rozpocząć rozszerzanie diety od podania warzyw gotowanych, pieczonych lub przygotowanych na parze. Produkty należy wprowadzać stopniowo, podawać je najpierw pojedynczo. Zalecanymi produktami są także owoce, mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe w małych ilościach, produkty zbożowe, w tym te z glutenem. Wśród zalecanych tłuszczów są masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy tłoczony na zimno, można je dodawać do przygotowywania pokarmów. Już na początku można podawać przetwory mleczne oraz mleko krowie lub roślinne, ale tylko jako dodatek do przygotowywanych potraw.
Nie trzeba miksować wszystkich dań
Konsystencję potraw dostosuj do umiejętności swojego dziecka. Początkowo można rozgnieść pokarm lub zmiksować na papkę. Można także od razu podawać maluchowi jedzenie w kawałkach, odpowiednio przygotowane, pokrojone na małe porcje i ugotowane na miękko, zgodnie z zasadami metody BLW.
Do picia tylko woda
Niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno pić tylko mleko matki lub mleko modyfikowane. Po tym czasie, podczas rozszerzania diety dziecko może pić wodę do posiłków. Nie zaleca się podawania soków, herbaty lub kompotów z cukrem. Nie dajemy także mleka krowiego do picia, dopóki dziecko nie skończy 1. roku życia.
Sól i cukier – lepiej z nich zrezygnuj
Zrezygnuj z przyprawiania potraw dla dziecka solą oraz cukrem. Nie warto przyzwyczajać maluszka do słonego smaku, a nadmiar soli może wpływać niekorzystnie na jego zdrowie i funkcjonowanie nerek. Cukier także nie jest zalecany. Wywołuje on wiele złego, uzależnia od słodkiego smaku, powoduje próchnicę zębów, może uszkadzać żołądek, sprzyja otyłości i nie tylko. Warto sprawdzać skład gotowych produktów dla niemowląt i wybierać takie, które nie zawierają cukru i soli.
Ile posiłków dziennie?
Po ukończeniu 6. miesiąca dziecko powinno dostawać posiłki uzupełniające 2 lub 3 razy dziennie. Niemowlętom w wieku 9-12 miesięcy można już podawać 3 do 4 posiłków stałych dziennie oraz, gdy dziecko tego potrzebuje, 1-2 przekąski.
Produkty zabronione
Rozszerzanie diety niemowlaka daje rodzicowi sporo swobody w doborze jedzenia dla maluszka. Są jednak produkty, których nie należy dziecku podawać. Wśród nich są m.in. surowe mięso, ryby i jaja, grzyby leśne, miód, soki, wędliny, kiełbasy i parówki, produkty przetworzone, smażone, przygotowane z kostek rosołowych i innych półproduktów. Warto zapoznać się z pełną listą niezalecanych potraw dla niemowlaka.