Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Waga niemowlaka – jak powinno przybierać dziecko?

waga niemowlaka

Podstawowym parametrem pozwalającym ocenić prawidłowy rozwój noworodka będzie jego waga. Dlatego wielu rodziców zastanawia się jak powinna kształtować się waga niemowlaka, by jego rozwój można było oceniać jako prawidłowy. To kwestia o fundamentalnym znaczeniu, w związku z czym w poniższym wpisie przedstawimy najważniejsze informację odnoszące sie do tego jak powinna się kształtować waga niemowlaka, w jakim tempie dziecko powinno przybierać na wadze. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.

Waga niemowlaka – ile dziecko będzie ważyć po urodzeniu?

Zacząć należy od tego ile dziecko będzie ważyło po urodzeniu. W medycynie zakłada się, że optymalna waga dla noworodka to nieco ponad 3 kg (3,2-3,5 kg). To masa ciała, która z jednej strony pozwoli dziecku prawidłowo się rozwinąć, a jednocześnie dla przebiegu porodu będzie optymalna. Większość zdrowych dzieci ma wagę w przedziale 2,8 do 3,8 kg. Waga poniżej 2,5 kg powinna być niepokojąca.

Czynników, które wpływają na wagę porodową jest sporo, trzeba mieć na uwadze predyspozycje genetyczne. Dodatkowo w przypadku dziewczynek waga jest zazwyczaj mniejsza niż u chłopców. Na wagę wpływ może mieć ewentualna cukrzyca ciążowa oraz wszystkie używki stosowane przez matkę w trakcie ciąży.

Waga niemowlaka – utrata po porodzie i późniejsze przybieranie na wadze

Tak jak zostało wskazane waga dziecka uzależniona może być od różnych czynników. Naturalnym zjawiskiem jest utrata wagi po porodzie. W pierwszych dniach każde dziecko traci na wadze i powinno być to maksymalnie 10% wagi porodowej w trzeciej dobie. Jeśli wtedy spadek nie przekroczy 10% nie ma nic niepokojącego. Przy karmieniu piersią ta utrata powinna być mniejsza niż przy karmieniu butelką.

Przybieranie na wadze (Polecamy artykuł: https://bibiuti.pl/ile-niemowlak-powinien-przybierac-na-wadze/) powinno się zacząć od czwartej doby i uzależnione będzie nie tylko od samych spożywanych posiłków, ale również istotne będzie to, by dziecko miało zapewniony odpowiedni wypoczynek. Na prawidłowe przybieranie wpływają także spacery z dzieckiem. Okazuje się, że dzieci urodzone w miesiącach letnich najczęściej w pierwszych miesiącach szybciej rosną.

Waga niemowlaka – regularna kontrola przybierania na wadze

W związku z tym, że waga niemowlaka nie zmienia się gwałtownie i nie jest możliwa do odczucia trzeba kontrolować ją na wadze. W ten sposób będzie można ocenić prawidłowe przybieranie na wadze i zobaczyć jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o wagę dziecka. Najlepiej stosować dokładną wagę niemowlęcą, która ze względu na swoją czułość daje najbardziej wymierne wyniki. Najważniejsze będzie ważnie dziecka bez ubrań, ewentualnie po ważeniu w ubraniach trzeba je zdjąć i odjąć wynik.

Jak powinna się zmieniać waga niemowlaka?

Mając już podstawowe informację o tym jak kontrolować dziecko i jego przybieranie warto wskazać jakie powinno być tempo tego przybierania. W pierwszych tygodniach życia dziecko powinno przybierać mniej więcej 150-200 gram na tydzień. Jeśli będzie sie mieściło w tym zakresie to będzie prawidłowe. Gdy dziecko ukończy 4 miesiąc życia nieco ten przedział spada, ponieważ dziecko przybiera w granicach 90-150 gram na tydzień. Po 6 miesiącu życia, gdy rozpoczyna się rozszerzenie diety zaczyna ta waga rosnąć w granicach 50-80 gram na tydzień. Wtedy również zaczyna spadać ilość spożywanego mleka.

Prawidłowe przybieranie można również rozważać w zakresie tego jak dziecko przybrało na wadze w dłuższej perspektywie. I tutaj prawidłowe przybieranie będzie w momencie, gdy po upływie pół roku dziecko potroi swoją wagę od narodzin. Trzeba mieć na uwadze to, że przybieranie na wadze ma także wpływ na inne aspekty życia dziecka, dlatego prawidłowa waga niemowlaka jest bardzo istotna i warto mieć ją na uwadze. Jeśli więc pojawiają się jakieś nieprawidłowości na tym polu warto reagować i szukać rozwiązań tego problemu. W momencie, gdy przybieranie na wadze wyraźnie wykracza poza wskazane granice warto będzie udać się do pediatry, by skonsultować problem. Możliwe, że dziecko karmione piersią ma np. problem z wędzidełkiem, który uniemożliwia właściwe ssanie i tym samym przybieranie na wadze.

Artykuł przygotowany został przy współpracy z portalem https://bibiuti.pl/