Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Bóle wzrostowe u dziecka – praktyczne informacje dla rodziców i opiekunów

bóle wzrostowe u dzieci

Rozwój fizyczny i fizjologiczny każdego dziecka niesie za sobą szereg objawów i niekiedy nieprzyjemnych skutków. Podczas kształtowania się ostatecznej formy ciała, jak również funkcjonalności poszczególnych organów zauważalne są pewne zmiany, jak również wyczuwalne przez dziecko charakterystyczne procesy. Jednym z tego rodzaju aspektów są bóle wzrostowe dziecka. Czym one są? Kiedy się pojawiają? Jak dokonać prawidłowej diagnostyki? Co je wywołuje? Jak sobie z nimi radzić?

Bóle wzrostowe u dziecka – czym są?

Popularne, męczące oraz nieprzyjemne bóle wzrostowe dziecka to powszechna dolegliwość, będąca wyznacznikiem szybkiego wzrostu młodego człowieka. Charakteryzują się one szczególnymi dla siebie objawami. Jednakże wiele innych zaobserwowanych objawów może świadczyć o rozwoju innej, poważnej choroby. Podczas wystąpienia poniższych symptomów należy niezwłocznie udać się do specjalisty:

  • długotrwały, nawracający ból,
  • dolegliwości o nasilonym charakterze porannym,
  • opuchlizna stawów i ich sztywnienie,
  • utarta apetytu, spadek masy ciała,
  • towarzysząca bólom gorączka, itp.

Tego rodzaju stan posiada prawidłowe i specyficzne dla siebie kryteria rozpoznania. Wyodrębnienie kilku z podstawowych parametrów pozwoli trafnie określić problem, jak również dobrać skuteczne metody walki z dyskomfortem i dalszym postępowaniem stanu zapalnego.

Bóle wzrostowe u dziecka – kryteria rozpoznawania

Uskarżanie się dziecka z powodu bólu kończyn oraz dyskomfortu codziennego życia, nie zawsze oznacza lenistwo wychowanka i chęć zwrócenia na siebie szczególnej uwagi. Każdy sygnał pochodzący od podopiecznego powinien być przeanalizowany, a cierpienie malucha złagodzone i zminimalizowane. Szczególnego rodzaju osłabienie, złe samopoczucie, uczucie ucisku czy rwania mięśni i kości może oznaczać typowy dla okresu wzrastania stan. Jak zatem rozpoznać popularne bóle wzrostowe u dziecka? Oto kilka wskazówek dla rodziców. Te kryteria pozwolą określić problem:

– ból przerwany, reagujący na leki przeciwbólowe,

– stan nawracający kilka lub kilkanaście razy w miesiącu,

– cierpienie nie przyczynia się do zaburzeń lokomocji,

– brak odchyleń w badaniach laboratoryjnych,

– brak innych schorzeń i ewentualnych przyczyn problemu,

– ból nagły, przychodzący bez ostrzeżenia,

– ból obustronny.

Kiedy powstają bóle wzrostowe u dziecka?

Specyficzne dolegliwości dzieci i młodzieży mogą nastąpić w różnym wieku. Przedział ten umiejscowiony jest w granicach od 3 -12 roku życia. Najczęściej występujące i najbardziej uciążliwe dolegliwości zauważalne są u dzieci w wieku przedszkolnym, co ściśle związane jest z tworzeniem się zmian w młodym organizmie. Kostnienie chrząstek, szybki przyrost ciała, nagły wzrost kończyn i stóp, często nienadążający za tym procesem rozwój więzadeł i mięśni, daje charakterystyczne, niekomfortowe i często bardzo bolesne objawy, jak np bóle kolana.

Bóle wzrostowe u dziecka występują zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Pojawiające się pierwsze symptomy nie powinny być lekceważone. A często mylone z tego rodzaju schorzeniem objawy mogą być również przyczyną innych poważnych chorób i dolegliwości.

Diagnostyka bóli wzrostowych u dziecka

Specyficzne bóle i schorzenie związane z intensywnym wzrostem i rozwojem młodego organizmu należy uwzględnić wielopoziomowo. Podczas wykrycia szczególnych cech dyskomfortu należy przeanalizować każdą z możliwości ich powstania. Wykluczenie poważnych chorób i zaburzeń, pozwala określić stan dziecka, jako skutek dojrzewania. Pozytywna diagnoza bóli wzrostowych powinna być decyzją ostateczną. Co pomaga je zdiagnozować?

Celem potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia wykonuje się:

– badania USG,

– RTG – wykluczające uszkodzenia mechaniczne,

– badania laboratoryjne krwi – prawidłowy obraz, brak patologii, może oznaczać występowanie bóli wzrostowych,

– wywiad lekarski, itp.

Łagodzenie bóli wzrostowych u dziecka

Męczące, dotkliwe, nawracające dolegliwości bólowe, występują u znacznej części rozwijających się młodych ludzi. Wykluczenie innych poważnych chorób oraz zaburzeń wzrostu oraz potwierdzenie diagnozy jaką są bóle wzrostowe u dziecka daje możliwość podjęcia kilku działań, dzięki którym ból stanie się mniejszy i łatwiejszy do zniesienia. Wśród najskuteczniejszych metod pomocy maluchom znajdują się:

1. Uspokojenie dziecka, wyjaśnienie mu problemu, zdobycie zaufania – strach i niepewność potęguje cierpienie.

2. Podanie środka przeciwbólowego dostosowanego do wieku dziecka – tabletki, syropki, inne środki łagodzące uciążliwe dolegliwości.

3. Wykonywanie lekkich, przyjemnych, rozluźniających masażów – głaskanie, uciskanie, rozgrzewanie bolących miejsc przyniesie chwilową ulgę, jak również psychiczny odpoczynek. Podczas masażu można stosować różnego rodzaju maści i kremy rozgrzewające, natłuszczające lub łagodzące ból.

4. Stosowanie ciepłych kąpieli – ciepła woda skutecznie rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich napięcie. Pobyt w wodzie to również przyjemność dla dziecka, która umożliwia psychiczny odpoczynek.

5. Lekkie ćwiczenia rozciągające – umiarkowana i dobrana do możliwości dziecka gimnastyka zmniejszy przyszłe napięcie mięśniowe, jak również przygotuje więzadła, przyczepy i mięśnie do kolejnego rzutu.