Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Dlaczego dziecko nie ma apetytu?

dziecko nie chce jeść - brak apetytu

Mały niejadek – tak określa się dzieci, które trudno namówić do zjedzenia czegokolwiek. Wielu dorosłych do dziś pamięta jako nieprzyjemne wspomnienie z dzieciństwa godziny spędzone przy stole i namawianie do zjedzenia potrawy przez bliskich, czasami przy krzyku, czasami na siłę. Problem trwa czasami pokoleniowo i warto się dowiedzieć, dlaczego są dzieci, które nie maja apetytu, czy jest to groźne dla ich zdrowia i jak sobie z tym problemem radzić?

Dlaczego dzieci nie chcą jeść?

Przyczyn utraty apetytu przez dzieci jest sporo, warto je więc rozważyć, żeby ustalić prawdziwą przyczynę. Część z nich dotyczy również dorosłych, o czym często zapominają.

  • Podjadanie między posiłkami to najczęściej główny powód i często pomijany. Zapomina się od tym, że do bilansu kalorycznego dnia należy dołączyć wszystkie „przekąski” spożywane w międzyczasie. Dodatkowo, najczęściej te przekąski nie są zdrowe. W szczególności to słodkie jogurty i serki, ciasteczka, cukierki i batoniki, a także słodkie soki i napoje.

2 gałki lodów śmietankowych zawierają 260 kcal, a razem z bitą śmietaną i posypką nawet 350 kcal. Może to stanowić nawet 1/4 energetycznego zapotrzebowania dziennego 4-5 latka. Słodki deser syci, lecz nie jest zdrowy. Po spacerze z deserem lodowym maluch nie tyle nie będzie miał apetytu, ile zwyczajnie nie będzie głodny. Podobnie zwodnicza jest mała bułeczka i paczka paluszków.

W butelce coca-coli jest aż 1 szklanka cukru! Po jej wypiciu dziecko nie będzie miało ochoty na żaden posiłek.

Samotność przy posiłku

Dorośli żyją w pośpiechu i mają mało czasu. Jedzą szybko i tego samego oczekują od dzieci. Tymczasem one potrzebują więcej czasu na samo jedzenie, ale również są spragnione towarzystwa. Mogą odmawiać jedzenia w samotności, ale też wymuszać dłuższe jedzenie, by czas razem przy stole był jak najdłuższy. Odmawianie jedzenia to również może być sposób zwrócenia na siebie uwagi. Bardzo ważne jest wspólne i regularne spożywanie posiłków. Dziecko uczy się przez naśladownictwo – dorośli jedzą, więc ono też.

Przeczytaj:  Jakie są najlepsze sposoby na niejadka?

Zbyt duże porcje

Wielka porcja może zniechęcić dziecko, a pełen talerz może przerażać. Nie zawsze jest dobrze podawać dziecku posiłek w mniejszym naczyniu. Warto nakładać odpowiednio mniejszą porcję na talerz „dla dorosłych”. Dziecko wówczas widzi, że jest traktowane po partnersku, a porcje są odpowiednio dla niego uwzględnione. Warto zachęcać dziecko do samodzielnego nakładania sobie jedzenia, wówczas bierze odpowiedzialność za to, co ma na talerzu. Brakiem apetytu dorośli czasami określają stan, w których dzieci ich zdaniem jedzą za mało, co niekoniecznie jest zasadne.

Monotonność posiłków

Nie tylko ze względów zdrowotnych należy zadbać o urozmaicenie dziecięcej diety. Żeby jedzenie nie stało się nudne, trzeba je uatrakcyjniać. Warto też pamiętać, że dzieci mają swoje preferencje smakowe, podobnie, jak dorośli i zawsze będą jakieś potrawy, których dziecko zwyczajnie nie lubi.

Przebyte choroby

W trakcie infekcji naturalnym jest, że dziecko traci apetyt. Warto sobie w te dni „odpuścić” i nie przymuszać dziecka do jedzenia, jeżeli wyraźnie tego nie chce. Najważniejsze jest, by zapewnić odpowiednia ilość płynów, szczególnie wody. Powrót apetytu jest sygnałem zdrowienia.

Pasożyty

Owsiki to najczęstsze pasożyty u dzieci. Pozbycie się owsików przywraca u dziecka apetyt bardzo szybko.

Czy brak apetytu jest niebezpieczny dla zdrowia?

Podstawowym kryterium jest prawidłowy rozwój dziecka. Miarą rozwoju jest tzw. siatka centylowa, na którą nanosi się wagę i wzrost w stosunku do wieku i ustala, w którym miejscu siatki centylowej dziecko się znajduje. Jeżeli jest w nornie, nie ma powodu do obaw. Niepokojące jest, kiedy dziecko przestaje rosnąć, jest osowiałe i nie przejawia chęci do naturalnej u dzieci aktywności fizycznej. Należy wówczas udać się do lekarza i przeprowadzić diagnozę przyczyn tego stanu rzeczy.

Ilość czy jakość jedzenia?

Błędem jest uznanie, że dużo jeść to znaczy dobrze jeść. Plagą współczesnych czasów jest rosnąca otyłość u dzieci. Co ciekawe, wiele z nich było niejadkami.

Przeczytaj:  Jakie są najlepsze sposoby na niejadka?

Jak prawidłowo żywić dziecko?

Dziecięca dieta powinna być dobrze zbilansowana, a posiłki regularne. Podstawowe trzy posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolacja należy uzupełnić drugim śniadaniem oraz podwieczorkiem. Błędem jest zastępowanie zdrowego drugiego śniadania ciastkiem lub słodkim deserem.

W każdym posiłku powinna być co najmniej jedna porcja warzyw i owoców. Warto zadbać o odpowiednią porcję nabiału i zdrowych tłuszczy.

Im mniej cukru w diecie dziecka, tym lepiej, więc wyeliminowanie cukru jest ze wszech miar pożądanie. Słodki jogurt i porcję ciasta warto zastąpić surówką z marchwi, jabłkiem, bananem (też jest słodki). Cukier uzależnia, więc z czasem niejadek może akceptować tylko słodkie pokarmy, co z czasem doprowadzi do otyłości i cukrzycy.

Jak zachęcić do jedzenia niejadka?

Podstawowe zasady, to:

  1. Nie zmuszać do jedzenia
  2. Nie karmić dziecka między posiłkami
  3. Zapewnić regularne godziny spożywania posiłków
  4. Jeść razem z dzieckiem
  5. Jedzenie powinno być urozmaicone
  6. Jeżeli jest to możliwe, przygotowywać posiłki wspólnie z dzieckiem
  7. Nakładać mniejsze porcje (lepiej zjeść mniej, niż wcale).
  8. Wyeliminować z diety słodkie napoje i dosładzane soki, desery, ciastka i słodycze.
  9. Postarać się o dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu.
  10. Zapewnić odpowiednią ilość płynów (lecz nie w postaci soczków i sztucznych napojów)

Najtrudniejsze są początki. Dziecko może się buntować, lecz z czasem będzie chętniej jeść, szczególnie, gdy nie będzie się to odbywało w atmosferze krzyku i pod groźbą kary, za to wspólnie oraz o ustalonych, regularnych porach.