Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ból kolana u dziecka – Kiedy zwrócić szczególną uwagę

ból kolana u dziecka

Kiedy dziecko zgłasza rodzicowi jakiekolwiek dolegliwości, zazwyczaj powoduje to wiele niepokoju, zwłaszcza jeśli chodzi o maluszka, bądź pierwsze dziecko rodziców. Nic w tym dziwnego, gdyż rodzice instynktownie pragną dla swojego dziecka bezpieczeństwa i szczęśliwego dzieciństwa. Zawsze w takich sytuacjach rodzi się pytanie, czy dolegliwości bólowe są na tyle poważne by skorzystać z porady specjalisty, czy też można zaczekać na dalszy rozwój sytuacji i odłożyć w czasie wizytę u lekarza. W przypadku, kiedy dziecko zgłasza ból kolana jest podobnie. Nie zawsze bowiem taka sytuacja może być bagatelizowana, ponieważ przyczyny bólu kolana u dziecka mogą być różne. Warto więc mieć pewną, podstawową wiedzę w tej kwestii, gdyż ból kolana u dziecka jest stosunkowo często zgłaszaną dolegliwością.

Ból kolana u dziecka spowodowany wzrostem

Wzrostowe bóle kolan u dzieci są bardzo powszechnym zjawiskiem. Na takie bóle skarży się wiele dzieci do 12 roku życia, jednak najczęściej dotyczą one przedszkolaków. Przyczyną bólu jest to, że dziecko w ciągu dnia jest bardzo aktywne w związku z czym kości nie mogą wówczas swobodnie rosnąć. W nocy, kiedy dziecko śpi stawy są rozluźnione, dzięki czemu nadrabiany jest proces wzrostu. Ból wzrostowy kolan charakteryzuje się dość dużym nasileniem, może on trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Mimo wysokiej bolesności dolegliwość ta jest zupełnie normalna, jednak jeśli ból jest dla dziecka bardzo uciążliwy warto się skonsultować z lekarzem. Może on zalecić stosowanie delikatnych środków przeciwbólowych. Na bóle wzrostowe kolan można próbować zaradzić domowymi sposobami stosując rozgrzewające olejki lub ciepłą kąpiel. Ze względu na to, że ból pojawia się często w nocy można zaopatrzyć się w termofor, aby nóżki dziecka były dobrze ogrzane, co powinno zmniejszyć bolesność. Warto zadbać także o odpowiednią dietę dla maluszka opartą we wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu kości.

Urazy powodujące ból kolana u dziecka

Kolano jest jedną z najbardziej narażonych na upadki części ciała u dziecka. Urazy kolan u malutkich dzieci spowodowane są najczęściej wypadkami przy nauce chodzenia. Starsze dzieci ze względu na jazdę na rowerze, bieganie i inne wyszukane zabawy bardzo często doznają mniej lub bardziej poważnych upadków. Takim urazom towarzyszyć może ból, obrzęk, zasinienie, a nawet rany. Pierwszym etapem pomocy jeśli pojawia się naruszenie tkanki skórnej jest dokładne oczyszczenie ran. Następnie możemy zastosować okłady z lodu bądź apteczne środki uśmierzające ból. W przypadku, kiedy ból utrzymuje się długo, występuje bardzo niepokojący obrzęk lub dziecko ma znaczne problemy z chodzeniem należy skorzystać z pomocy specjalisty, by stwierdzić czy nie doszło do złamania lub skręcenia.

Ból kolana u dziecka jako następstwo przeciążenia bądź kontuzji

U aktywnych dzieci bardzo często dochodzi do przeciążenia stawu kolanowego. Przetrenowanie będące wynikiem dużej aktywności sportowej może powodować nadwyrężenie więzadła kolanowego lub zapalenie stawu. W takiej sytuacji należy zapewnić odpoczynek nadwyrężonej kończynie a w przypadku, gdy ból i niemożność chodzenia się utrzymuje dobrze jest zasięgnąć porady lekarza, który zaleci stosowanie odpowiednich medykamentów i wprowadzi inne konieczne zalecenia. Bardzo często podczas takich aktywności fizycznych może dochodzić również do kontuzji kolana. Zerwane więzadło kolanowe lub złamanie stawu kolanowego wymaga interwencji ortopedycznej, dlatego jeśli dziecko uskarża się na usilny ból i nie może stanąć na bolącej nodze należy zgłosić się do szpitala w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego i ustalenia diagnozy.

Ból kolana u dziecka niepoprzedzony urazem

Urazy i bóle wzrostowe to nie jedyne przyczyny utrzymującego się bólu kolana u dziecka. Dolegliwość ta może być też objawem niektórych chorób takich jak:

  • borelioza, czyli choroba przenoszona przez zakażone kleszcze. W przypadku boreliozy ważna jest profilaktyka, dlatego każde miejsce ukąszenia kleszcza powinno być obserwowane przez kilka tygodni. W przypadku pojawienia się rumienia należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci przyjmowanie antybiotyków. Borelioza powoduje stan zapalny stawów, dlatego ból kolana może być z nią powiązany.
  • bóle na tle reumatycznym – reumatoidalne stany zapalne u dzieci charakteryzują się bólem, któremu czasem towarzyszy gorączka i ogólne osłabienie. Jeśli dziecko uskarża się na ból przez długi czas i udało nam się wykluczyć przyczynę wzrostową należy zasięgnąć porady lekarza, który mając podejrzenia choroby reumatycznej może skierować dziecko do specjalisty.
  • torbiele i guzy – ból kolana u dziecka może też być symptomem choroby nowotworowej, jednak najczęściej występuje ona w postaci niegroźnych torbieli, które reagują na odpowiednie leczenie.
  • przyczyną bólu kolana u dziecka niezwiązanego z urazem mogą być również wady rozwojowe. Jeśli zostały wykluczone przyczyny wzrostowe i ewentualne urazy należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który poinstruuje o dalszym postępowaniu bądź skieruje do specjalisty.

W związku z powyższym trudno jest na pierwszy rzut oka ustalić co jest przyczyną bólu kolana u dziecka. Wobec tego, podstawowym elementem pierwszej pomocy jest zdrowy rozsądek rodzica. Jeśli doszło do urazu lub mamy do czynienia z kontuzją należy ustalić jak intensywny jest ból, jak długo się utrzymuje oraz czy dziecko może w miarę swobodnie się poruszać. Te informacje pozwolą nam ocenić, czy należy udać się do lekarza. Z kolei jeśli wiemy że do urazu nie doszło, należy bacznie obserwować dziecko przez dłuższy czas, ustalić czy ból ustępuje i kiedy się pojawia. Warto też profilaktycznie sprawdzać dziecku temperaturę. Taka wiedza pomoże nam i lekarzowi pierwszego kontaktu w podjęciu dalszych działań.