Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu każdej kobiety, jednak w pewnych sytuacjach konieczne może okazać się wykonanie cesarskiego cięcia, które pozostawia po sobie szpecącą bliznę, która może niestety wpływać negatywnie na psychikę młodej mamy. Po zabiegu cesarskiego cięcia blizna przybiera czerwony kolor, jednak z czasem zaczyna stawać się coraz jaśniejsza. Im wcześniej zaczniemy odpowiednią terapię, tym lepsze efekty osiągniemy, ponieważ z dosyć jasnymi bliznami znacznie trudniej sobie poradzić niż z tymi świeżymi. Jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy artykuł.
Jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu?
Po cesarskim cięciu w dole brzucha pozostaje pozioma kreska, która ze względów zdrowotnych nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak ze względów estetycznych spędza ona sen z powiek niejednej kobiecie. Początkowo jest czerwona, jednak z czasem zaczyna blednąć i nigdy nie znika w samoistny sposób. Aby się jej pozbyć, czym prędzej należy zdecydować się na przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu, który pomoże uporać się z problemem. Wśród najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się blizny po cesarskim cięciu można wymienić w szczególności:
- maści i plastry,
- karboksyterapie,
- zabieg surgen,
- mikronakłuwanie Dermapen,
- zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
- laser frakcyjny
Jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu: maści i plastry
Gdy blizna po cesarskim cięciu jest jeszcze świeża, a szwy zostaną usunięte, warto sięgnąć po specjalne preparaty, które zapobiegną przerostowi blizny. Specjalne maści zawierają w swoim składzie heparynę, ekstrakt z cebuli, czy też dwutlenek krzemu, czyli substancje, które pomogą uporać się z nieestetycznie wyglądającym problemem. Aby efekty były jak najlepsze, preparaty te należy stosować regularnie przez co najmniej kilka tygodni. Oprócz maści warto stosować także specjalne plastry silikonowe, które sprawdzają się świetnie nie tylko w przypadku świeżych blizn, ale również tych całkiem dojrzałych.
Walka z bliznami po cesarskim cięciu: karboksyterapia
Medyczny dwutlenek węgla to lek, który sprawdza się nie tylko w przypadku usuwania cellulitu i złogów tłuszczu, ale również blizn po cesarskim cięciu. Podczas zabiegu dwutlenek węgla wstrzykiwany jest pod skórę przy pomocy pulsacyjnych nakłuć i jego zadaniem jest poszerzenie naczyń krwionośnych, w efekcie czego ułatwiony zostaje przepływ krwi. Ulega wówczas poprawie mikrokrążenie krwi, a komórki skóry zaczynają się odnawiać. Po wystąpieniu kontrolowanego stanu zapalnego dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu blizna po cesarskim cięciu staje się mniej widoczna.
Walka z bliznami po cesarskim cięciu: zabieg surgen
Zabieg surgen to zabieg regenerujący skórę, który polecany jest w szczególności w celu rozbicia tzw. twardej blizny. Wykonuje się go przy pomocy specjalnego urządzenia, które łączy ze sobą działanie mikroprądów o częstotliwości fal radiowych z energią impulsów elektrycznych. Jak wygląda jednak taki zabieg? Składa się on z dwóch etapów, czyli pierwszego wykorzystującego fale radiowe (dochodzi do podgrzania tkanki mającego na celu rozpoczęcie procesu regeneracji skóry) oraz drugiego wykorzystującego mikroigiełki, które emitują impulsy energii elektrycznej. Podczas drugiego etapu dochodzi do mikrouszkodzeń skóry oraz pojawienia się kontrolowanego stanu zapalnego co ma na celu rozpoczęcie procesu gojenia się blizn.
Walka z bliznami po cesarskim cięciu: mikronakłucia Dermapen
Dermapen to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina długopis i najczęściej stosowane jest na twarz w celu pozbycia się widocznych oznak starzenia się skóry. Znalazło ono jednak zastosowanie również w walce z bliznami po cesarskim cięciu. Urządzenie wyposażone jest w system pulsujących igieł, przy pomocy których można zarówno do naskórka, jak i do skóry właściwej dostarczyć substancje stymulujące produkcję kolagenu i elastyny. W trakcie trwania zabiegu w skórze powstają mikronakłucia, dzięki którym skóra zostaje poniekąd zmuszona do samoregeneracji poprzez wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu blizna po cesarskim cięciu ulega znacznemu spłyceniu.
Walka z bliznami po cesarskim cięciu: osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to w pełni naturalna substancja pobierana z krwi pacjentki, która stanowi jedną z lepszych metod walki z oznakami starzenia się skóry. Zaaplikowana substancja wspomaga proces gojenia się ran dzięki wydzielanym wówczas białkom odpowiedzialnym za odbudowę uszkodzonych komórek. Skóra po zabiegu zaczyna się odnawiać, dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu, a blizny po cesarskim cięciu stają się dużo mniej widoczne.
Walka z bliznami po cesarskim cięciu: terapia laserem
Ostatnim i zarazem najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami po cesarskim cięciu jest terapia laserem frakcyjnym, która polega na naświetleniu obszaru blizny wiązką lasera, w wyniku czego dochodzi do podgrzania skóry i uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych. Zwiększone zostaje wówczas napięcie skóry, włókna kolagenowe stają się obkurczone, a blizna po cesarskim cięciu niemal niewidoczna.
Blizna po cesarskim cięciu nie dodaje niestety urody, jednak sięgając po sprawdzone zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, można w skuteczny sposób zmniejszyć jej widoczność lub całkowicie ją usunąć. W przypadku dosyć świeżych blizn warto postawić na specjalistyczne maści oraz małoinwazyjne zabiegi. Jeśli jednak blizna po cesarskim cięciu jest nieco starsza, najlepiej zdecydować się na niezwykle skuteczną terapię laserową.