Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jak wyrobić paszport? Jakie są procedury i koszty?

Bardzo często podróże zagraniczne wiążą się z szeregiem przygotowań. Musimy zarezerwować hotel, kupić bilety lotnicze, dokupić nieco ubrań i pamiętać o wszelkich formalnościach. Niestety nie zawsze mamy do tego głowę i zdarza się, że zwyczajnie zapominamy o wielu tych rzeczach. Niestety o ile większość z nich możemy zrealizować w ciągu kilku dni, tak wyrobienie paszportu może potrwać zdecydowanie dłużej. Jak się za to zabrać?

Procedura wyrobienia paszportu krok po kroku

Przystępując do wyrobienia dokumenty paszportowego, musimy spełnić szereg wymagań formalnych. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie załatwimy tego przez Internet i musimy udać się do dowolnego biura paszportowego. Tam wypełniamy odpowiedni wniosek o wydanie paszportu i dokonujemy stosownej opłaty za paszport. Co do dokumentów to należy pamiętać, aby mieć przy sobie ważny dowód osobisty oraz zdjęcie paszportowe.

Ile trwa i kosztuje wyrobienie paszportu?

Mówiąc o kosztach to od razu informujemy, że opłatę za wydanie paszportu musimy wnieść z góry. Wraz z dokumentami należy również dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty. Na chwilę obecną za wyrobienie paszportu zapłacimy 140 zł bez żadnych zniżek. Niekiedy możliwe jest skorzystanie z ulg i zniżek, które przysługują np. uczniom i studentom, emerytom, rencistom czy osobom z rodzin wielodzietnych. Co ciekawe za paszport nie płacą seniorzy powyżej 70. roku życia oraz m.in. podopieczni tzw. MOPS-ów.

Ile trwa wyrobienie paszportu? W przypadku pełnoprawnego dokumentu jest to okres do 30 dni, który w wyjątkowych przypadkach może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy (maksymalnie). Jeżeli zależy nam na czasie, wtedy możemy zdecydować się na wyrobienie paszportu tymczasowego, za który zapłacimy 30 zł i przynajmniej w teorii otrzymamy go najszybciej jak będzie to możliwe. Niestety taki dokument traci swoją ważność po okresie 12 miesięcy od daty jego wydania.