Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zadania dla dzieci do druku przygotowujące przedszkolaka do szkoły

Rozpoczęcie nauki w szkole to ważne wydarzenie i duża zmiana w życiu kilkuletniego dziecka. Warto je do tego odpowiednio przygotować i to nie tylko przez opowiedzenie mu o tym, jak wyglądają zajęcia w szkole. Pomóc w takim przygotowaniu mogą zadania dla dzieci do druku z różnych dziedzin. Na które warto zwrócić uwagę, skąd je brać i jak dopasować do umiejętności własnego dziecka? Wybór zadań jest tak ogromny, że znajdzie się wśród nich coś dla każdego kilkulatka.

Jak zadania do druku mogą przygotować dziecko do szkoły?

Dzieci w wieku przedszkolnym często wprost roznosi energia. Nie zawsze sprzyja to skupieniu – maluchy zwykle są w stanie skupić się jedynie na chwilę, zaraz mając ochotę na zmianę zajęcia. W przypadku dzieci skupiających uwagę nadzwyczaj krótko spędzenie pełnych 45 minut w sali lekcyjnej może być trudnym i meczącym doświadczeniem. Drukowane zadania dla dzieci, choć zwykle nie zajmują aż tyle czasu, są w stanie przygotować malucha na dłuższe zajęcia. Nawet jeśli na początku czas skupienia dziecka jest krótki, warto zachęcać je do wykonywania zadań i wybierać te, za które zabiera się najchętniej.

Ćwiczenie koncentracji i wydłużanie czasu skupienia to nie wszystkie sposoby, w jakie zadania dla dzieci do druku mogą pomóc w przygotowaniu do szkoły. Nie bez znaczenia są także ćwiczenia motoryki małej i sprawności dłoni podczas wypełniania arkuszy, co może wpłynąć między innymi na łatwość nauki pisania czy nawet bardziej staranne pismo dziecka. Zadania na arkuszach mogą również uczyć je logicznego myślenia oraz dawać pewien obraz tego, jak będą wyglądały ćwiczenia wykonywane w szkole.

Skąd brać edukacyjne zadania dla dzieci?

W internecie nie brakuje arkuszy z ćwiczeniami do pobrania i wydruku, najczęściej w formacie PDF. Nie warto jednak pobierać pierwszych zadań, jakie znajdzie się w wyszukiwarce. Nieciekawe, zbyt trudne, jak i zbyt łatwe mogą zniechęcać dziecko. Ważne są także ich walory edukacyjne – zadania dla dzieci powinny być skonstruowane tak, aby skłaniać kilkulatki do myślenia i budować pewne podstawy pod przyszłą naukę w szkole.

Źródłem ciekawych i edukacyjnych zadań dla dzieci jest strona https://childdevelop.pl/worksheets/, na której znaleźć można całą masę ćwiczeń odpowiednich dla maluchów w różnym wieku i o różnych umiejętnościach.

Co ważne, jeśli jakiś rodzaj zadań nie odpowiada dziecku, męczy je, nudzi, lub odbiera ochotę na dalsze ćwiczenia, nie warto zmuszać go do ich wykonywania. Zamiast tego lepiej skupić się na tych zadaniach, które wzbudzają zainteresowanie dziecka i stopniowo motywować je do ćwiczenia nowych umiejętności.

Jakie umiejętności rozwijają zadania dla dzieci?

Oczywiście to, czego może nauczyć się dziecko z danego ćwiczenia, w dużej mierze zależy od jego treści i kategorii. Wiele z nich zawiera podstawy wiedzy z przedmiotów szkolnych takich jak matematyka, język angielski, albo język polski. Przykładem mogą być arkusze, przy których kilkulatek może ćwiczyć dodawanie albo tworzenie zdań oznajmujących.

Ze względu na informacje pojawiające się w zadaniach dla dzieci, które często pokrywają się z materiałem pierwszych klas szkoły podstawowej, mogą one służyć także do utrwalania zdobytej już wiedzy. Dziecko w tym tygodniu poznało ułamki na lekcji matematyki? Zadania z ułamkami powtórzone w domu z pewnością pomogą mu lepiej zapamiętać i zrozumieć wiedzę zdobytą w szkole!

Nie brakuje także arkuszy, przy których maluch może ćwiczyć kreatywne myślenie, rozpoznawanie emocji, czy nawet wiarę we własne siły. Wypisanie co najmniej kilku jego mocnych stron z pewnością mu w tym pomoże.