Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jakie huśtawki wybrać do placu zabaw w ogrodzie?

huśtawka

Nowoczesne huśtawki mają niewiele wspólnego ze skrzypiącymi, lekko zardzewiałymi konstrukcjami, które kojarzymy z placów zabaw lat 80. To wytrzymałe i bezpieczne urządzenia zabawowe z różnymi rodzajami siedzisk, które można dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Przeczytaj, czym się sugerować, wybierając ,,bujawki” ogrodowe dla dzieci.

Nowoczesne huśtawki dla dzieci do ogrodu

Huśtawki nowoczesne wyróżniają się przede wszystkim oryginalnym designem oraz funkcjonalnościami, jakie kiedyś nie były dostępne. W ostatnich latach ogromną popularność zdobyły okrągłe siedziska, tak zwane bocianie gniazda, które umożliwiają znacznie szerszy zakres ruchu niż tradycyjne huśtawki na plac zabaw.

W zależności od modelu i wielkości konkretnego egzemplarza, bocianie gniazda pozwalają na jednoczesne bujanie się nawet kilku osób. Na dodatek, można się huśtać w różnych pozycjach – na stojąco, siedząco, półleżąco albo leżąc na plecach czy na brzuchu.

Nowoczesna huśtawka ogrodowa dla dzieci powinna oferować właśnie jak najszersze możliwości wykorzystania jej w zabawie, a przy tym zachowywać odpowiedni poziom estetyki, aby nie szpecić przestrzeni.

Huśtawki łańcuchowe dla dzieci

Huśtawka łańcuchowa to najbardziej popularny wybór do ogrodu, ponieważ chętnie korzystają z niej zarówno młodsi, jak i starsi. Można się na niej beztrosko huśtać niemal do nieba albo po prostu wygodnie odpocząć.

Bezpieczne huśtawki dla dzieci mają bardzo mocne łańcuchy, dokładnie zabezpieczone przed korozją, która mogłaby osłabić ich wytrzymałość. Siedziska zamocowane są na tyle stabilnie, aby każdy mógł czuć się na nich bezpiecznie. Dla młodszych dzieci polecane są warianty z siedziskami zamkniętymi, które uniemożliwiają spadnięcie z nich.

Bezpieczne huśtawki dla dzieci do ogrodowego placu zabaw

Huśtawka na plac zabaw, niezależnie od jej rodzaju, powinna posiadać certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez niezależną, godną zaufania instytucję. Jest to dokument, który potwierdza zgodność danego urządzenia z normami odnoszącymi się do wyposażenia na plac zabaw. Huśtawki opisane zostały w drugiej części europejskiej normy PN-EN 1176-2:2009 zatytułowanej Wyposażenie placów zabaw – Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.

Znajdziemy tam szczegółowe wytyczne odnośnie bezpieczeństwa projektowanych urządzeń, a także metod sprawdzania huśtawek pod kątem ewentualnych zagrożeń. Certyfikowane huśtawki na placu zabaw publicznym to wręcz obowiązek inwestora, ale nawet do przydomowego kącika dla dzieci warto zakupić te o potwierdzonym bezpieczeństwie. Przykładowo, w ofercie producenta Active Line wszystkie huśtawki na plac zabaw posiadają odpowiedni certyfikat.

Jeżeli planujemy urządzić przy domu plac zabaw, huśtawka ogrodowa dla dzieci będzie z pewnością jednym z jego najważniejszych elementów. Stawiajmy na urządzenia wysokiej jakości, o doskonałym poziomie wykonania, tworzone z wytrzymałych surowców. Równie istotne jest właściwe umocowanie ich w gruncie.

Choć na przydomowy plac zabaw huśtawka nie musi być sytuowana na nawierzchni bezpiecznej, zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć. Dzięki doskonałym właściwościom amortyzacyjnym podłoża ryzyko groźnych konsekwencji ewentualnego upadku dziecka jest naprawdę niewielkie. Najlepsze będą płytki gumowe oraz inne rodzaje nawierzchni syntetycznych.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci, metalowa czy drewniana, musi być ponadto regularnie poddawana kontroli stanu technicznego. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek problemy, nie wolno zwlekać z naprawą. Pamiętajmy również o systematycznej konserwacji, dostosowanej do danego rodzaju urządzenia.

Huśtawki metalowe dla dzieci

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań przy doborze wyposażenia na przydomowy plac zabaw jest: ,,huśtawka dla dzieci – metalowa czy drewniana?”. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Huśtawka metalowa dla dzieci będzie znacznie bardziej wytrzymała. Przy odpowiednim zabezpieczeniu przed korozją nie zaszkodzą jej nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne  (polecana jest malowana proszkowo stal) i zachowa się w idealnym stanie przez wiele lat. Konstrukcje z metalu są również dosyć lekkie, co ułatwia transport i przenoszenie w inne miejsce ogrodu.

Wiele osób ceni sobie również ich modernistyczny wygląd oraz dostępność w ogromnej różnorodności wzorów i kolorów. Huśtawki dla dzieci metalowe, zwłaszcza wagowe, charakteryzują się bardzo oryginalnym designem. W sprzedaży dostępne są niezwykle popularne modele z siedziskami i rączkami w kształcie różnych zwierzątek, owoców i w mnóstwie innych, nawet bardzo nietypowych, form.

Metalowa huśtawka dla dzieci uchodzi jednak za nieco mniej komfortową. Twarde tworzywo siedziska wymaga zastosowania poduszek albo miękkiego kocyka, jeśli chcemy wygodnie wypocząć.

Na dodatek, metal ma tendencję do zbytniego nagrzewania się na słońcu, co może stwarzać nawet ryzyko poparzeń, natomiast w chłodne dni huśtawki metalowe dla dzieci bardzo się wychładzają. Siadanie na zimnej, metalowej powierzchni należy do najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń dzieci na placach zabaw.

Łatwość utrzymania w czystości jest czynnikiem, który często przesądza o wyborze rodzaju huśtawki. Plac zabaw wyposażony w urządzenia metalowe nie będzie sprawiał pod tym względem kłopotów. Wystarczy je przecierać zwykłą szmatką.

Huśtawki drewniane dla dzieci

Uwielbiane przez dzieci i dorosłych ,,bujawki” drewniane bardzo często goszczą w naszych ogrodach i nie ma w tym nic dziwnego. Ich naturalny design wprowadza do kącika rekreacyjnego bardzo swojski klimat. Najczęściej mają one postać wieloosobowej ławki z oparciem. Taka huśtawka łańcuchowa stanowi wymarzone miejsce rodzinnego wypoczynku w ogrodzie, np. przy grillu.

Wiele osób dla uroku drewna jest w stanie znosić związane z nim pewne niedogodności. Huśtawki drewniane dla dzieci oznaczają znacznie bardziej kłopotliwą konserwację niż w przypadku wariantów metalowych.

Należy je regularnie zabezpieczać dobrym impregnatem, w przeciwnym razie szybko zniszczeją pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czyszczenie również nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy ,,bujawka” dla dzieci stoi w cieniu i co pewien czas pokrywa się porostami.

Trwałość odpowiednio zabezpieczonego drewna może być bardzo wysoka, ale duże znaczenie ma również rodzaj drzewa, z jakiego zostało ono wykonane. Generalnie, za mocniejsze uchodzi drewno gatunków liściastych (np. dąb, buk, jesion) niż iglastych (jak świerk czy sosna), ale charakteryzuje się ono również wyższymi cenami.

Zalety, którymi mogą się poszczycić huśtawki drewniane dla dzieci, to również ekologiczność tworzywa i niepowodowanie przez nie alergii. Bywa i tak, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest drewniana huśtawka – plac zabaw, na którym są już inne urządzenia zabawowe wykonane z drewna, wymaga właśnie takiego dopełnienia go.

Bujaczki ogrodowe dla dzieci

Nie w każdej sytuacji na przydomowy plac zabaw huśtawka będzie najlepszym wyborem. Czasami dysponujemy po prostu zbyt małą ilością wolnej przestrzeni, żeby zmieściła się tam huśtawka z zachowaniem odpowiedniej strefy bezpieczeństwa (minimalnej odległości urządzenia zabawowego od ścian budynków, drzew, płotów, innych zabawek i tego typu przeszkód, która zapewnia bezpieczne oraz komfortowe bujanie się).

Doskonałą alternatywą będą bujaczki ogrodowe dla dzieci, które zajmują naprawdę niewiele miejsca, a korzystanie z nich może być równie przyjemne, jak huśtanie się na huśtawce. Zwłaszcza młodsze dzieciaki bardzo lubią bujaki. Jeśli nasze pociechy są w różnym wieku, a mamy wystarczająco dostępnej przestrzeni, najlepiej będzie zainwestować w jedno i drugie – huśtawka dla starszych dzieci, bujak dla młodszych.

Podsumowanie

Nowoczesne huśtawki dla dzieci charakteryzują się ogromną różnorodnością oraz pozwalają na wykorzystywanie ich na różne sposoby. Wybór wariantu drewnianego lub metalowego uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji. Do rodzinnego wypoczynku w ogrodzie szczególnie polecana jest huśtawka łańcuchowa. Dla pełni komfortu warto zakupić do niej także moskitierę i poduszki.

Materiał powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem Active Line – firmy, która od ponad dekady tworzy miejsca, które cieszą. Wejdź na stronę producenta i zobacz bezpieczne oraz funkcjonalne huśtawki na plac zabaw Active Line.