Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kiedy wypadają dni płodne po okresie?

obliczanie dni płodnych

W przypadku każdej kobiety, dni płodne wypadają w nieco innym czasie – to kiedy się pojawiają, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak długi jest cykl miesiączkowy. Ponadto istnieje także szereg czynników, w wyniku których przesunięciu ulec może zarówno długość cyklu jak i termin wystąpienia dni płodnych, o czym należy pamiętać. Wbrew pozorom obliczenie dni płodnych i niepłodnych nie jest tak proste, jakby się to początkowo mogło wydawać.

Kiedy pojawiają się dni płodne po okresie?

Cały cykl miesiączkowy kobiety można podzielić na dwa etapy:

dni płodne, w czasie których (jeżeli nie ma ku temu jakichkolwiek przeciwwskazań natury medycznej i zdrowotnej) kobieta ma duże szansę na zajście w ciąże,

dni niepłodne to czas w którym nie ma szans na poczęcie potomka.

W przypadku kobiet nie mających problemów z nieregularnym miesiączkowaniem, jeżeli nie wystąpią dodatkowe czynniki opóźniające cykl miesiączkowy, dni płodne występują w okolicach owulacji.

Najczęstsze błędy występujące przy obliczaniu dni płodnych

Niestety, pomimo edukacji i wielu artykułów na temat miesiączkowania i obliczania dni, w których kobieta jest płodna, w dalszym ciągu zdecydowana większość miesiączkujących i aktywnych seksualnie Pań błędnie podchodzi do kwestii wyliczania dni płodnych. Jednym z największych, a tym samym najczęściej popełnianych przez Panie błędów jest stawianie za punkt odniesienia w obliczaniu dni płodnych miesiączki, zakładając tym samym, że występują one tuż po jej zakończeniu. Poniekąd jest to prawda, jednak by móc skutecznie obliczać występowanie dni płodnych oraz niepłodnych, niezbędna jest znajomość przebiegu cyklu menstruacyjnego.

Po czym poznać, że kobieta wchodzi w dni płodne?

Poza obserwacją cyklu miesiączkowego, istnieje jeszcze klika innych (choć nie zawsze skutecznych w 100%) czynników, których występowanie oznaczać może wejście w okres dni płodnych. Chodzi tu przede wszystkim o:

– znaczący wzrost libido,

– zwiększona tkliwość piersi,

– przed owulacją śluz nieco przypomina białko jaja kurzego, jest bardziej ciągliwy i przezroczysty niż w pozostałych dniach cyklu,

– nieznacznie wzrasta temperatura ciała (w większości przypadków zwiększa się ona zaledwie o 0,5 stopnia Celsjusza.

Jak długo po zakończeniu miesiączki kobieta pozostaje płodna?

Każda kobieta po okresie ma około 10 dni płodnych. Tyle w teorii, bowiem zdarza się, że dni płodne występują zarówno przed jak i po owulacji, dlatego też przy ich szacowaniu tak ważne jest uważne obserwowanie własnego organizmu. Na rozpisaniu w swoim kalendarzu dni płodnych oraz niepłodnych niezwykle zależy przede wszystkim:

– kobietom planującym poczęcie potomka,

– kobietom bazującym wyłącznie na naturalnych metodach antykoncepcji (prym w tym przypadku wiedzie metoda kalendarzykowa).

Niestabilna owulacja

Precyzyjne szacowanie dni płodnych nie należy do najłatwiejszych nie tylko dlatego, że konieczna jest w tym przypadku doskonała znajomość własnego cyklu miesiączkowego oraz staranna obserwacja organizmu, ale również dlatego, że istnieje wiele czynników mających znaczący wpływ na długość i przebieg owulacji. Za najczęstszych winowajców tego rodzaju problemów można uznać przede wszystkim:

– niewystarczającą ilość snu, co szczególnie dokuczliwe jest w przypadku, gdy ma to miejsce przez dłuższy czas,

– infekcja,

– silny stres.

Pomoc specjalisty

W skrajnych przypadkach, np. w sytuacji kobiet usilnie starających się o dziecko przez długi okres czasu jest możliwość skorzystania ze wsparcia ginekologa, który na podstawia badania USG jest w stanie bardziej precyzyjnie oszacować moment, w którym kobieta będzie miała dni płodne. Decydując się jednak na samodzielne wyliczenia należy przede wszystkim pamiętać, że jest to sprawa bardzo indywidualna i uzależniona od zaistnienia wielu czynników. W tym przypadku kluczem do sukcesu w dużej mierze jest dokładność i systematyczność, a także doskonała znajomość własnego ciała.