Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kalendarzyk dni płodnych – poznaj swój cykl miesiączkowy

kalendarzyk dni płodnych

Naturalne metody planowania rodziny mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku starania się o zajście w ciążę. Jeśli przez dłuższy czas nie dochodzi do zapłodnienia, warto poznać dni swojej owulacji i zaplanować podjęcie kolejnej próby za dzień lub kilka dni. W tym celu pomoże kalendarz dni płodnych, który pozwoli Ci sprawdzić kiedy masz największe szanse na zapłodnienie. Warto wiedzieć, iż kalendarz cyklu miesięcznego jest ustalany indywidualnie. Do użycia kalkulatora dni płodnych potrzebujesz znać datę wystąpienia miesiączki, która jednocześnie jest pierwszym dniem Twojego cyklu, a także średnią długość trwania cyklu.

Kalendarz dni płodnych – metoda naturalnej antykoncepcji

Dni płodne stanowią część cyklu miesięcznego, przeznaczoną do podjęcia starań o poczęcie dziecka. Wyznaczenie dni płodnych oraz tych, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest znacznie niższe można wyznaczyć na kilka różnych sposobów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest kalkulator owulacji. Jeżeli Twój cykl jest regularny, a czas jego trwania to około 28 dni, za jego pomocą można dość precyzyjnie wyznaczyć owulację i przybywające wraz z nią dni płodne. Za pomocą kalkulatora dni płodnych można stworzyć kalendarz dni płodnych, którego prowadzenie uznaje się za jedną z metod naturalnej antykoncepcji. Metoda ta nie jest polecana jedynie w ortodoksyjnych środowiskach chrześcijańskich. Lekarze podkreślają, iż pary mające świadomość dotyczącą występowania dni płodnych, podejmujących współżycie podczas ich trwania mają statystycznie większe szanse na zajście w ciążę niż pary nie posiadające takiej wiedzy.

Kalkulator dni płodnych – kiedy jajeczkowanie?

Kalkulator dni płodnych, zwany także kalendarzykiem małżeńskim jest jednym z najprostszych sposobów na określenie terminu owulacji i towarzyszącym jej dni płodnych. Sprawdzenie dni płodnych jest możliwe dzięki wprowadzeniu w kalkulator dwóch danych:

  • Daty dnia rozpoczęcia miesiączki
  • Średni czas trwania cyklu

Kalkulator owulacji przygotuje terminy przewidywanego dnia owulacji w najbliższych cyklach, fazy płodnej, a także wykaże najbardziej prawdopodobne dni na zajęcie w ciążę. Przy użyciu kalkulatora będziesz w stanie stworzyć własny kalendarz dni płodnych. W internecie istnieje wiele aplikacji do tego przeznaczonych, a część z nich możesz nawet ściągnąć na telefon.

Obliczanie dni płodnych a długość cyklu

Określanie dni płodnych przy pomocy kalkulatora owulacji stanowi doskonałe rozwiązanie dla kobiet, których cykle miesiączkowe są regularne. Ma się tu na myśli przede wszystkim przedział czasowy – cykl powinien być nie krótszy niż 25 dni i nie dłuższy niż 35. Ma to znaczenie, ponieważ proces owulacji zachodzi w konkretnym momencie. Zazwyczaj pojawia się on 14 dni przed rozpoczęciem nowego cyklu, czyli przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego.

Oto garść informacji, które powinnaś wiedzieć na temat obliczania dni płodnych:

  • Jeśli cykl miesiączkowy jest standardowy (trwa 28 dni), 14-go dnia cyklu dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika.
  • Wśród kobiet, których cykl miesiączkowy trwa bardzo długo, jajeczkowanie odbywa się o tyle dłużej o ile dni wydłużył się cykl. W przypadku cyklu, który trwa 35 dni owulacja nastąpi 21-go dnia.
  • W przypadku borykania się ze zbyt krótkimi miesiączkami oraz cyklami miesiączkowymi krótszymi niż 25 dni, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Powodem do niepokoju powinny być także zbyt długie cykle, ponieważ mogą być oznaką zaburzeń owulacji.

Owulacja – co to takiego?

Owulacją nazywa się dzień w cyklu miesiączkowym, w którym następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa, co w konsekwencji prowadzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej poza jajnik. Po okresie owulacji komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez ewentualnie tam obecne plemniki. Uwolnieniu komórki jajowej towarzyszy wydzielanie się hormonu, który ma za zadanie zahamować kolejny cykl owulacyjny. Dzięki temu odbywa się on w regularnych odstępach. Jeśli nie doszło do zaburzenia procesu jajeczkowania, owulacja powinna mieć miejsce między 13 a 15 dniem przed pojawieniem się pierwszego krwawienia, które zwiastuje początek nowego cyklu miesiączkowego. Przy regularnych cyklach owulacja najczęściej występuje na 14 dni przed wystąpieniem krwawienia.

Warto wiedzieć, iż dzień owulacji nie jest jednak jedynym, w którym może dojść do zapłodnienia. Szacuje się, iż w każdym cyklu występuje około 4-6 dni płodnych. Dzieje się tak dlatego, iż plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych nawet 5 dni. Proces zapłodnienia nie musi więc odbyć się bezpośrednio podczas stosunku płciowego, szczególnie wtedy, gdy miał miejsce na kilka dni przed owulacją.

Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Na sukces w przypadku poczęcia dziecka mogą liczyć te pary, które zdecydowały się na stosunek na 1-2 dni przed owulacją lub w dzień jej trwania. W każdym przypadku sprawa ta wygląda jednak indywidualnie. Własne dni jajeczkowania oraz owulacji można łatwo obliczyć dzięki dostępnym w internecie kalkulatorom.

Według harmonogramu cyklu, jajeczkowanie odbywa się raz w miesiącu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo wzrostu i uwolnienia się dwóch pęcherzyków, a więc dwóch komórek jajowych w kilkugodzinnym odstępie. Dzięki temu zjawisko owulacji może powtórzyć się w ramach jednego cyklu. Należy jednak wiedzieć, iż jest to zjawisko rzadko spotykane, zaś jego przewidzenie jest praktycznie niemożliwe. Zdarzają się także cykle miesiączkowe, w których nie występuje owulacja. Powodem takiego stanu jest z reguły silny stres, depresja, nerwica bądź zaburzenia hormonalne lub odżywiania.

Cykl płodności po kolei

Najprościej cykl miesiączkowy można podzielić na dni płodne oraz niepłodne. Jeśli u kobiety występują regularne cykle to można zaobserwować wyraźną powtarzalność przebiegu kolejnych. Skuteczne przewidywanie okresów największej płodności jest zależne przede wszystkim od regularności cyklu. Należy jednocześnie nigdy nie wykluczać czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na proces jajeczkowania.

1. Faza niepłodności względnej

Pierwsza faza cyklu nazywana fazą niepłodności względnej przebiega podczas krwawienia miesiączkowego oraz procesu dojrzewania komórki jajowej. W tej fazie prawdopodobieństwo zapłodnienia jest dość niskie, ponieważ komórka jajowa znajduje się w pęcherzyku Graafa. Dojrzewanie komórki może być jednak przyspieszone u kobiet z krótkim cyklem miesiączkowym, zaś obecne w kanałach rodnych plemniki mogą przeżyć wystarczającą ilość dni, by doszło do zapłodnienia.

2. Faza płodna

Faza płodna obejmuje okres 2-3 dni przed jajeczkowaniem, samą owulacje oraz jeden dzień po jej zakończeniu. Jest to najlepszy moment, aby podjąć próby spłodzenia potomka lub, jeśli kalendarzyk ma to stanowić formę antykoncepcji – unikanie kontaktów seksualnych. Dojrzała komórka jajowa może zostać zapłodniona przez 24 godziny od momentu pojawienia się w jajowodzie. Jeśli do tego nie dojdzie, zacznie powoli obumierać a faza dobiegnie końca.

3. Faza niepłodności bezwzględnej

Ostatnie dni cyklu nazywa się fazą niepłodności bezwzględnej. Podczas jej trwania występuje niskie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę ze względu na to, iż komórka jajowa obumarła. W tym okresie pary, które nie planują powiększenia rodziny mogą współżyć bez obaw, jeśli nie stosują jednocześnie innych środków antykoncepcyjnych. Warto jednak mieć na względzie możliwość wystąpienia drugiej owulacji w ramach jednego cyklu. Faza kończy się pojawieniem się miesięcznego krwawienia, które rozpoczyna cykl miesiączkowy od początku.