Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Zgaga w ciąży – Wszystko co należy wiedzieć

kobieta w ciąży

Ciężarne kobiety spotykają się z wieloma dolegliwościami. Najpowszechniejsza z nich jest zgaga. Niestety ciężko jest przetrwać ten trudny czas. Nie każda metoda leczenia jest dobra i zdrowa dla mamy oraz jej dzidziusia. Skąd bierze się zgaga w ciąży? Jakie są najlepsze sposoby na walkę z nią?

Skąd bierze się zgaga w ciąży?

Niestrawności u ciężarnych to rzecz bardzo powszechna. Nierzadko słyszymy, że kobiety męczy uciążliwa zgaga. Mogłoby się wydawać, że przyczyną jej powstawania jest rosnący brzuch, jednak nic bardziej mylnego. Powodów powstawania zgagi w ciąży jest wiele. Oto kilka z nich:

  • zmiany hormonalne – W ciąży zmieniają się hormony wydzielane w organizmie. Wszystko po to, aby utrzymać ciążę i dać dziecku najlepsze warunki do rozwoju. Jednak progesteron występujący w organizmie ciężarnych kobiet, wpływa również na stan ich ciała. Pod jego wpływem mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym rozluźniają się. W efekcie przełyk czasami nie jest w stanie utrzymać treści pokarmowej w żołądku. Stąd bierze się zgaga w ciąży.
  • rosnący brzuch – Wpływ na występowanie zgagi w ciąży ma również brzuch, który stałe zwiększa swój rozmiar. Dziecko w ciele matki uciska na jej narządy i powoduje wiele dolegliwości. Między innymi niestrawności i zgagę.
  • nieodpowiednia dieta – Wiele kobiet w ciąży nie dba o swoje odżywianie. Dzieje się tak po części przez uciążliwe nudności i brak apetytu. Zamiast dostarczać swojemu organizmowi wartości odżywczych i witamin, ciężarne sięgają po słodycze i niezdrowe przekąski. Właśnie to przyczynia się do powstawania zgagi. Cukry i nadmierna ilość jedzenia to najwięksi sprzymierzeńcy niestrawności i problemów żołądkowych.

Zgaga w ciąży – objawy

Do objawów zgagi w ciąży należy przede wszystkim uciążliwe pieczenie. Treść pokarmowa z sokami żołądkowymi cofa się do przełyku i powoduje dyskomfort, a niekiedy ból. Kobieta może odczuwać silne bóle w okolicach mostka. Dodatkowo cofanie się pokarmu do przewodu pokarmowego pozostawia kwaśny posmak w ustach. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wymiotów. To wszystko jest niezwykle męczące w chwili, kiedy kobieta cierpi na inne dolegliwości ciążowe.

Przeczytaj:  Trening - jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?

Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Jeśli chodzi o ratunek przy zgadze w ciąży – nie jest to najprostsza sprawa. Ciężarna kobieta nie może zażywać większości leków zobojętniających kwas żołądkowy, ponieważ jest to zagrożeniem dla jej dziecka. Warto w takim przypadku skorzystać z innych metod zwalczania niestrawności. Są to między innymi:

  • zdrowa dieta – to najlepszy sposób, który pozwoli uniknąć zgagi w ciąży. Należy jeść często małe porcje, aby odciążyć żołądek. Warto unikać produktów, które powodują nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Należy zupełnie wykluczyć z diety cukry i napoje gazowane. Warto jeść dużo warzyw bogatych w błonnik, ponieważ wspomagają trawienie. Dodatkowo ich wysoka zawartość witamin i składników odżywczych jest szczególnie zalecana w ciąży.
  • napary ziołowe – w ciąży nie zalecane jest stosowanie ziół na własną rękę. Chociaż część z nich jest bezpieczna (rumianek, imbir, mięta), to niektóre mogą być niebezpieczne dla płodu. Przed spożyciem ziół warto przedyskutować tą sprawę z lekarzem prowadzącym ciążę.
  • produkty zobojętniające kwas żołądkowy – wcale tutaj nie chodzi o tabletki na zgagę. Do produktów zobojętniających kwas żołądkowy należą przede wszystkim produkty mleczne lub migdały. Skuteczne pod tym względem jest również siemię lniane, z którego można zrobić napar.

Zgaga w ciąży to uciążliwa dolegliwość dla każdej kobiety. Jeśli staje się zbyt męcząca należy skontaktować się z lekarzem, który w razie konieczności przepisze odpowiednie leki.