Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Który to tydzień ciąży? – Metody określenia istnienia ciąży oraz rozwoju płodu

który to tydzień ciąży

Przyjście na świat dziecka to niesamowite przeżycie dla przyszłych rodziców, a sama wiadomość o ciąży niekiedy zaskakuje bądź wywołuje szereg niesamowitych emocji. Dla jednych mam decyzja o potomstwie jest świadoma i wyczekiwana, inne kobiety wiadomość ta może zadziwić. Bez względu na okoliczności, każda pani powinna odpowiednio zadbać o ciążę, jak również dostosować się do obecnie panujących warunków. W tym celu warto znać dokładny wiek płodu, określić jego tydzień oraz przygotować się na nowe okoliczności. Tego rodzaju obliczenia pomogą, także oszacować termin porodu czy precyzyjnie śledzić jej przebieg. Jak sprawdzić, który to tydzień ciąży? Jakie metody są najskuteczniejsze? Czym charakteryzują się poszczególne techniki określania wieku płodu? Jakie można wyróżnić symptomy i objawy ze strony matki, w czasie stanu błogosławionego? 

Oznaki ciąży – który tydzień ciąży daje charakterystyczne symptomy?

Każda kobieta podejmująca czynności seksualne, powinna być świadoma konsekwencji, jakie działania te mogąprzynieść. Jednym z efektów pełnego stosunku może być zapłodnienie oraz doprowadzenie do ciąży. Stan ten może wystąpić nie tylko po odbyciu  aktu miłosnego bez zabezpieczenia, lecz również z użyciem wybranej techniki przeciwciążowej. Wiele z nowoczesnych metod antykoncepcji może okazać się nieskutecznych.

Jak poznać, że kobieta jest w ciąży? Jakie symptomy mogą świadczyć o stanie błogosławionym? Na co zwrócić uwagę po odbyciu stosunku? Co może świadczyć o rozwoju płodu?

Przypuszczalne objawy wczesnej ciąży to:

  • brak miesiączki,
  • ból i nabrzmienie piersi, odczuwalna tkliwość szczególnie w okolicach sutków,
  • częste oddawanie moczu,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ogólne zmęczenie,
  • zmiany nastroju,
  • wyczuwalny ucisk nad spojeniem łonowym,
  • wiele innych.

Który to tydzień ciąży – metody potwierdzające ciążę

Przekonanie się o ciąży powinno być działaniem pewnym i precyzyjnym. Pierwsze oznaki rozwoju w ciele kobiety płodu oraz odczuwalne objawy nie zawsze muszą świadczyć o brzemienności. Aby potwierdzić ten wyjątkowy stan, warto wykonać szereg testów i badań, które wykażą obecność lub wykluczą istnienie i rozwój potomka.

Istnieje kilka sposobów na potwierdzenie przypuszczeń o ciąży. Są nimi m.in.:

– wykonanie testu ciążowego,

– badanie krwi – analiza hormonu hCG,

– wizyta i opinia ginekologa,

– wykonanie badania USG.

Aby wykonać, którykolwiek z powyższych sposobów potwierdzających zapłodnienie, należy odczekać określony czas po dokonaniu aktu stosunku. Warto zapoznać się z zasadami, który to tydzień ciąży ukaże wiarygodne wyniki oraz przeanalizować wyznaczone normy dla szczegółowych badań.

Czym charakteryzują się poszczególne techniki badań? Kiedy należy je wykonać? W którym tygodniu można potwierdzić ciążę?

Test ciążowy – w którym tygodniu ciąży?

Przeprowadzenie testu ciążowego, to zazwyczaj pierwsza czynność wykonywana przez kobietę, która spodziewa się informacji o ciąży. Na czym on polega? Jak i kiedy go wykonać?

Tego rodzaju testy, to produkty ogólnodostępne, które można nabyć w aptece lub innych sklepach np. internetowych. Metoda ta jest bezinwazyjna, bezpieczna i daje 95-98% pewności. Jego wiarygodność warto jednak potwierdzić innymi, bardziej precyzyjnymi sposobami.

Jak przeprowadzić analizę?

Badanie testem ciążowym polega na oddaniu próbki moczu, która kolejno wchodzi w reakcję z produktem i wykrywa obecność gonadotropiny kosmkowej, która jest skutkiem zagnieżdżenia się jaja płodowego w błonie macicy. Test można wykonać na trzy sposoby. Są nimi: metoda strumieniowa, płytkowa oraz paskowa. Każdą z nich należy wykonać w odmienny sposób, opisany na opakowaniu próby.

Efektem analizy jest pierwotne pojawienie się pierwszej kreski na panelu ukazującym wynik – jest to oznaka poprawności działania samego produktu, a następnie pojawienie się lub nie drugiej, widocznej linii. Obie równoległe do siebie kreski powinny ukazać się w ciągu 3-5 minut. Taki stan rzeczy oznacza ciążę.

W którym tygodniu ciąży wykonać badanie?

Producenci testów ciążowych, jak również doświadczeni ginekolodzy zalecają poddanie analizie próbki moczu w terminie spodziewanej miesiączki. Jest to średnio drugi tydzień po uwolnieniu komórki jajowej do błony śluzowej macicy.

Analiza hormonu hCG z próbki krwi – który to tydzień ciąży? Normy i poszczególne parametry

Wykonanie badania krwi może stać się kolejną metodą potwierdzającą obecność ciąży. Do analizy pobiera się próbkę surowicy krwi, z której kolejno określą się stężenie substancji beta hCG. Test ten można wykonać na własną rękę w niemalże każdym profesjonalnym laboratorium analitycznym. Koszt takiego badania wynosi 20-30zł.

Wykonanie tego rodzaju testu może potwierdzić lub wykluczyć obecność ciąży. Jednakże to nie jedyna zaleta tej techniki. Jeśli wynik jest pozytywny, należy zwrócić również uwagę na wielkość wskazanych paramentów. Można bowiem określić za pomocą ich wysokości, który to tydzień ciąży.

Jak przedstawia się rozpiska poszczególnych norm?

Stopień beta hCG (mlU/ml), a wiek płodu, licząc od ostatniej miesiączki:

  • 5-50 mlU/ml – 3 tydzień
  • 5-426 mlU/ml – 4 tydzień
  • 18-7340 mlU/ml – 5 tydzień
  • 1080-56500 mlU/ml – 6 tydzień
  • 7650-229000 mlU/ml – 7-8 tydzień
  • 25700-280000 mlU/ml – 9-12 tydzień
  • 13300-254000 mlU/ml – 13-16 tydzień
  • 4060-165400 mlU/ml – 17-24 tydzień
  • 3640-117000 mlU/ml – 25-40 tydzień.

W początkowej fazie ciąży poziom beta hCG rośnie bardzo szybko. Wynik powyżej 5mlU/ml niewątpliwie oznacza ciążę. Poziom poniżej tej granicy wyklucza ją.

Badanie z surowicy krwi warto wykonywać regularnie, dzięki temu możliwe jest również określenie stanu rozwoju i wszelkich prawidłowości w odniesieniu do tygodnia ciąży oraz wczesne wykrycie ewentualnych patologii.

Badanie USG – który to tydzień ciąży?

Popularne badanie USG, to badanie, które ostatecznie potwierdza obecność ciąży. Dzięki tego rodzaju działaniom możliwe jest również określenie stanu płodu, kontrolowanie jego rozwoju, jak również śledzenie poszczególnych etapów jego dojrzewania. Metoda ta daje prawidłowy obraz dopiero po upływie 5 tygodnia potencjalnej ciąży, gdy w macicy matki pojawia się pęcherzyk  ciążowy. Okres ten należy odliczyć od dnia ostatniej miesiączki.

Dokładne badanie USG pozwala z wielką dokładnością określić, który to tydzień ciąży. Dzięki obrazowi widocznemu w czasie rzeczywistym możliwe jest także śledzenie ruchów dziecka, porównywanie okresów rozwojowych oraz posłuchanie bicia jego serca.

Który to tydzień ciąży? – kalendarz i objawy towarzyszące kobiecie

Rozwój płodu w ciele matki powinien przebiegać zgodnie z wyznaczonymi zasadami, jak również być wpisany w pewne ramy Dlatego też powstał precyzyjnie przygotowany i opisany kalendarz, który pozwala przyszłym rodzicom kontrolować i analizować ciążę. Poszczególnie rozpisane tygodnie brzemienności przedstawiają się następująco – poniżej wybrane etapy.

– 1 tydzień – ostatni okres kobiety, dzięki tej dacie możliwe jest określenie przewidywanego porodu.

– 2 tydzień – dojrzewanie komórek jajowych i ukrwienie macicy. W przypadku braku ciąży, złuszczenie jej, objawiające się kolejną miesiączką.

– 3 tydzień – przyjęcie przez zarodek indywidulanego kodu genetycznego, warunkujących pewne cechy, takie jak: kolor oczu, włosów, rysy twarzy, choroby, itp.

– 4 tydzień – rozwój serduszka zarodka – słyszalne i wyczuwalne jego bicie, tworzenie się zawiązek kończyn i poszczególnych narządów. U matki mogą wystąpić pierwsze zewnętrzne objawy: bóle piersi, ich tkliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, ból głowy, itp.

– 5 tydzień – w zarodku kształtują się pierwsze mięśnie i chrząstki. Objawy matki: nudności, senność, zachcianki jedzeniowe.

– 6 tydzień – rozwój główki zarodka. Wielkość płodu około 4 mm. Zawiązywanie się pierwszych zębów. Matka odczuwa nasilone nudności, mogą pojawić się wymioty.

– 7-8 tydzień – kształtowanie się cech płciowych, kręgosłupa, rysów twarzy, błędnika.

– 9-10 tydzień – przekształcenie zarodka w płód. Uwydatnienie poszczególnych części ciała, spowolnienie trawienia przez dziecko.

– 11-13 tydzień – aktywny wzrost wątroby, włosów i paznokci. Co raz bardziej widoczne i charakterystyczne narządy płciowe – możliwe określenie płci dziecka. U matki ustępują nudności i wymioty, mogą natomiast pojawić się zawroty głowy.

– 14-16 tydzień – rozwój narządów, uwidacznia się szkielet kostny dziecka, maleje ryzyko poronienia. Powiększa się objętość brzucha – ciąża może być widoczna dla świata.

– 20 tydzień – półmetek. USG półmetkowe potwierdzające prawidłowość rozwoju dziecka.

– 21- 23 tydzień – nabywanie odporności przez dziecko, płód swoim wyglądem zaczyna przypominać noworodka. Pod koniec 23 tygodnia dziecko osiąga wielkość 20 cm.

– 24-26 tydzień – przygotowanie płuc do samodzielnego oddychania. Coraz większa ruchliwość i swoboda dziecka. Odbieranie przez dziecko dźwięków zewnętrznych. Maluch zaczyna otwierać oczy i reagować na światło. Matka może odczuwać wzmożony głód, zachcianki.

– 28 tydzień – kształtowanie się fałd mózgu dziecka. Maluch zaczyna śnić. Ciało bobasa koncentruje się na gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Kobieta może mieć problem z poruszaniem się, snem czy wypoczynkiem.

– 30 tydzień – produkcja czerwonych krwinek przez szpik kostny płodu. Ograniczenie wzrostu dziecka – intensywne przybieranie na wadze.

– 31-32 tydzień – przesunięcie się płodu na dół macicy – odwrócenie się dziecka głową w dół. Przygotowanie do opuszczenia brzucha matki.

– 35 tydzień – dziecko ma już swój rytm dnia i rytuały- je, śpi, bawi się, siusia, potrafi rozpoznać dotyk i głos swojej mamy.

– 37 – 39 tydzień – przygotowania do porodu – ciąża uznana za donoszoną. W piersiach matki gromadzi się mleko i może zacząć wyciekać wydzielina laktacyjna.

– 40 tydzień – tydzień porodu, choć ściśle określony, rzadko następuje poród właśnie w tym terminie. Przyjście na świat dziecka często odbywa się dwa tygodnie wcześniej lub później.