W dermatologii łojotokowe zapalenie skóry występuje dość często, a nawet powszechnie. Zmiany skórne o takim charakterze występują dość często, a co ważne mogą mieć nawracający charakter i zawstydzać, gdy pozostają nieleczone. Na skórze nie prezentują się zbyt estetycznie, a czasem mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, gdy ich nasilenie się jest spore. Dlatego, jeśli zauważysz na skórze zmiany rumieniowo-złuszczające to od razu rozpocznij leczenie.
W dermatologii łojotokowe zapalenie skóry, czyli ŁZS to dość częste schorzenie, które może obniżać jakość życia. Częściej występuje u mężczyzn, ale i kobiety borykają się z konsekwencjami tej choroby. Istnieje co najmniej kilka czynników wpływających na powstanie ŁZS, co należy uwzględnić w leczeniu i dlaczego?
Co musisz wiedzieć o łojotokowym zapaleniu skóry? Sprawdź kluczowe informacje dla każdego!
Łojotokowe zapalenie skóry występuje u osób będących w różnym wieku, chociaż częściej problem ten spotyka się jednak u młodszych osób. U niemowląt ŁZS znane jest jako ciemieniucha i szacuje się, że występuje u nawet 70% dzieci.
Łojotokowe zapalenie skóry poznasz po zmianach o charakterze rumieniowo-złuszczających, z żółtymi lub białymi, tłustymi łuskami. Wspomniane zmiany są często spotykane np. w okolicy czoła, na klatce piersiowej, czy na nosie. Częściej występują w porze jesienno-zimowej, gdy powietrze w danym pomieszczeniu ulega przesuszeniu.
Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną powstania ŁZS, ale często uważa się, że odpowiada za nią wzmożona aktywność gruczołów łojowych, czy zaburzenia w odnowie komórek naskórka.
ŁZS może być także spowodowane zakażeniem drożdżakami, które prowadzą do zaburzeń w barierze lipidowej skóry. ŁZS może lecz nie musi występować także przy okazji takich schorzeń, jak: depresja, choroba Parkinsona, łuszczyca, czy trądzik.
W jaki sposób należy skutecznie leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Aby wyeliminować lub załagodzić objawy ŁZS należy wdrożyć skuteczne leczenie farmakologiczne. Przede wszystkim stosuje się w tym celu preparaty o działaniu przeciwświądowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybiczym.
Znane są także różnego typu leki przeciwgrzybiczne, jak: mikonazol, klotrimazol, ekonazol, a przy braku efektów – terbinafinę lub cyklopiroksolaminę.
Z pomocą przychodzi stosowanie początkowe leku złuszczającego bezpośrednio na chory naskórek. Pomocne mogą okazać się wreszcie także wszelkiego typu preparaty nawilżające i dermokosmetyki. Mają one bowiem naturalny wpływ na gojenie się podrażnień i wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
Oczywiście nieocenionym pomocnikiem w wyleczeniu wszelkiego typu zmian skórnych będzie także właściwie dobrana dieta i sposób odżywiania. Szczególnie istotne będzie tutaj spożywanie dużej ilości kwasów omega, czy witamin z grupy B.
Zastanawiasz się, jak poradzisz sobie z ŁZS występującym na Twojej skórze? Zacznij leczenie już teraz, by Twoja skóra pozbyła się tego wstydliwego problemu.
Stosując się do opisanych zasad z pewnością szybko zauważysz widoczną poprawę.