Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
GotoweNaSlub.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Termin porodu – jak liczyć i czy to za każdym razem działa?

termin porodu

Każda kobieta będąca w ciąży chciałaby wyliczyć dokładny termin porodu, dowiedzieć się, kiedy na świecie pojawi się jej upragnione maleństwo. Jeżeli chcesz, możesz to zrobić samodzielnie i spróbować wyliczyć termin własnego porodu. Niemniej jednak bywa, iż termin porodu minie, zaś dziecko nie chce się pchać na świat. Wtedy to nierzadko wybieraną opcję stanowi indukcja porodu z użyciem różnorodnych metod.

Ile trwa ciąża i kiedy następuje poród?

Ciąża trwa na ogół 266 dni, czyli 40 tygodni, 9 miesięcy kalendarzowych, czy też 10 miesięcy księżycowych. Na tejże podstawie znając wiek ciążowy albo datę ostatniej miesiączki, można wyliczyć przybliżoną datę porodu z użyciem kalkulatora ciąży, jak i porodu. Jednakże wyłącznie 4 procent dzieci przychodzi na świat w przewidywanym terminie porodu.

Prawidłowo poród winien się odbyć od 2 tygodni przez wyznaczonym dniem do 2 tygodni po nim, czyli inaczej mówiąc pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeżeli wiemy, kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka, można celem obliczenia terminu porodu, zastosować kalkulator terminu porodu albo regułę Neagelego.

Jak wyliczyć termin porodu?

Przyjmuje się, iż ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatnio przebytej miesiączki. Jeżeli kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, do daty ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Na przykład, jeśli ostania miesiączka pojawiła się 23/04/2020, to dziecko pojawi się na świecie 30/01/2021 (23/04/2020 + 7 dni = 30/04/2020 – 3 miesiące = 30/01/2020 + 1 rok = 30/01/2021) +/- dwa tygodnie, czyli pomiędzy 16/01 a 13/02/2021.

Jeśli u kobiety występuje dłuższy cykl, aniżeli wspominanie 28 dni, w obliczeniach powinno się uwzględniać różnicę dni między czasem trwania konkretnego cyklu i standardowego cyklu (czyli 28-dniowego).

Na przykład, jeżeli kobieta miała miesiączkę w odstępach 32-dniowych, zaś data ostatniej miesiączki to 23/04/2020, poród powinien mieć miejsce 03/02/2021 +/- dwa tygodnie, czyli pomiędzy 20/01 a 17/02/2021.

Czy zawsze da się wyliczyć termin porodu?

Prawie 2/3 kobiet nie rodzi swoich pociech w terminie, który został wyznaczony przez ginekologa albo kalkulator terminu porodu. Czasami do porodu dochodzi wcześniej o 8-10 dni przed zaplanowanym terminem, czasami zaś później, zwykle o 8-20 dni po przewidywanym terminie.

Dzieci różnią się od siebie, jedne mogą dojrzewać wcześniej i są już gotowe przyjść na świat w 38 tygodniu ciąży, inne zaś potrzebują trochę więcej czasu i rodzą się w 42 tygodniu.

Oba porody, bez względu na czas rozpoczęcia, będą właściwe. Wyznaczenie dnia porodu z pomocą kalkulatora ciąży i porodu jest niezwykle istotne dla każdej kobiety ciężarnej. Dzieci, które noszone są po terminie, narażone są na spore zagrożenie mające związek z niewydolnością łożyska, albo z całkowitym wygaśnięciem jego czynności.

Inne metody na wyliczenie daty porodu

Datę prawdopodobnego porodu, można wyliczyć nie tylko za pomocą kalkulatora ciąży i porodu, ale również na podstawie dnia, kiedy skoczy do góry podstawowa temperatura ciała – u kobiet mających 28 dyniowy cykl miesiączkowy, pierwszy skok temperatury mający związku z oddziaływaniem temperatury, następuje zwykle w 13-14 dniu cyklu, czyli około jeden dzień po owulacji. W wypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia, podwyższona temperatura będzie się utrzymywała przynajmniej przez okres 16 dni.

Czasami stosuje się także obliczenie dnia porodu nie z użyciem kalkulatora ciąży, zaś na podstawie dnia, kiedy zostanie stwierdzony dodatni wynik ciążowego testu – test ciążowy powinien być wykonany najwcześniej ok. 7-14 dnia po dacie spodziewanej miesiączki.

Co jeszcze może być zawarte w kalkulatorze dnia porodu? Przybliżona data rozwiązania może zostać wyliczona na podstawie przybliżonego ciążowego wieku, zaś dokładniejszą metodę stanowić będzie USG, które wykonuje się w I trymestrze.

Wiek płodu oceniany jest wtedy, dzięki zmierzeniu długości ciemieniowo-siedzeniowej (przed upływem 10 tygodnia ciąży) albo wymiar dwuciemieniowy dotyczący główki (w 8-22 tygodniu ciąży). W drugiej połowie ciąży, takie badanie nie jest już miarodajne.

Wiek ciąży może zostać określony nie tylko z użyciem kalkulatora ciąży i porodu, ale również na podstawie wymiarów macicy, chociażby w 24 tygodniu ciąży macica osiąga już wysokość pępka.

Datę porodu można ustalić również na podstawie ruchów, jakie wykonuje dziecko, dlatego też rolą przyszłej matki będzie pilne obserwowanie własnego potomka, tym bardziej jeśli nie korzysta z kalkulatora daty porodu. U kobiet, które zaszły w ciążę po raz pierwszy, ruchy wyczuwa się ok. 20 tygodnia. Panie, które już rodziły, odczuwają ruchy pociechy trochę wcześniej, bowiem ok. 16-28 tygodnia ciąży.

Wyznaczenie daty porodu na podstawie ruchów dziecka stanowi niestety niezbyt doskonałą metodę i na pewno mniej dokładną, aniżeli kalkulator ciąży i porodu. Poza tym panie, które są w ciąży z pierwszym potomkiem, nie potrafią nierzadko rozpoznawać jego początkowych kopnięć, uważając je za ruchy swoich jelit. Jest to niewątpliwie spowodowane brakiem odpowiedniej wiedzy odnośnie diagnozowania ruchów dziecka.

Czasami jest to też efekt podświadomości, ponieważ panie w ciąży pragną usilnie odczuwać kopnięcia własnego potomka. Poza tym, nie za każdym razem występują one w takim samym terminie i zależne są od rozwoju indywidualnego dziecka.

Mniejsze znaczenie podczas obliczania dnia porodu będzie mieć data obniżenia się dna miednicy – pojawia się ono około 4 tygodnia przed porodem u kobiet, które nie rodziły, zaś około 2 tygodnia u wieloródek.

Kiedy rozpoczyna się poród?

Poród na pewno nie rozpoczyna się nagle, niczym na amerykańskich filmach. Na ogół jest to proces, który może potrwać nawet do kilkunastu godzin. Wśród pierwszych objawów zbliżającego się już porodu można wymienić:

  • przepowiadające skurcze – nieregularne stwardnienie macicy, na ogół niebolesne; pojawia się na kilka dni przed porodem, może być silne i z tego powodu mylone ze skurczami porodowymi,
  • obniżenie się dna macicy,
  • wzmożone parcie na pęcherz moczowy,
  • wydalenie z pochwy czopa śluzowego albo krwistego śluzu.

Symptomy zaczynającego się porodu to zaś: 

  • regularnie pojawiające się skurcze macicy – minimum 1 skurcz na 10 minut, przez minimum pół godziny,
  • odpłynięcie owodniowego płynu (wód płodowych) – prawidłowo powinno nastąpić dopiero w chwili osiągnięcia pełnego rozwarcia w obrębie szyjki macicy (czyli po pojawieniu się regularnych skurczy porodowych).

Co jeżeli poród się opóźni?

Ustalenie dokładnej daty dnia porodu w kalkulatorze terminu porodu, jest za każdym razem wyłącznie orientacyjne. Większość pań rodzi swoje pociechy między 37 a 42 tygodniem ciąży. Nie warto się niepokoić, kiedy maluch nie spieszy się, aby przyjść na świat.

Poród po dniu, który został wyznaczony za pomocą kalkulatora ciąży i porodu, zdarza się bardzo często, gdyż data była błędnie wyznaczona. Najzupełniej właściwy poród może się zacząć o 8-20 dni wcześniej albo też 8-10 dni później, aniżeli planowany termin. Po prostu, jedno dziecko może dojrzewać szybciej od drugiego.

Indukcja porodu

Indukcja, czyli inaczej mówiąc wywołanie akcji porodowej ma miejsce nie tylko wówczas, kiedy minął już termin porodu. Czasami pojawiają się zupełnie inne wskazania do przeprowadzenia indukcji porodu. Jakie dokładnie?

  • pęknięcie pęcherza płodowego z jednoczesnym brakiem skurczy,
  • zagrożenie zdrowia albo życia dziecka,
  • wysokie ciśnienie,
  • zatrucie ciążowe,
  • cukrzyca ciążowa.

Zanim zostanie podjęta decyzja na temat dokonania indukcji porodu, kobieta powinna zostać poinformowana dokładnie na temat innych opcji.